07-04-2013

Πλέι οφ - Θέσεις 5-8: Α.Σ.Άρης - Α.Ο.Κηφισιάς 3-1

O Άρης δικαίωσε την καλή παράδοση που έχει στα πλέι οφ, νίκησε την Κηφισιά 3-1 στον αγώνα νοκ άουτ για τις θέσεις 5-8 και εξασφάλισε θέση στην 6αδα του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-13. Οι κιτρινόμαυροι θα συνεχίσουν στο πρωτάθλημα αντιμετωπίζοντας το νικητή του ζευγαριού Φοίνικας Σύρου - Γ.Σ.Λαμία για τις θέσεις 5-6 (στις δύο νίκες).

Το σερί 5-0 του ΑΟ Κηφισιάς σταμάτησε στη Μίκρα και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην αγωνιστική περίοδο, όμως, την τελική κατάταξη (7η ή 8η θέση) θα τη μάθει μόλις ολοκληρωθεί και ο αγώνας στη Σύρο.

Ο Άρης έκανε την καλύτερη εμφάνιση του από τότε που ανέλαβε τα ηνία της ομάδας ο Βαγγέλης Κουτσονίκας και μεταξύ των πρωταγωνιστών ήταν ο Κυριάκος Τσομπάνογλου ο οποίος στην αρχή του 4ου σετ πήρε τη θέση του λίμπερο Λάμπη Μπαμπαλιούτα που τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε.

Άτυχος ήταν και ο Δημήτρης Ωρολογάς ο οποίος στην προθέρμανση έπαθε τράβηγμα στη μέση.

Με την υποδοχή να πιάνει υψηλά ποσοστά και τον Γιάννη Χαριτωνίδη να μοιράζει τέλεια το παιχνίδι στους συμπαίκτες του ο Άρης νίκησε δίκαια την Κηφισιά η οποία μετά την υπερπροσπάθεια των τελευταίων εβδομάδων έδειξε σημάδια κόπωσης. Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλεύτηκαν με το καλύτερο τρόπο την έδρα τους και κατάφεραν και στα τρία σετ που κέρδισαν να ανατρέψουν προβάδισμα του ΑΟΚ στο σκορ. Αντίθετα, όταν ο Άρης ξεκίνησε με προβάδισμα στο 1ο σετ ξεφεύγοντας με 13-11 και 16-14 η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη κατάφερε να κάνει την ανατροπή με όπλο το μπλοκ που απέφερε τους 8 από τους 25 πόντους με τον Καλαϊτζίδη να κερδίζει τα μισά από αυτά. Πολύ δουλειά έκαναν και οι κεντρικοί του Άρη με τους Κιόση, Γκιρτζίκη και τον πρώτο να έχει 8/11 τελειωμένες και 4 μπλοκ.

Η Κηφισιά παρότι πήρε το 1ο σετ και ξεκίνησε καλά στο 2ο σετ με προβάδισμα 10-8, ο Άρης ισοφάρισε 12-12 και έκανε και το +3 (16-13) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το σερβίς της Κηφισιάς άρχισε να χάνει τη δύναμη του, ο Άρης ισορρόπησε πλήρως την υποδοχή και οι Κυριακίδης, Ριζόπουλος πήραν τον έλεγχο με τον Τζελάτη να τελειώνει όλες τις «κόντρα» επιθέσεις.

Μετά την ισοφάριση σε 1-1 σετ το καθοριστικό σετ ήταν το 3ο με τον Άρη να έχει πάντα ένα μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων αλλά την Κηφισιά να είναι κοντά στο σκορ, όμως, ένα λάθος στην επίθεση των φιλοξενούμενων και μία επίθεση του Τζελάτη έκριναν το σετ.

Στο 4ο σετ η Κηφισιά μπήκε δυνατά με προβάδισμα 8-5 και 13-10 αλλά ο Άρης γύρισε τον αγώνα και με υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ πήρε τη νίκη.

Η εξέλιξη του σκορ...
1ο σετ: 8-6, 16-14, 19-21, 23-25
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-15, 25-18
3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 26-24
4ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-21

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 26-26, 25-21)

*Οι πόντοι του Άρη: 8 άσσοι, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΚ προήλθαν: 0 άσσοι, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Κουτσονίκας): Κυριακίδης 20 (15/29, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 66% υπ.), Γκιρτζίκης 9 (8/14, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 5 (2 μπλοκ, 3 άσσοι), Κιόσης 12 (8/11, 4 μπλοκ), Τζελάτης 21 (15/32, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ριζόπουλος 12 (12/24, 42% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-66% υπ. - 48% άριστες), Ντίνας,Τσομπάνογλου.

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1, 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 9 (5/5, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 17 (16/31, 1 μπλοκ, 39% υπ), Παπαγγελόπουλος 7 (5/10, 2 μπλοκ), Μπέλλος 17 (16/35, 1 μπλοκ), Καριπίδης 7 (6/14, 2 μπλοκ, 1 μπλοκ, 41% υπ.) / Ταμπουρατζής –λ (60% υπ. – 20% άριστες) / Κόντος-λ, Κούνας 1 (1/4), Παπαδόπουλος, Ρεζκ, Δεληπρίμης.

Ο προπονητής του Άρη Βαγγέλης Κουτσονίκας ικανοποιημένος από τη νίκη αλλά και από τη συνέχεια της ομάδας του στο πρωτάθλημα δήλωσε:

«Συγχαρητήρια στα παιδιά. Αποδείξαμε πως αυτή η ομάδα έχει μεγάλες δυνατότητες. Ο μόνος δρόμος της επιτυχίες είναι να συμπλεύσουμε μαζί αθλητές και διοίκηση για να έρθει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα που για μένα θα είναι η έξοδος στην Ευρώπη. Κάναμε την καλύτερη εμφάνιση από τότε που ανέλαβα την ομάδα και σίγουρα καλύτερη από την προηγούμενη και αυτό δημιουργεί μια συνέχεια και μία συνέπεια. Θα συνεχίσουμε για όσο πιο ψηλά. Ευχαριστώ και συγχαίρω τους παίκτες της ομάδας μου γιατί έκαναν τεράστια προσπάθεια και νίκησαν μία πολύ καλή ομάδα».

Ο προπονητής του ΑΟ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε:

«Ήξερα ότι η ομάδα ήταν κουρασμένη. Μείναμε από ενέργεια. Προσπαθήσαμε να κάνουμε ότι ήταν δυνατόν για να πάρουμε τη νίκη. Παρόλο που τελειώνουμε με ήττα το πρωτάθλημα η γεύση που μας αφήνει η εφετινή περίοδος είναι πολύ γλυκιά διότι ξεπεράσαμε πολλές δυσκολίες, παίξαμε καλό βόλεϊ και πετύχαμε με το παραπάνω το στόχο μας. Φυσικά θα θέλαμε να έχουμε κι άλλη ευκαιρία για την 5η θέση αλλά πολλές φορές το μυαλό θέλει αλλά το σώμα δεν μπορεί».