17-01-2018

Πρώτο βήμα πρόκρισης στους «8» με ιστορικό ρεκόρ για Ολυμπιακό (φωτό)

Με ένα ιστορικό ρεκόρ κατάκτησης σετ σε αγώνα ευρωπαϊκής διοργάνωσης συνόδευσε ο Ολυμπιακός την πρώτη νίκη του επί της Λοκομοτίβ Μπακού από το Αζερμπαϊτζάν στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Τσάλεντζ Καπ.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 σετ ανοίγοντας τον δρόμο για την πρόκριση στους «8» όπου διαγράφεται κόντρα με την βελγική Μένεν. Ο Ολυμπιακός πήρε το 3ο σετ με 25-08 που είναι ιστορικό ρεκόρ από τη σεζόν 1998-99 οπότε καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων. Το προηγούμενο ήταν 25-12 με την φινλανδική Βαρκάους από τις 3 Φεβρουαρίου του 2000 στη Γλυφάδα για το κύπελλο πρωταθλητριών.

Η ομάδα του Πειραιά δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ όταν η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν μπήκε με ενθουσιασμό και πάθος αλλά όταν «ξεκλειδώθηκε» το παιχνίδι της κατέρρευσε. Ο Ολυμπιακός στο 22-22 έκανε σερί 3-0 με επιθέσεις, Ράουβερντινκ, Αλεξίεφ και μπλοκ του Μπέμε και έκανε το 25-22. Από κεεί και πέρα η επικράτηση ήταν εύκολη καθώς η υποδοχή της Λοκομοτίβ δε μπόρεσε να αντέξει το ερυθρόλευκο σφυροκόπημα από τα 9μ. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την 1η Φεβρουαρίου στο Μπακού. Εκεί ο Ολυμπιακός θα πάει για δύο σετ ώστε να κλειδώσει την πρόκριση και να αποφύγει τις περιπέτειες του χρυσού σετ όπως με την γαλλική Τουρ και την τουρκική Ινεγκόλ, όμως, ο Μπενίτεθ Μουνιόθ ξεκαθάρισε στις δηλώσεις του πως στόχος δεν είναι μόνο η πρόκριση αλλά η νίκη και στο Μπακού. Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός πιθανότατα να αντιμετωπίσει την βελγική Μένεν η οποία στον πρώτο αγώνα νίκησε εκτός έδρας με 3-1 σετ την Παρνού από την Εσθονία.

Διαιτητές: Μπουντζέικα (Λευκορωσία), Γιάνικ (Πολωνία)

1ο σετ: 8-4, 16-13, 21-20, 25-22

2ο σετ: 8-5, 16-7, 21-12, 25-15

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-7, 25-8

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Λοκομοτίβ Μπακού προήλθαν από 4 άσσους, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-15, 25-8) σε 68'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (10/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 13% άριστες), Ραούβερντικ 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. - 67% άριστες), Δαρίδης (λ), Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι, Στιβαχτής.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΠΑΚΟΥ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 4 (4/16 επ., 64% υπ. - 50% άριστες), Βασιλένκο 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 20% άριστες), Σαμάντοφ 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Ομποντνίκοφ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Τσερβιάκοφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Καζάτσκοφ 2 (1/3 επ., 1 άσσος) / Αλαχβέρντιεφ (λ, 70% υπ. - 40% άριστες), Αμπντουραζάκοφ 1 (1/4 επ., 60% υπ. -60% άριστες), Αλίεφ, Μπαράνοφ 1 (1/4 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε: «Kάναμε καλή εμφάνιση και όπως αποδείχτηκε είχαμε προετοιμαστεί καλά. Μόνο στο πρώτο σετ ανάμεσα στα τεχνικά τάιμ άουτ μας ισοφάρισαν αλλά αυτό έγινε από την δικιά μας απόδοση και όχι από τη δικιά τους. Κάναμε ορισμένα λάθη τακτικής σε εκείνο το σημείο αλλά θεωρώ οφείλονταν στον ρυθμό μας. Είμαι ευχαριστημένος και ικανοποιημένος. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που έπαιξαν καλά και συγκεντρωμένα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα».

Ο διεθνής κεντρικός του Ολυπιακού Μάρκους Μπέμε δήλωσε: «Το 3-0 είναι ένα καθαρό αποτέλεσμα για εμάς. Στο πρώτο σετ ήμασταν κοντά στο σκορ αλλά στη συνέχεια πήραμε το σετ με την καλή μας απόδοση. Μείναμε συγκεντρωμένοι και η συνέχεια ήταν πιο εύκολη για εμάς από την στιγμή που κάναμε το παιχνίδι μας και όσα είχαμε προετοιμαστεί να κάνουμε».

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Ευρωπαϊκά κύπελλα Πρώτο βήμα πρόκρισης στους «8» με ιστορικό ρεκόρ για Ολυμπιακό (φωτό)