14-06-2015

Η Εθνική ανδρών ηττήθηκε από την Κίνα 3-2

Αυτή τη φορά η ρουλέτα του τάι μπρέικ δεν έστειλε στο... ταμείο την Εθνική ανδρών. Η ελληνική ομάδα γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την Κίνα στον πρώτο αγώνα της 2ης ημέρας στον G όμιλο που γίνεται στο Τέπικ του Μεξικό.

Η ελληνική ομάδα παρά την ήττα μένει εντός στόχων που είναι η πρόκριση στο φάιναλ-4 της Γ΄κατηγορίας της διοργάνωσης και τα ξημερώματα της Δευτέρας (15/6, 01.30 ώρα Ελλάδας) θα αντιμετωπίσει την Σλοβακία η οποία στις 05.30 θα αντιμετωπίσει το Μεξικό.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η Κίνα πήρε το πρώτο σετ αλλά η υποδοχή και το σερβίς βελτιώθηκαν και έφτασε η Εθνική στο 2-1 σετ. Στο 4ο σετ οι κινέζοι ξέφυγαν στο σκορ αλλά η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 24-24 και προσπέρασε και 28-27 αλλά ο Τζιουμάκας έχασε το σερβίς στο μοναδικό ματς μπολ.

Οι κινέζοι με τη βοήθεια και της τύχης πήραν έναν τυχερό άσσο, έβγαλαν δύο άμυνες και πήραν το 4ο σετ.

Στο τάι μπρέικ η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 6-3 αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει τη διαφορά καθώς οι κινέζοι προσπέρασαν 8-7,ενώ το 11-11 έγινε 13-11 και εν τέλει 15-13 για τους κινέζους που σημείωσαν δεύτερη νίκη με 3-2 σετ, ενώ η ελληνική ομάδα γνώρισε την πρώτη ήττα. Γενικά η ελληνική ομάδα έκανε καλή εμφάνιση και έχασε τον αγώνα από δικά της λάθη στα κρίσιμα σημεία. Δεν τελείωσαν καθοριστικές κόντρα μπάλες στο 4ο σετ ενώ στο 5ο σετ έγιναν λάθη και χάθηκαν σερβίς.

Η Εθνική είχε νωθρό ξεκίνημα και με συνεχόμενα λάθη (άουτ Αρμενάκη 8-6, άουτ Πρωτοψάλτη 12-9, μπλοκ στον Πετρέα 14-9, άουτ Αρμενάκη 16-11) επέτρεψε στην Κίνα να πάρει προβάδισμα νίκης. Ο Δρίκος δεν έκανε αλλαγές , φτάσαμε στο 20-13 και 22-14 , για να πάρουν τη σκυτάλη των λαθών οι Κινέζοι και σε συνδυασμό με επίθεση και μπλοκ του Τζιουμάκα φτάσαμε στο 24-22. Ως εκεί όμως, αφού ο Πετρέας έχασε το σερβίς.

H διατήρηση της βασικής εξάδας, επέτρεψε στην Εθνική να αποκτήσει ρυθμό και να μπει δυνατά στο δεύτερο σετ και να προηγηθεί 4-7. Οι Κινέζοι ισοφάρισαν σε 8-8, δυο μπλοκ όμως του Φιλίποφ έκαναν το 13-16, δυο ισχυρά σερβίς του Πρωτοψάλτη έφεραν επίθεση του Αρμενάκη και άσο(15-20), νέος άσος, του Αρμενάκη αυτή τη φορά το 17-23 και το σετ τελείωσε 20-25 με επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με την ελληνική ομάδα να ξεπερνάει το αρχικό 6-2(άσος στον Ταμπουρατζή) , να απαντάει με το ίδιο νόμισμα με τον Κουμεντάκη(6-6) και να πατάει γκάζι στη συνέχεια. Άσος του Πρωτοψάλτη(9-11), επίθεση Κουμεντάκη μετά από φάσεις διαρκείας(11-14), μπλοκ Τζιουμάκα(13-17), μπλοκ Αρμενάκη(14-19), μπλοκ Πετρέα(16-22), άσος του Τζιουμάκα(16-23) και τέλος(18-25) με πλασέ του Πετρέα.

Το τέταρτο σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό, αλλά κατέληξε στην ...αγκαλιά της Κίνας, που προηγήθηκε 6-2. Άσος του Κουμεντάκη έφερε την ισοφάριση και η Εθνική προηγήθηκε για πρώτη φορά 15-16, αλλά η αλλαγή του Κουμεντάκη με τον Κοκκινάκη διατάραξε την ισορροπία της ομάδας. Ο νεοεισελθών έδωσε άσο(17-16) και ο Κουμεντάκης όταν επανήλθε έκανε κακή υποδοχή και ανάγκασε τον Φιλίποφ να περάσει την κεντρική γραμμή(20-18). Η ελληνική ομάδα δεν το έβαλε κάτω, ισοφάρισε μετά απο φάση διαρκείας με τον Κουμεντάκη(27-27), προηγήθηκε με λανθασμένη επίθεση των Κινέζων 27-28, αλλά το χαμένο σερβίς του Τζιουμάκα, ο τυχερός άσος των Κινέζων και η άστοχη επίθεση του Κουμεντάκη έκαναν το 30-28.

Στο ται μπρεικ η Ελλάδα προηγήθηκε1-4, δεν κράτησε όμως τη διαφορά, οι Κινέζοι προηγήθηκαν 10-9 με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη, ο ίδιος έχασε το σερβίς(11-10) και οι αντίπαλοι μας πήραν διαφορά ασφαλείας (13-11) με νέο μπλοκ , αυτή τη φορά στον Κουμεντάκη. Μια πιαστή μπαλιά έφερε τη μείωση, αλλά εύστοχη επίθεση της ασιατικής ομάδας μας στέρησε τη νίκη.

Η υποδοχή ήταν και πάλι ο καλύτερος τομέας της Εθνικής(74%), κορυφαίος, αλλά και μοιραίος ο Κουμεντάκης, ενώ η μοναδική αλλαγή που έκανε ο Δρίκος ήταν καθαριστική για την έκβαση του αγώνα. Κινέζικο μαρτύριο ήταν το δεύτερο ματς της ελληνικής ομάδας, αφού είχε περισσότερους πόντους(113-108), αλλά απώλεσε δυο σετ στις ...σταγόνες.

Τα σετ: Κίνα - Ελλαδα 3-2 (25-22, 20-25, 18-25, 30-28, 15-13)

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος) Αρμενάκης 13 (11/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλιποφ 3 (1/3 ε., 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 19 (17/30 επ. , 2 άσοι 79% υπ. - 46% άριστες), Τζιουμάκας 11 (5/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 24 (21/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ,), Ταμπουρατζής -λ (78% υπ. - 56% άριστες) / Κοκκινάκης

ΚINA (Ξιέ) Ζανγκ 8 (4/9 επ., 1 άσοι, 3 μπλοκ), Λι Ρ. 1 (1 μπλοκ), Γι 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Γιενκ 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ντάι 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Σονγκ 3 (3/9 επ., 54% υπ. - 46% άριστες), Τονγκ -λ (56% υπ. - 44% άριστες), Γιουάν 14 (11/29 επ., 3 άσοι), Λι Γ. 2 (1/1 επ., 1 άσο), Ζανγκτσέν 11 (11/20 επ., 29% υπ. - 06% άριστες), Ράο 2 (2/4 επ.), Γιάο, Τσούι 3 (1/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 64% άριστες).

Νίκησε η Σλοβακία

Στον δεύτερο αγώνα της 2ης ημέρας στον G όμιλο η Σλοβακία νικησε το Μεξικό 3-0 (25-21, 25-19, 25-19)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 13 Ιουνίου 2015

Ελλάδα - Μεξικό 3-2
Κίνα - Σλοβακία 3-2
2η ημέρα - 14 Ιουνίου 2015
Κίνα - Ελλάδα 2-3 3-2 (25-22, 20-25, 18-25, 30-28, 15-13)
Μεξικό - Σλοβακία 0-3 (21-25, 19-25, 19-25)

4.Μεξικό (0-2) 1 (2-6)

*Ο αγώνας θα μεταδοθεί το μεσημέρι της Κυριακής (16.30) σε μαγνητοσκόπηση από την ΕΡΤ2