26-03-2017

Δεύτερος με ανατροπή ο ΠΑΟΚ 3-2 τον Παμβοχαϊκό και παίζει με Εθνικό

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι αλλά με αντεπίθεση διαρκείας επικράτησε με 3-2 σετ και εξασφάλισε την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που τελικά κατατάχθηκε στην 7η θέση. Ο Παμβοχαϊκός παρά την ήττα του με τον πολύτιμο βαθμό που πήρε εξασφάλισε την 4η θέση και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά με πλεονέκτημα έδρας.

Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε στο 3ο σετ με 20-17 και 22-19 και είχε ευκαιρία για να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ, όμως, η είσοδος των Σαφράνοβιτς, Τερζή αναγέννησε τον ΠΑΟΚ που κατάφερε έστω και με δυσκολία να πάρει το 3ο σετ και μετά να πάρει και τη νίκη. Το 3ο σετ τελείωσε με επίθεση του Ντάντε και άουτ του Μπατατζίμ. Ο ΠΑΟΚ στερήθηκε των υπηρεσιών του Στάροβιτς που έχει πρόβλημα στον αυχένα.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας

1ο σετ: 6-8, 16-12, 21-19, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 28-30
4o set: 5-8, 9-16, 13-21, 14-25
5ο σετ: 2-5, 9-10, 11-12, 12-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-21, 28-30, 14-25, 12-15) σε 125'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 2 (2 άσσοι), Γκράχαμ 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Πέτι 21 (19/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Πελεκούδας 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 12 (11/23 επ, 1 άσσος), Μπατατζίμ 20 (18/43 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ - 55% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 90% υπ - 50% άριστες), Αγγελόπουλος 5 (3/9 επ, 2 άσσοι), Παπάζογλου 1 (1/1 επ), Ιωαννίδης, Σκαρλατίδης.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 1 (1/5 επ), Σωτηρίου 15 (10/20 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ - 29% άριστες), Σμαραγδής 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοΚ), Τακουρίδης 3 (3/5 επ), Ντάντε (6/14 επ, 20% υπ - 20% άριστες) / Γκαράς (λ, 67% υπ - 47% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Τερζής 2 (2/2 επ), Σακόγλου 19 (19/32 επ), Ανδρεάδης 3 (3/7 επ), Σαφράνοβιτς 12 (12/14 επ, 50% υπ - 10% άριστες).

O προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Ο στόχος της 4ης θέσης για την κανονική περίοδο επετεύχθη Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει και τρίποντο. Έχουμε δύσκολους αγώνες με την Κηφισιά στη σειρά των πλέι οφ. Οι πιθανότητες είναι μοιρασμένες για είσοδο στα ημιτελικά. Θέλουμε να κρατήσουμε την 4η θέση και στα πλέι οφ και ευελπιστώ πως τα ματς θα είναι διαφορετικά από την κανονική περίοδο όπου χάσαμε και τις δύο φορές».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης: «Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την απόδοση μας αλλά κρατάμε την ανατροπή και τη νίκη. Μετά το κακό ξεκίνημα λόγω των προβλημάτων που προέκυψαν ανακάμψαμε και με δεδομένο ότι ο Ολυμπιακός είχε ξεφύγει πήραμε τη 2η θέση που θέλαμε στην τελική κατάταξη. Κοιτάμε μπροστά και δουλεύουμε για τη σειρά των αγώνων με τον Εθνικό. Δεν θα είναι εύκολο αλλά ο στόχος μας είναι να διατηρήσουμε τα τα κεκτημένα στο πρωτάθλημα».

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Π.Α.Ο.Κ. Δεύτερος με ανατροπή ο ΠΑΟΚ 3-2 τον Παμβοχαϊκό και παίζει με Εθνικό