22-06-2015

Άγγιξε την πρόκριση και τις καρδιές των Ελλήνων

Στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο η Εθνική ανδρών γνώρισε την ήττα από την Κίνα με 3-2 σετ μετά από συγκλονιστικό αγώνα και αποκλείστηκε από το φάιναλ-4 της Γ΄ κατηγορίας του Παγκομίου Λιγκ. Προκρίθηκε για την Μπρατισλάβα (3-5 Ιουλίου) η Κίνα, η διοργανώτρια Κίνα, το Μαυροβούνιο, ενώ ένα εισιτήριο διεκδικούν Ισπανία και Αίγυπτος.

Η ελληνική ομάδα παρά την ήττα της άφησε καλές εντυπώσεις και κέρδισε το χειροκρότημα των Ελλήνων φιλάθλων δίνοντας μαζί τους ραντεβού στο Ευρωπαϊκό Λιγκ. Τα πάντα κρίθηκαν στο 3ο σετ όπου η ελληνική ομάδα είχε δύο σετ μπολ αλλά δε μπόρεσε να τα εκμεταλευτεί. Το πρώτο στο 27-26 που διαμορφώθηκε με τον άσσο του Τζιουμάκα και το δεύτερο στο 28-27 όπου ο Κούμι έχασε το σερβίς. Δύο χαμένα σερβις και δύο λάθη στην επίθεση έκριναν το σετ για τους πιο έμπειρους και αποτελεσματικούς κινέζους που με Γιουάν να κερδίζει επίθεση και άσσο τελείωσε το σετ 34-32. Με το 2-1 σετ η Κίνα πήρε και την πρόκριση. Παρά την απογοήτευση οι Έλληνες παίκτες πάλεψε για τη νίκη της τιμής. Ισοφάρισαν 2-2 σετ, προηγήθηκαν 11-8 στο 5ο σετ αλλά δεν υπήρχε συνέχεια καθώς οι κινέζοι με καλό σερβίς γύρισαν τον αγώνα και όπως και στο Τέπικ επικράτησαν 15-13 και πήραν τη νίκη.

Στο 1ο σετ η Εθνική κατάφερε να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα με 7-5, αλλά το 10-8 υπέρ μας έγινε 11-13 για τους Κινέζους με καλό σερβίς για να έρθει η απάντηση από τον Θανάση Πρωτοψάλτη ο οποίος με τα σερβίς του έκανε σερί 6-0 μετατρέποντας το 14-16 σε 20-16.

Στο 2ο σετ οι κινέζοι πίεσαν από το σερβίς, ανέβηκε επιθετικά ο Γιουάν και πήραν τον έλεγχο.

Στο 3ο σετ η Κίνα προηγήθηκε 14-9. Η ελληνική ομάδα μείωσε 17-15. Με λάθος του Κουμεντάκη στην υποδοχή η κινέζοι προηγήθηκαν 19-15. Το ελληνικό σερβίς μείωσε σε 19-18 και με μπλοκ του Πετρέα έγινε το 21-21. Το Παλέ είχε πάρει φωτιά με τους Κινέζους να έχουν τρία σετ μπολ και στο 26-26 ο Τζιουμάκας με άσο να φέρνει το πρώτο σετ μπολ για την Ελλάδα. Όπως και στο Μεξικό (εκεί στο 28-27 του δ’ σετ) ο ‘Τζούμι’ έχασε το επόμενο σερβίς, για να τον μιμηθεί στο 29-28 ο Τζούριτς με τον αρχηγό να εξελίσσεται σε μοιραίο καθώς στο 29-29 δέχθηκε μπλοκ, στο 30-30 έχασε την κόντρα επίθεση και στο 32-33Γιούαν με δύσκολο σερβίς χάλασε την υποδοχή μας ενώ από την υπερπροσπάθεια του Ταμπουρατζή δεν υπήρξε συνέχεια και η Κίνα πανηγύρισε το σετ και την πρόκριση στο φάιναλ-4

Τα σετ: 25-21, 21-25, 32-34, 25-18, 13-15

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 29 (23/38 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 άσο), Πρωτοψάλτης 13 (9/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 38% άριστες), Τζιουμάκας 11 (7/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Φράγκος 4 (4/9 επ., 50% υπ. - 29% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (62% υπ. - 38% άριστες) / Αγγελόπουλος, Αρμενάκης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 4 (3/3 επ., 1 άσο, 17% υπ. - 08% άριστες)

ΚΙΝΑ (Σίε): Ζάνγκ Ζ. 8 (4/10 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ). Γιούαν 27 (24/36 ε., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ζανγκτσεν 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Τσούι 9 (9/13 επ.), Γκενγκ 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τόνγκ -λ (48% υπ. - 24% άριστες) / Κε -λ (33% υπ. - 33% άριστες), Λι Γ. 6 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Λι Ρ., Γι 6 (6/9 επ., 23% υπ. - 23% άριστες), Ντάι 8 (7/12 επ., 1 άσο), Ράο 2 (2 άσοι), Σονγκ 3 (2/8 επ., 1 άσο)