18-11-2017

Σαφράνοβιτς και Γκιόν οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στο 3-0 επί του Εθνικού Πειραιώς

Ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς και ο Μαρτίνες Γκιόν σήκωσαν στις πλάτες τους τον ΠΑΟΚ και τον οδήγησαν στη νίκη στην δύσκολη έδρα του μαχητικού Εθνικού Πειραιώς. Ο δικέφαλος στηρίχτηκε στους ακραίους αφήνοντας πιο ελεύθερο τον Ερνάντο Γκόμεζ ο οποίος ήταν βασικός διαγώνιος.

Ο ΠΑΟΚ με το «καλημέρα» επέβαλε το ρυθμό του και με τον Σαφράνοβιτς στο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και η διαφορά άνοιξε στο 7-1. Ο δικέφαλος όχι μόνο κράτησε τη διαφορά αλλά έφτασε και στο +9 (21-12) και ο Εθνικός προς το τέλος του 1ου σετ μάζεψε τη διαφορά στο 25-19.

Δύο πόντοι του Γκιόν με μπλοκ και επίθεση και μία επίθεση του Γκόμεζ έβαλαν τον ΠΑΟΚ από νωρίς μπροστά και στο 2ο σετ. Ο δικέφαλος ξέφυγε 6-3 και 11-6 και μέχρι το τέλος κρατούσε την απόσταση ασφαλείας για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός εκμεταλεύτηκε την χαλάρωση του ΠΑΟΚ και με σερί 3-0 από τον Μαντέκα και δύο λάθη των πρωταθλητών ξέφυγε 10-7 και 12-9. Με δύο πόντους του Γκιόν και απόέναν από Σαφράνοβιτς, Γκόμεζ ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 13-12. Ο Εθνικός ισοφάρισε 14-14 και για τελευταία φορά 16-16. Τα δύο μπλοκ από Βάλκιερς, Γκιον και ένας ακόμα πόντος του Γκιόν από επίθεση έφεραν σερί 3-0 και προβάδισμα 19-16. Ο Εθνικός μείωσε 20-18 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 έκανε το 24-18 και με επίθεση του Γκιόν έκλεισε τον αγώνα.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ονόπας

1ο σετ: 2-8, 7-16, 12-21, 19-25

2ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 19-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν: 5 άσσοι, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 20-25, 19-25)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 9π. (9/19 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Τουρνάκης (0/7 επ.), Νάιτ 12 (10/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 1 (1/2 επ.), Αμπανόζ, Δεληπρίμης 3 (3/6 επ., 43% υπ. – 26% άριστες), Βολουδάκης –λ (43% υπ. – 26% άριστες) / Αδαμόπουλος –λ (67% υπ. – 67% άριστες), Δημητούλης 2 (2 άσοι), Μπάσης 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ράμος.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 7π. (4/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (7/11 επ.), Πελεκούδας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Βαλκίερς 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 15 (11/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ. – 50% άριστες), Γκιόν 18 (15/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 48% άριστες), Παπαδημητρίου –λ (58% υπ. – 17% άριστες) / Παντακίδης, Τερζής.

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς μίλησε για τον αγώνα και τη συνάντηση του με τον προπονητή του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι: «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν καλό και βελτιωμένο ΠΑΟΚ και δε μπορέσαμε να κάνουμε αυτά που θέλαμε στο γήπεδο. Είχαμε εστιάσει την τακτική μας στον Γκόμεζ αλλά ο ΠΑΟΚ στηρίχτηκε στους ακραίους του και εμείς δεν είχαμε απαντήσεις. Δε μπορέσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Επίσης ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στην άμυνα. Τώρα πάμε στη Χαλκίδα για να αντιμετωπίσουμε τον Ηρακλή και μετά τις δύο δοκιμασίες με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ θα αρχίσουν οι αγώνες που είναι πολύ κρίσιμοι για την ομάδα μου. Επίσης χάρηκα πολύ που συναντήθηκα πάλι με τον Ντανιέλε Ρίτσι. Είναι ένας σπουδαίος προπονητής και πολύ καλός άνθρωπος. Δυστυχώς δεν συναντηθήκαμε ποτέ σε κάποια ομάδα. Οταν έφυγα από τον Ολυμπιακό πήγε προπονητής και όταν πήγε στον Παναθηναϊκό εγώ ήμουν στη Νίκαια και μάλιστα τον είχαμε νικήσει στον τελικό του κυπέλλου. Την επομένη σεζόν που πήγα στον Παναθηναϊκό είχε φύγει. Οταν αγωνίστηκα στη Ραβένα τον έβλεπα συχνά γιατί εκεί είναι ο τόπος καταγωγής του. Μιλούσαμε συχνά. Είναι ένας υπέροχος άνθρωπος που θα βοηθήσει πολύ τον ΠΑΟΚ».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι είπε: «Είμαι ευχαριστημένος από την πρόοδο που κάνει η ομάδα από αγώνα σε αγώνα αλλά και την βελτίωση της σε πολλές λεπτομέρειες που δίνω σημασία. Αυτό δε σημαίνει πως είμαστε εκεί που θέλω. Εχουμε ακόμα πολύ δουλειά να κάνουμε. Ο Εθνικός έχει καλή ομάδα αλλά δεν το έδειξε σε αυτό τον αγώνα διότι στοχεύει διαφορετικά από την ομάδα μου. Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλά, αλλά στο τρίτο κατεβάσαμε ρυθμό χωρίς να έχουμε κενά στην απόδοση μας. Η νίκη αλλά και η εμφάνιση με αφήνει ευχαριστημένο και δημιουργεί αυτοπεποίθηση στους παίκτες για τη δύσκολη συνέχεια. Ερχεται το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και εμείς θα συνεχίσουμε την δουλειά μας για να ανεβάσουμε τους ρυθμούς μας. Δεν δίνω καμία υπόσχεση αλλά είναι σίγουρο πως όσοι έρθουν στο γήπεδο και μας υποστηρίξουν θα δουν έναν καλό αγώνα και μία ομάδα που θα δώσει παλέψει».

O πασαδόρος του ΠΑΟΚ Θάνος Τερζής είπε: «Είχαμε δει προηγούμενα ματς του Εθνικού και είναι αλήθεια πως περιμέναμε μεγαλύτερη αντίσταση. Από την άλλη και εμείς παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι σε υποδοχή και σερβίς και κρατήσαμε το ρυθμό μας. Είναι μία νίκη χωρίς απώλειες και η ομάδα έκανε το καλύτερο δυνατό ενόψει των επόμενων υποχρεώσεων μας. Η κλήρωση του Τσάμπιονς Λιγκ ήταν καλή για την ομάδα μου όπως και η σειρά των αγώνων στο πρόγραμμα αλλά αυτό δεν προδικάζει τίποτα».

*Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή ως ένδειξη πένθους και μνήμης στα θύματα των καταστροφών στη Δυτική Αττική.

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Ο.Φ.Π.Φ. Εθνικός Σαφράνοβιτς και Γκιόν οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στο 3-0 επί του Εθνικού Πειραιώς