23-05-2014

Ηττα 3-0 της Εθνικής ανδρών από την Εσθονία

Tην ήττα με 3-0 γνώρισε η Εθνική βόλεϊ ανδρών από την Εσθονία στην πρεμιέρα του Α΄ ομίλου στον C προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Πόπραντ της Σλοβακίας.
Η ελληνική ομάδα έχασε ευκαιρία στο 1ο σετ όταν στη μεγαλύτερη διάρκεια είχε προβάδισμα 1-2 πόντων αλλά στο φινάλε το έχασε με 26-24. Η Εσθονία επικράτησε πιο εύκολα στο 2ο σετ, ενώ στο 3ο σετ το 16-10 για τους Εσθονούς έγινε 23-23 και με την άουτ επίθεση του Τζιουμάκα τελείωσε ο αγώνας. Οι ελπίδες πρόκρισης περιορίστηκαν και ο αυριανός αγώνας με την Ουγγαρία στις 16.30 είναι μονόδρομος για το εθνικό συγκρότημα. Η Ουγγαρία θα αγωνιστεί χωρίς τον Βέρες.
Τα σετ: 26-24, 25-21, 27-25
ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 9 (9/24 επ.), Αρμενάκης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. – 61% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (11/20 επ., 2 μπλοκ, 76% υπ. – 68% υπ), Στεφάνου –λ (64% υπ. – 43% άριστες) / Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Τζιουμάκας 6 (6/8 επ.), Κουμεντάκης 1 (1/2 επ., 43% υπ. – 43% άριστες)
ΕΣΘΟΝΙΑ (Κρετού): Πούπαρτ 10 (8/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 25% άριστες), Κρέεκ 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τούμπαλ Κ. 6 (6 μπλοκ), Γιουκάμι 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Βένο 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Άγκανιτς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ρίκμπεργκ –λ (29% υπ. – 29% άριστες) / Τέπαν, Τάχτ 3 (3/4 επ.), Τούμπαλ Αν.

O προπονητής της Εθνικής βόλεϊ Σωτήρης Δρίκος δήλωσε: «Χάσαμε άδοξα με 3-0 το ματς. Το α σετ είχαμε όλες τις δυνατότητες να το ‘καθαρίσουμε’ και δεν το κάναμε. Στο β’ σετ είχαμε κάποιους παίκτες σε άσχημη ημέρα και αποτέλεσμα αυτού ήταν τα κακά ποσοστά σε σερβίς και επίθεση και μολονότι επανακάμψαμε δεν καταφέραμε να μπούμε στο παιχνίδι», σχολίασε αρχικά ο Ομοσπονδιακός τεχνικός και συνέχισε: «Στο 3ο σετ βρεθήκαμε να κυνηγάμε μία μεγάλη διαφορά, καταφέραμε και την καλύψαμε αλλά από κάποια λάθη στο τέλος και έλλειψη αποφασιστικότητας σε κρίσιμα σημεία γνωρίσαμε την ήττα».

C΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Σλοβακία - Πόπραντ)
23/5: 16.30: Εσθονία - Ελλάδα 3-0 (26-24, 25-21, 27-25)
23/5: 19.00: Σλοβακία - Ουγγαρία 3-0 (25-21, 25-21, 25-11)

4. Ουγγαρία 1 0 (0-3)
* Η πρώτη ομάδα θα προκριθεί απ΄ευθείας στα τελικά του Euro και η δεύτερη θα παίξει μπαράζ με την δεύτερη του F ομίλου.

F΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Δανία - Σλαγκέλσε)
22/5: 18.00: Τουρκία - Λευκορωσία 3-2 (31-29, 26-24, 16-25, 22-25, 15-11)
22/5: 20.30: Δανία - Σουηδία 3-2 (25-21, 20-25, 25-18, 22-25, 15-13)
23/5: 18.00: Λευκορωσία - Σουηδία 3-1 (25-22, 19-25, 25-14, 25-12)

4. Σουηδία 2 1 (3-6)
 * Η πρώτη ομάδα θα προκριθεί απ΄ευθείας στα τελικά του Euro και η δεύτερη θα παίξει μπαράζ με την δεύτερη του C ομίλου.
Βρίσκεστε εδώ: News Εθνικές Ομάδες - Hellenic National Team Ηττα 3-0 της Εθνικής ανδρών από την Εσθονία