30-05-2014

Τελευταία ευκαιρία με Σλοβακία, ύστερα από την ήττα με 3-1 από Εσθονία

Τελευταία ευκαιρία έχει η Εθνική ανδρών για να βρεθεί στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2015 στα γήπεδα της Βουλγαρίας και της Ιταλίας. Η ελληνική ομάδα μετά την ήττα της με 3-1 σετ από την Εσθονία πρέπει να νικήσει με 3-0 την Σλοβακία στον αγώνα του Σαββάτου (31/5, 20.30, ΝΕΡΙΤ-ΗD) ώστε να πάρει την πρώτη θέση στον C προκριματικό όμιλο που οδηγεί στα τελικά. Με νίκη 3-1 σετ θα πάρει την 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ.
Η Εθνική Ανδρών έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» την δεύτερη θέση στον αγώνα που έδωσε την Παρασκευή κόντρα στην Εσθονία. Αν και ξεκίνησε έχοντας ορισμένες εντυπωσιακές άμυνες και πόντους από κόντρα επίθεση, η Εθνική δεν μπορούσε να πιέσει από το σερβίς, δεν ήταν αποτελεσματική στο μπλοκ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ αόυτ. Εκεί όμως τα προβλήματα στην Ελληνική υποδοχή επέτρεψαν τους Εσθονούς να ξεφύγουν με 16-20 και παρά τις αλλαγές του Σωτήρη Δρίκου το σετ κύλησε εύκολα για τους αντιπάλους μας.

Το δεύτερο σετ ήταν ένα θρίλερ από τα λίγα, καθώς ναι μεν η υποδοχή μας βελτιώθηκε αλλά χωρίς πίεση από το σερβίς και πόντους από το μπλοκ κι οι Εσθονοί είχαν την εύκολη αλλαγή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο μέχρι το 22-22 που έγινε 24-22 με εκπληκτικό μπλοκ του Τζούριτς στονμ Γιούχαμι. Οι Εσθονοί μείωσαν σε 24-23, αλλά ο Κοκκινάκης με δύσκολη επίθεση τελείωσε το σετ.

Το θρίλερ όμως είχε και συνέχεια, αφού στο γ’ σετ παρόλο που δύο φορές φτάσαμε στο +2 (8-6, 11-9) χάσαμε γρήγορα τη διαφορά με τους Εσθονούς να περνούν μπροστά με 15-16 και να ξεφεύγουν με 19-22. Με κόντρα του Τζούριτς μειώσαμε 21-22, αλλά δική του άουτ επίθεση έφερε το 21-24. Ο Τζιουμάκας με άσο μείωσε σε 23-24, το επόμενο σερβίς του χάλασε την υποδοχή των Εσθονών, αλλά ο Τζούριτς έχασε την κόντρα και οι Εσθονοί πήραν το σετ με 23-25!.

Στο δ’ σετ με άσο του Κουρνέτα η Εθνική προηγήθηκε με 10-6 και μέχρι το 12-8 ήλεγχε πλήρως το ματς για να αρχίσει ένα απίστευτο σερί από λάθη που έφερε τους Εσθονούς μπροστά με 12-15! Το μομέντουμ πλέον ήταν με το μέρος τους κι από τη στιγμή που δεν καλύφθηκε γρήγορα η διαφορά η Εσθονία έφτασε εύκολα στο τελικό 3-1 βάζοντας φωτιά στον όμιλο.

Τα σετ: 25-18, 23-25, 25-23, 25-17

*Οι πόντοι της Εσθονίας προήλθαν: 2 άσσοι, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

ΕΣΘΟΝΙΑ (Κρετού): Πούπαρτ 15 (13/21 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. – 63% άριστες), Κρέεκ 15 (11/15 επ., 4 μπλοκ), Τούμπαλ Κ. 1 (1 μπλοκ), Γιουκάμι 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 30% άριστες), Βένο 17 (15/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Άγκανιτς 9 (6/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ) / Ρίκμπεργκ (λ.- 40% υπ. – 24% άριστες) / Τάχτ, Τούμπαλ Αν. 1 (1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 24 (22/47 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 5 (3/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ.), Κουρνέτας 1 (1 άσο), Κοκκινάκης 13 (13/24 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 32% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 41% άριστες) / Στεφάνου (λ. - 72% υπ. – 44% άριστες) / Στιβαχτής, Τζιουμάκας 2 (1/3 επ., 1 άσο), Πετρέας 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης.

O προπονητής της Εθνικής Ανδρών Σωτήρης Δρίκος δήλωσε: «Σήμερα έγιναν κάποια μικρά λάθη, μια κακή υποδοχή, ένα χαμένο ‘πέναλτι’, μια κακή κόντρα μπάλα, σε συγκεκριμένα σημεία του παιχνιδιού, που δώσανε στους Εσθονούς το περιθώριο να προηγηθούν με 2-1. Ήταν μικρά λάθη τα οποία στο βόλεϊ συμβαίνουν και στην οικονομία του παιχνιδιού μας κόστισαν, ωστόσο το πιο σημαντικό στοιχείο του αγώνα ήταν ότι η Εσθονία έκανε μόλις 4 λάθη στην επίθεση σε 4 σετ, κάτι πολύ σπάνιο. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο και πλέον κοιτάμε την επόμενη μέρα».

Για τον αγώνα με την Σλοβακία είπε: «Στο βόλεϊ συμβαίνει αυτό… Είναι ένα άθλημα διαδραστικό όπου παίζουν κι οι δύο ομάδες και πολλές φορές δεν ταιριάζει η μία στην άλλη. Εκτιμώ ότι η Σλοβακία με την Εσθονία παίζουν έναν τύπο παιχνιδιού, εμείς παίζουμε έναν άλλο τύπο όπου παίζει μεγάλη σημασία η λεπτομέρεια στην τεχνική, η ακρίβεια, η αυτοπεποίθηση μέσα στο παιχνίδι. Ο δικός μας στόχος είναι να ξεκινήσουμε αύριο το παιχνίδι να είμαστε όσο μπορούμε πιο μπροστά στο σκορ και θα τα δώσουμε όλα για τη νίκη…».

C΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Σλοβακία - Πόπραντ)
23/5: 16.30: Εσθονία - Ελλάδα 3-0 (26-24, 25-21, 27-25)
23/5: 19.00: Σλοβακία - Ουγγαρία 3-0 (25-21, 25-21, 25-11)
24/5: 16.30: Ελλάδα - Ουγγαρία 3-1 (25-22, 25-17, 22-25, 25-20)
24/5: 19.00: Εσθονία - Σλοβακία 0-3 (18-25, 22-25, 15-25)
25/5, 16.30: Ουγγαρία - Εσθονία 1-3 (22-25, 25-22, 18-25, 21-25)
25/5, 19.00: Ελλάδα - Σλοβακία 3-0 (25-18, 25-21, 25-23)
B΄Γύρος (Ελλάδα - Ρέντη)
29/5: 17.00: Εσθονία - Σλοβακία 0-3 (18-25, 23-25, 18-25)
29/5: 19.30: Ελλάδα - Ουγγαρία 3-0 (25-21, 25-22, 25-16)
30/5: 17.00: Σλοβακία - Ουγγαρία 3-1 (26-24, 25-17, 18-25, 25-17)
30/5: 19.30: Εσθονία - Ελλάδα 3-1 (25-18, 23-25, 25-23, 25-17)

4. Ουγγαρία  5 0 (3-15) 365-438

Βρίσκεστε εδώ: News Εθνικές Ομάδες - Hellenic National Team Τελευταία ευκαιρία με Σλοβακία, ύστερα από την ήττα με 3-1 από Εσθονία