29-09-2013

Πρώτος... τίτλος για την ΑΕΚ με πρωτιά στο τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος»

Η ΑΕΚ κατέκτησε την πρώτη θέση στο 1ο τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος» που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία η Κύζικος Νέας Περάμου με τη συμμετοχή τριών ομάδων της Volleyleague ΟΠΑΠ και της διοργανώτριας ομάδας που αναμένεται να είναι από τις πρωταγωνίστριες για την άνοδο μέσα από το πρωτάθλημα Α2 ανδρών.

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας η ΑΕΚ νίκησε τον Κύζικο Νέας Περάμου με 3-1 σετ και πήρε την πρώτη θέση, με δεύτερο τον Άρη, τρίτη τη Λαμία και τέταρτη τη μαχητική ομάδα της Κύζικου.

Η ομάδα του Τάσου Κουμπλή έπαιξε στα ίσια και τις τρεις ομάδες της Volleyleague και ξεκίνησε δυνατά και στο ματς με την ΑΕΚ. Παρότι βρέθηκε πίσω με 17-16 έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά μέχρι και το τέλος του σετ.

Στο 2οο σετ με πρωταγωνιστή τον Ηρακλή Παπαδόπουλο, η ΑΕΚ πήρε ένα προβάδισμα 15-10. Οι γηπεδούχοι όμως έκαναν την αντεπίθεσή τους και με ένα άουτ του Παπαδόπουλου ισοφάρισε σε 20-20. Κάπου εκεί ο Κρέτσης πήγε στο σερβίς για το 20-23, σκορ που δεν ανατράπηκε.

Καλύτερη στο 3ο σετ η ΑΕΚ ξέφυγε και με 19-12, ο Κύζικος μείωσε σε 21-17 αλλά η Ένωση πήρε το σετ.

Μάχη έγινε και στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το τέλος. Όμως ένας άσος του Ρουμελιωτάκη έκανε το 20-23 και η ΑΕΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα και ο Μαντέκας τελείωσε τον αγώνα.

Tα σετ: 1-3 (25-23, 21-25, 18-25, 22-25)

ΚΥΖΙΚΟΣ (Κουμπλής): Ζαχαρόπουλος, Πλεμμένος, Καρακίτσος, Κούλας, Κατσανεβάκης, Βαρδής  / Λιώτας (λ), Μούλος, Λιώτας Θ, Μπαρμπούνης

ΑΕΚ  (Κλαρούδας): Κρέτσης, Μαντέκας, Ρουμελιωτάκης, Τόρες, Πέτρογλου, Παπαδόπουλος/ Τοκάνης (λ), Παπακυριακού, Παγιάν.

Τα αποτελέσματα του τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος» - Νέα Πέραμος
27/9, 18.00: ΑΕΚ - Α.Σ.Άρης1-3 (25-23, 27-29, 20-25, 34-36)
27/9, 20.30: Κύζικος - Γ.Σ.Λαμία 3-2 (17-25, 25-21, 22-25, 25-14, 15-13)
28/9, 18.00: Γ.Σ.Λαμία - ΑΕΚ1-3 (23-25, 25-21, 20-25, 21-25)
28/9, 20.30: Κύζικος - Α.Σ.Άρης 2-3 (28-26, 25-23, 19-25, 21-25, 12-15)
29/9, 16.30: Α.Σ.Άρης - Γ.Σ.Λαμία 1-3 (25-27, 17-25, 23-25, 25-17)
29/9, 19.00: Κύζικος - ΑΕΚ 1-3 (25-23, 21-25, 18-25, 22-25)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - ΤΕΛΙΚΗ
Θ. Ομάδα Αγ. Β. Σετ
1. Α.Ε.Κ. 3 6 (7-5)
2. Άρης Α.Σ. 3 5 (6-7)
3. Γ.Σ.Λαμία 3 4 (6-7)
4. Κύζικος Νέας Περάμου 3 3 (6-8)

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Α.Ε.Κ. Πρώτος... τίτλος για την ΑΕΚ με πρωτιά στο τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος»