30-03-2013

Volleyleague ΟΠΑΠ (22η αγωνιστική): Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 3-2

Ο Παναθηναϊκός έκανε ανατροπή... σωτηρίας με τη Νίκη Αιγινίου στην Κυψέλη. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να νικήσει με 3-2 και να κρατηθεί στα πλέι άουτ. Μάλιστα μετά και την ήττα του Ηρακλή μείωσε τη διαφορά στο -3 από τον «γηραιό» και στο -5 απο τη Νίκη εν όψει των πλέι άουτ. Η Νίκη Αιγινίου τερμάτισε στην 9η θέση και οδηγείται στα πλέι άουτ μαζί με Ηρακλή και Παναθηναϊκό. Οι τρεις ομάδες θα ξεκινήσουν τα πλέι άουτ με βαθμολογία: Νίκη Αιγνίου 25, Ηρακλής, 23, Παναθηναϊκός 20. Μετά από δύο γύρους η τελευταία ομάδα θα υποβιβαστεί στην Α2 ανδρών μαζί με τον Μίλωνα. Τα πλέι άουτ θα αρχίσουν την Πέμπτη 4 Απριλίου και η κλήρωση των αγώνων θα γίνει την Δευτέρα 1 Απριλίου στις 14.00 στα γραφεία της ΕΣΑΠ. ..

Η Νίκη Αιγινίου έκανε εξαιρετική είσοδο στο παιχνίδι, ήταν καλά διαβασμένη και με άριστη υποδοχή κατάφερε να ανατρέψει το αρχικό ισχνό προβάδισμα του Παναθηναϊκού και από τα μέσα του σετ να ξεφύγει με +3 χάρις σε σερί 3-0 που έγινε από το 14-14 με τους Γάτση, Ποτολίδη και Μακλάχλιν να κερδίζουν τους καθοριστικούς πόντους.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου η ομάδα του Γιάννη Μέλκα έπαιζε σαν να βρίσκονταν στο... Αιγίνιο. Έκανε άριστα το παιχνίδι της, είχε από την αρχή σταθερό ρυθμό και προβάδισμα 2-3 πόντων που έφτασε στη μέγιστη τιμή του στο 18-14. Η πρώτη αφύπνιση του Παναθηναϊκού ήρθε με την ισοφάριση 20-20 με τους Γουόκερ, Ιωάννου να κερδίζουν τις «κόντρα» επιθέσεις. Καθοριστικό ήταν το πλασόκαρφο του Μακλάχνλιν για το 21-20. Ακολούθησαν διπλή μπαλιά από τον Λιβαθηνό, μπλοκ του Ποτολίδη στον Πρωτοψάλτη, άσσος από τον ΜακΛάχλιν και ένας πόντος του Γκεοργκίεφ και με σερί 5-0 η Νίκη Αιγινίου πήρε και το 2ο σετ «παγώνοντας» το γυμναστήριο του ΠΓΣ.

Από το 3ο σετ η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι «πράσινοι» πίεσαν στο σερβίς και κυρίως εκτίναξαν την αποτελεσματικότητα στην επίθεση τους στο 62%. Οι Γουόλκερ, Πρωτοψάλτης πήραν πάνω τους την ομάδα, ο Βόγγελ ήταν βράχος στο φιλέ και η εξέδρα πήρε «φωτιά». Η κατάκτηση του 3ου σετ ήρθε εύκολα με τη Νίκη να δείχνει και σημάδια κόπωσης κάνοντας εύκολα λάθη.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ με τη Νίκη να περιορίζει τα λάθη της και να έχει προβάδισμα με 2-3 πόντους μέχρι τα μισά, ενώ έφτασε να έχει προβάδισμα και με 17-14. Τα σερβίς του Πρωτοψάλτη έδωσαν τις λύσεις που αναζητούσε ο Παναθηναϊκός. Οι παίκτες της Νίκης δεν αντιμετώπισαν σωστά το σερβίς του νεαρού άσσου του τριφυλλιού ο οποίος έφερε σερί 4-0 και το προβάδισμα με 18-17. Η Νίκη ισοφάρισε 20-20 αλλά ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ και τους εξαιρετικούς Βόγγελ, Στίγγα έκανε σερί 4-0 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 8-8. Ηταν το σημείο όπου ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 με ένα μπλοκ και με καθοριστική επίθεση του Στίγγα για το 11-8. Η Νίκη μείωσε στον πόντο με 12-11 αλλά Γουόκερ και Πρωτοψάλτης πήραν τις καθοριστικές επιθέσεις και το σετ τελείωσε με άουτ σερβίς του Ντάμποβιτς.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης.

Τα σετ: 3-2 (20-25, 20-25, 25-15, 25-21, 15-13)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου: 5 άσσοι, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόλκερ  22 (20/37, 2 άσσοι, 54% υποδοχή), Ιωάννου 17 (16/31, 1 μπλοκ),  Πρωτοψάλτης 18 (10/23, 3 μπλοκ, 5 άσσοι, 74% υπ.), Βόγκελ 15 (12/18, 3  μπλοκ). Λιβαθηνός 1 (1/3), Στίγγας 8 (4/9, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 68% υπ.  – 39% άριστες) / Μανιόπουλος, Μαδούρας.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου  12 (8/22, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54% υπ.), Μακλάχλιν 15 (11/20, 3 μπλοκ, 1  άσσος, 50% υπ.), Γάτσης 7 (4/6, 3 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (3/4, 1 μπλοκ),  Γκεοργκίερφ 16 (15/37, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 10 (8/12, 1 μπλοκ, 1 άσσος) /  Εφραιμίδης (λ. - 66% υπ.,45% άριστες), Γεωργόπουλος Β. 2 (2/5),  Αναστασιάδης 1 (1 άσος), Γκορίδης 1 (1/2), Παράσογλου 2 (2/4).