28-09-2013

Ήττα του Φοίνικα Σύρου 3-2 από τη γερμανική TV Μπουλ

Σύρος. Ρεπορτάζ του Δημήτρη Ζολώτα:
Την ήττα με 2-3 σετ γνώρισε ο Φοίνικας από την γερμανική TV Buhl, στο δεύτερο παιχνίδι για τη 2η ημέρα στο Διεθνές Τουρνουά Νοτίου Αιγαίου, ωστόσο σίγουρα άφησε ικανοποιημένους τους φιλάθλους του με την απόδοση που είχε κατά διαστήματα και κυρίως με το πάθος που έδειξαν οι παίκτες του.
Οι συριανοί δεν εγκατέλειψαν όταν βρέθηκαν πίσω με 2-0 και με ηγέτη τον προερχόμενο από τον πάγκο αρχηγό Λάππα ισοφάρισαν, αλλά τελικά λύγισαν στο τάι-μπρέικ .Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Θάνο Τερζή, καθώς ο έμπειρος πασαδόρος είχε κάποιες ενοχλήσεις στη μέση από το χθεσινό παιχνίδι και προτίμησε να τον ξεκουράσει.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Γερμανοί, με καλή υποδοχή και εξαιρετική λειτουργία του μπλοκ, πήραν ένα μικρό προβάδισμα που το διατηρούσαν (7-8, 14-16). Ο Ανδρεόπουλος ανακάτεψε την τράπουλα με την είσοδο Σφενδυλάκη και Λάππα, οι "πειρατές" ισοφάρισαν (22-22), αλλά τελικά οι παίκτες του Ρούμπεν Βολοχίν άντεξαν στην πίεση και πήραν το σετ. Παρόμοια η εξέλιξη και στο 2ο σετ, με τους "ταύρους" να έχουν ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα και με δύο μπλοκ στο φινάλε να φτάσουν στο 2-0.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε το 3ο σετ με τον Λάππα αντί του Γιάνουσεκ, μία επιλογή που δικαίωσε τον προπονητή του. Αρχικά το "πειρατικό" κράτησε επαφή στο σκορ και στα μέσα του σετ προσπέρασε (14-12). Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία σε μπλοκ και άμυνα και τον Λάππα να "καθαρίζει" επιθετικά, η διαφορά μεγάλωσε (22-16) και το σετ κατέληξε σχετικά εύκολα σε συριανά χέρια με μπλοκ του Ντιάτσκοφ.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε στο 4ο σετ με τον αρχηγό να είναι... παντού και την ομάδα να παίζει παθιασμένα και να φανερώνει μέρος των μεγάλων δυνατοτήτων της, ξεσηκώντας και τους φιλάθλους της. Οι συριανοί πήραν διαφορά ασφαλείας και έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση. Στο τάι μπρέικ, όμως, τα απανωτά μπλοκ των Γερμανών και κάποια λάθη σε υποδοχή και σερβίς είχαν σαν αποτέλεσμα η ομάδα να κυνηγά στο σκορ από την αρχή και τελικά να μην ολοκληρώνει την μεγάλη ανατροπή.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 25-19, 25-18, 11-15

Διαιτητές: Φραγκάκης - Μουλά

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τσέργας, Τσας, Ντιάτσκοφ, Γιάνουσεκ, Πελεκούδας, Τακουρίδης, Παπαδημητρίου (λ), Σφενδυλάκης, Λάππας

TV Buhl (Βολοσίν): Γιάκομπσεν, Προλινγκχέουερ, Ζάρεκ, Σάντερ, Βόγκελ, Αγκάνιτς / Μόλναρ (λ), Λάγκζντινς, Ρινγκσέις, Κόσιαν.

Τα αποτελέσματα του 1ου διεθνούς τουρνού Αιγαίου
27/9, 18:00: TV Buhl (Γερμανία) – CVC Gabrovo (Βουλγαρία) 3-2 (20-25, 19-25, 25-18, 25-22, 15-11)
27/9, 20:00: Φοίνικας Σύρου – Smouha Club (Αίγυπτος) 3-1 (25-14, 25-23, 23-25, 25-20)
28/9, 18:00: Smouha Club (Αίγυπτος) – CVC Gabrovo (Βουλγαρία) 1-3 (25-10, 16-25, 22-25, 22-25)
28/9, 20:00: Φοίνικας Σύρου – TV Buhl (Γερμανία) 2-3 (23-25, 21-25, 25-19, 25-18, 11-15)
29/9, 18:00: TV Buhl (Γερμανία) – Smouha Club (Αίγυπτος)
29/9, 20:00: Φοίνικας Σύρου – CVC Gabrovo (Βουλγαρία)

Θ. Ομάδα Αγ. Β. Σετ
1. TV Mπουλ 2 4 (6-4)
2. Φοίνικας Σύρου 2 4 (5-4)
3. Γκάμπροβο 2 4 (5-4)
4. Σμούχα Κλαμπ 2 0 (2-6)
Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Ήττα του Φοίνικα Σύρου 3-2 από τη γερμανική TV Μπουλ