18-07-2015

Η Εθνική ανδρών 3-1 την Τουρκία στον Εύοσμο

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών έκανε μία ακόμα καλή εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό Λιγκ και συνέχισε την αήττητη πορεία της μετά από τρεις αγώνες στη διοργάνωσης. Η ελληνική ομάδα επικράτησε της Τουρκίας με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα της 2ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Λιγκ που έγινε στο γυμναστήριο του Ευόσμου και το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι για αύριο Σάββατο στις 20.00 στο ίδιο γυμναστήριο.

Η ελληνική ομάδα έχει ήδη δύο τρίποντα με τη Ρουμανία και μετά την «καθαρή» νίκη με την Τουρκία έμεινε στην κορυφή του ομίλου. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και η ελληνική ομάδα έδειξε ωριμότητα και αποφασιστικότητα στα κρίσιμα σημεία κατακτώντας τη νίκη. Ολα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και μάλιστα εάν δεν γίνονταν λάθη στο 3ο σετ η νίκη θα μπορούσε να είχε ολοκληρωθεί συντομότερα.

Ο Γιώργος Πετρέας (με 7 μπλοκ) κι ο Απόστολος Αρμενάκης ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 17 πόντους, ενώ εξαιρετικός και ο Ραφαήλ ΚΟυμεντάκης ο οποίος πρόσθεσε 16.

Στο πρώτο σετ αν και από την αρχή είχαμε σταθερά ένα προβάδισμα 1-2 πόντων, οι Τούρκοι κατάφεραν να μετατρέψουν το 12-11 σε 12-14 και έφτασαν στο 15-18 με εξαιρετικό άσο του Γκοκγκόζ. Δύο επιθέσεις του Τακουρίδη έφεραν την εθνική στο -1 (18-19) για να ισοφαρίσουμε 21-21 με διπλή μπαλιά του Τούρκου πασαδόρου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 22-23 με χαμένο σερβίς του Φράγκου, ωστόσο ο ίδιος ισοφάρισε σε 23-23, για να προσπεράσουμε 24-23 με επίθεση του Κουμεντάκη και να τελειώσει το σετ με άουτ του Μίνιτσι.

Στο β' σετ το υπέρ μας 6-5 έγινε 6-9 με νέο σερί από λάθη για να φτάσει η διαφορά στο +4 (9-13) με τυχερό άσο του Γκουνγκόρ. Ο Πρωτοψάλτης (είχε πάρει τη θέση του Φράγκου στο 6-9) απάντησε με άσο για το 12-14 και στο 13-15 έγινε η φάση του αγώνα. Μετά από αλλεπάλληλες άμυνες ο Αρμενάκης τελείωσε τη φάση, ωστόσο οι διαιτητές ενώ είχαν αφήσει τη φάση να εξελιχθεί έδωσαν υπέρβαση σε προσπάθεια για άμυνα του Αρμενάκη προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες της ελληνικής ομάδας (που απέφεραν κίτρινη κάρτα στον Δρίκο).

Έτσι το 14-15 έγινε 13-16 κι η Τουρκία με μπλοκ του Γκουνγκόρ έφτασε στο 15-19, ωστόσο εκεί η Εθνική με τον Τζιουμάκα στο σερβίς και τον Πρωτοψάλτη σε επίθεση και μπλοκ ισοφάρισε σε 19-19, προσπέρασε 21-20 με επίθεση Πετρέα (αφού όμως πρώτα ο Πρωτοψάλτης έκανε νέο μπλοκ κι έδωσε το δικαίωμα για κόντρα μπάλα) και 22-20 με ατομικό μπλοκ του Φιλίποφ.

Με επίθεση του Κουμεντάκη η Ελλάδα έφτασε στο 24-21 όμως το σετ δεν είχε τελειώσει καθώς ο Μίνιτσι με άσο μείωσε σε 24-23 και ο Γενιπαζάρ με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη ισοφάρισε σε 24-24.
Ο Κουμεντάκης όμως έδωσε και πάλι την λύση για το 25-24 κι ο Αρμενάκης μετά την κακή υποδοχή των Τούρκων διαμόρφωσε το τελικό 26-24 μέσα σε αποθέωση από τους 1300 έλληνες φιλάθλους.

Στο τρίτο σετ και πάλι η Εθνική (με Τζιουμάκα-κεντρικό-, Πρωτοψάλτη στο βασικό σχήμα) ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε γρήγορα στο +3 (5-2) διατηρώντας αυτό το προβάδισμα μέχρι το 11-8 που έγινε 11-11 καλό μπλοκ από τους Τούρκους για να ακολουθήσει η μεγάλη ανατροπή. Το 15-14 υπέρ της εθνικής έγινε 15-19 με δύο άσους του Γκουνγκόρ και 16-21 με άουτ επίθεση του Αρμενάκη ο οποίος όμως πρωταγωνίστησε στην ελληνική αντεπίθεση.

Με δύο δικούς του άσους και ισάριθμα μπλοκ η εθνική μείωσε σε 20-21 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, χωρίς όμως αυτή τη φορά να ολοκληρώσουμε την ανατροπή καθώς με επίθεση του Μίνιτσι διαμορφώθηκε το 23-25.

Στο δ' σετ ο Τακουρίδης επέστρεψε αντί του Τζιουμάκα (ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο) με το σκηνικό να παραμένει το ίδιο. Το γρήγορο 5-2 έγινε 7-9 με δικά μας λάθη και το 9-10 έγινε 9-13 με τρία συνεχόμενα μπλοκ. Ο Δρίκος επανέφερε τον Φράγκο, το νεύρο επανήλθε στην ομάδα που με τον άσο της Ναρμπόν στο σερβίς μετέτρεψε το 13-14 σε 17-14 χάρις σε έναν άσο του και δύο μπλοκ του Κουμεντάκη στον Μίνιτσι.
Το κρεσέντο του Θρακιώτη συνεχίστηκε και με δικό του πόντο φτάσαμε στο 20-16, για να μειώσουν οι Τούρκοι 21-19 με άουτ επίθεση του Αρμενάκη, ωστόσο δικό του μπλοκ διαμόρφωσε ο 23-19 για να τελειώσει το σετ και το ματς με χαμένο σερβίς του Γκοκγκόζ.

Αύριο οι δύο ομάδες θα βρεθούν και πάλι αντιμέτωπες στις 20:00 στο ΔΑΚ Ευόσμου (ο αγώνας δεν θα έχει τηλεοπτική μετάδοση).

Τα σετ: 25-23, 26-24, 23-25, 25-22

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος) Αρμενάκης 17 (14/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 17 (10/18 επ., 7 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (5/6 επ.), Κουμεντάκης 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 22% άριστες), Φράγκος 8 (4/12 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Γκαράς -λ (71% υπ. - 59% άριστες) / Κοκκινάκης, Μαρούλης, Πρωτοψάλτης 9 (7/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 62% άριστες), Τζιουμάκας 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ)

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ζανίνι) Πεκσέν, Γκουνγκόρ 11 (7/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Γκοκγκόζ 11 (9/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 42% άριστες), Γκιουνές 8 (2/8 επ., 6 μπλοκ), Μίνιτσι 16 (13/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοτς 9 (9/10 επ.), Τσανέρ -λ (47% υπ. - 35% άριστες) / Ουνβέρ 1 (1/5 επ.,, 3% υπ. - 33% άριστες), Αιντίν 3 (3/6 ε., 33% υπ. - 07% άριστες), Γενιπαζάρ 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ)

*Πριν την έναρξη του αγώνα, ένα προσωρινό τεχνικό πρόβλημα δεν επέτρεψε την ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα με μπροστάρη τον αρχηγό Μενέλαο Κοκκινάκη, οι έλληνες διεθνείς άρχισαν να τραγουδούν τον ύμνο συμπαρασύροντας και τον κόσμο που βρισκόταν στις κερκίδες.

Νίκη της Ρουμανίας επί της Λευκορωσίας
Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του ομίλου μας η Ρουμανία έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 3-0 της Λευκορωσίας έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μπάλα (13 πόντοι) και εξαιρετικό μπλοκ (συνολικά 9 πόντοι).