22-09-2013

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-1 από την Μπελεντιγιέσι

Θεσσαλονίκη. Ρεπορτάζ Τάνια Δήμου:
Πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο ΠΑΟΚ και στο τρίτο παιχνίδι του στο διεθνές τουρνουά της Πορταριάς. Στον τελευταίο αγώνα του δικεφάλου στο τουρνουά ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-1 από την πανίσχυρη τουρκική Μπουγιουκσεχίρ Μπελεντιγιέσι που έχει τριπλάσιο μπάτζετ από όλες τις ομάδες που συμμετείχαν στο τουρνουά της Πορταριάς.

Μάλιστα  η εξέλιξη του αγώνα θα μπορούσε να ήταν διαφορετική εάν ο Δικέφαλος δεν έχανε τον Μίλκοφ από το πρώτο σετ.  Ο Σκοπιανός ακραίος του ΠΑΟΚ τραυματίστηκε στους πρώτους 8 πόντους του πρώτου σετ και ενώ μέχρι εκείνο το σημείο είχε3/4 τελειωμένες επιθέσεις. Ευτυχώς οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για πολύ ελαφρύ διάστρεμμα.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με πιέση από τη γραμμή του σερβίς δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή του Δικεφάλου. Με κορυφαίο τον Σελιτάνς και τον Τσόσκοβιτς σε κέφια οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο σετ. Ο ΠΑΟΚ ακολουθούσε μέχρι και το 18-18 στο σκορ αλλά κάπου εκεί οι Τούρκοι πατούσαν γκάζι και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση έφθασαν στο 2-0.

Η συνέχεια άνηκε στον ΠΑΟΚ. Έχοντας βρει το ρυθμό της η ομάδα του Στέλιου Καζάζη και με καλές επιλογές σε όλους τους τομείς μείωσαν σε 2-1 κατακτώντας το τρίτο σετ 20-25.

Πολύ δυνατό και εξίσου αμφίρροπο ήταν το τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο -πόντο μέχρι και το 18-18. Με ηγέτες τους Σελιτάνς και Τσόσκοβιτς που πέτυχαν από 22  και 21 πόντους αντίστοιχα η Τουρκική Μπελεντιγιέσι πήρε το σετ 22-25 και μαζί και τη νίκη με 1-3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Στέλιος Καζάζης δοκίμασε διάφορα σχήματα και έδωσε χρόνο συμμετοχής σχεδόν  όλους τους αθλητές του.

Δύο ήττες και μία νίκη ήταν ο συνολικός απολογισμός του ΠΑΟΚ στο διεθνές τουρνουά της Πορταριάς κόντρα σε πολύ δυνατές ομάδες.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 20-25, 25-20, 22-25)

ΠΑΟΚ (Στέλιος Καζάζης): Ντάμποβιτς 3(2/5), Τζελάτης 14(14/39π), Μίλκοφ 3(3/4π), Χαραλαμπίδης 3(2/4), Ποτότσνικ 17(16/29π), Παντακίδης 3(2/7), Μπαμπαλιούτας (λ-67%, 27% άριστες)) , Στεφανίδης , Παλέντζας, Στίγγας 3(3/4),  Πιπέργιας

ΜΠΕΛΕΝΤΙΓΙΕΣΙ: Σελιντάνς 22, Τσότσκοβιτς 21, Σελτσούκ, Οζκάν 4, Μπερκάν11,  Μουστεντόνοβιτς 8,  Αρμινέ 9/  Μποράκ (λ -50 70 ), Γιανκί, Καντίρ.
Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-1 από την Μπελεντιγιέσι