03-11-2019

«Τυφώνας» ο Φοίνικας νίκησε την Κηφισιά με 3-0

Σαρρωτικός ο Φοίνικας Σύρου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volley League μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με την Κηφισιά και μέσα σε 78 λεπτά επικράτησε 3-0. Με εξαιρετικό μπλοκ και υπεροχή σε σερβίς και επίθεση ο Φοίνικας επιβλήθηκε πλήρως και με πρωταγωνιστές τους Στερν και Τσβετιτσιάνιν σημείωσε την πιο μεγάλη σε έκταση νίκη στην ιστορία των αναμετρήσεων με την Κηφισιά, ενώ είναι το πρώτο 3-0 μετά από επτά συνεχόμενα τάι μπρέικ.

Η Κηφισιά εμφανίστηκε με μεγάλες αδυναμίες σε υποδοχή και επίθεση, ενώ με το δεύτερο σετ ο Νίκος Ζαλμάς αναγκάστηκε να ρίξει στον αγώνα τους ανέτοιμους Χαντ και Νικολάκη ωστόσο ο Φοίνικας δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να βρουν πεδίο δράσης.

Ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά με το σερβίς του Μήλη και πήρε προβάδισμα 4-0 το οποίο και διατήρησε μέχρι τα μισά του σετ ενώ με νέο σερί 4-0 αυτή τη φορά με τον Μπουτσούγιεβιτς στο σερβίς οι συριανοί εκτόξευσαν τη διαφορά στο 21-12. Με διαδοχικά λάθη των φιλοξενουμένων και επίθεση του Στοΐλοβιτς το σετ έκλεισε 25-14.

Η ομάδα των βορείων προαστίων παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ και με τους Σπυριούνη και Μπάϊερς μπήκε σε "θέση οδηγού" 5-2. Η Κηφισιά διατήρησε το +3 μέχρι το 7-4 όμως ο Φοίνικας ισοφάρισε 8-8 με μπλοκ του Ζίγκα και πέρασε μπροστά 9-8 με άουτ επίθεση του Μπατατζίμ. Ζίγκα και Χριστόφας σήκωσαν το επιθετικό βάρος και έδωσαν σαφές προβάδισμα στον Φοίνικα με 14-10. Η Κηφισιά βελτίωσε την απόδοσή της και με επίθεση του Μπατατζίμ μείωσε 19-17, ενώ στη εξέλιξη του σετ μετά από άουτ του Σεβτίσανιν έφτασε σε απόσταση "αναπνοής" 22-21. Ο Ζίγκα με άσο έδωσε τριπλό σετ μπολ στην ομάδα των Κυκλάδων 24-21. Ο Σπυριούνης "έσβησε" το πρώτο όμως ο Στοίλοβιτς έκανε το 25-22.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι χάλασαν την υποδοχή της Κηφισιάς και στο τρίτο σετ και με "όπλο" το ισχυρό μπλοκ πήραν απο νωρίς σαφές προβάδισμα 9-3. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του σετ, καθώς το μπλοκ των γηπεδούχων έμοιαζε ανυπέρβλητο. Ο Φοίνικας κατέκτησε το σετ με 25-15 και ολοκλήρωσε τη νίκη σε 78 λεπτά.

1ο σετ: 8-3, 16-08, 21-12, 25-14
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22
3ο σετ: 8-3, 16-09, 21-12, 25-15

* Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 3 άσσοι, 23 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-22, 25-15) σε 78΄.

A.O.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 10π. (6/10επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 7 (6/15, 1 άσσος, 62%υπ., 29%αρ.), Χριστόφας 4 (1/1επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 15 (11/20επ., 3 μπλοκ,  1 άσσος, 80%υπ., 40%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 5 (3/3επ., 2 άσσοι), Μήλης 11 (9/16επ., 2 άσσοι) / Βελούδης (λ. - 56%υπ., 33%αρ.), Λινάρδος, Κωστόπουλος 1 (0/1επ, 2 μπλοκ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Κάιο ντε Πρα 3π. (1/7επ., 2 άσσοι), Μπάσης, Ρούσης, Σπυριούνης 7 (7/18επ.), Μπατατζίμ 7 (7/18επ., 50%υπ., 22%αρ.), Μπάιερς 5 (2/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ. - 64%υπ., 18%αρ.), Συναδινός (λ), Κολτσιάκης 1 (1/2επ., 67%υπ.,25%αρ.), Νικολάκης, Χαντ 5 (5/16επ.), Μέλλες.

Ο προπονητής του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε: «Κάθε φορά που ξεκινάει η σεζόν, το πρώτο ματς είναι πολύ σημαντικό. Για εμάς, πολλά πράγματα ήταν σημαντικά σήμερα. Είμαστε νέα ομάδα και ξέραμε ότι παίζαμε με μια ομάδα με μεγάλη εμπειρία. Η Κηφισιά είναι από τις ομάδες που παίζουν στο γήπεδο μας πολύ καλά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, παίξαμε έναν ωραίο αγώνα με ωραία ενέργεια, παλέψαμε για τον κάθε πόντο Ας πούμε ότι αυτό είναι η αρχή και κάναμε το πρώτο βήμα».

Ο διαγώνιος του Φοίνικα Νίκος Μήλης δήλωσε: «Σήμερα κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα νικώντας 3-0 την Κηφισιά. Είμαστε μια πολύ νεανική ομάδα, αλλά φάνηκε απ τα φιλικά ότι δεθήκαμε σαν ομάδα. Σήμερα φάνηκε και η σκληρή δουλειά που κάνουμε στις προπονήσεις από το αποτέλεσμα του αγώνα».

Ο προπονητής του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Απόψε δεν λειτούργησε τίποτα καλά για εμάς. Παρουσιαστήκαμε κατώτεροι των περιστάσεων. Δε μπήκαμε στο πνεύμα του αγώνα απέναντι στον Φοίνικα. Δεν περίμενα ότι θα παρουσιαζόμασταν τόσο κακοί στην επίθεση και στην κόντρα επίθεση. Είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή και μάλιστα σε σερβίς που τα είχαμε διαβάσει.  Συνεχίζουμε την δουλειά μας ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος, ώστε να παρουσιάσουμε καλύτερη αγωνιστική εικόνα. Σίγουρα ήξερα ότι δεν είμαστε έτοιμοι δεδομένου ότι η ομάδα όλη μαζί προπονήθηκε τις 3 τελευταίες μέρες.  Είχαμε πολλά προβλήματα στην προετοιμασία και δεν μας άφησαν να είμαστε έτοιμοι στην πρεμιέρα. Πρέπει να είμαστε συνειδητοποιημένοι ότι η ομάδα χρειάζεται κάποιο χρόνο για να παρουσιαστεί έτοιμη.  Ίσως από την 3η αγωνιστική και μετά. Συγχαρητήρια στο Φοίνικα. Ήταν πολύ καλύτερος».

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Α.Ο.Φοίνικας Σύρου «Τυφώνας» ο Φοίνικας νίκησε την Κηφισιά με 3-0