12-10-2013

Ιστορική νίκη 3-1 της Παναχαϊκής επί του ΠΑΟ

Ιστορική νίκη με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού σημείωσε η Παναχαϊκή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ. Το κλειστό γυμναστήριο της Αγυάς έζησε μεγάλες στιγμές στην παρθενική παρουσία της Παναχαϊκής στην επαγγελματική κατηγορία σε έναν αγώνα με πολλές ανατροπές στο σκορ, ειδικά στο 2ο και στο 4ο σετ. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο αρχηγός της πατρινής ομάδας Νίκος Ρουμελιώτης ο οποίος γιόρτασε τα γενέθλια του με μια μεγάλη νίκη.

Στο ξεκίνημα του 1ου σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 8-6 αλλά η πίεση του δεν είχε συνέχεια καθώς η υποδοχή του είχε προβλήματα και οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον έλεγχο και πήραν εύκολα το σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 21-17 και 24-21. Το σερβίς του Παναθηναϊκού δυσκόλεψε τις υποδοχές του Ραντούνοβιτς. Ο Μαυροβούνιος έκανε διαδοχικά λάθη σε σερβίς του Καριπίδη, ενώ με δύο επιθέσεις του ακραίου του Παναθηναϊκού τελείωσε και το σετ 27-25.

Με καλή ψυχολογία ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ εξασφαλίζοντας προβάδισμα 5-1. Οι πράσινοι ήταν μπροστά και με 14-11 ενώ λίγο νωρίτερα στο 10-7 οι δύο ομάδες χρεώθηκαν από μία κόκκινη κάρτα. Η Παναχαϊκή με πολύ πάθος και καλές άμυνες ισοφάρισε 14-14. Στο 19-19 με σερί 3-0 από το Νίκο Ρουμελιώτη οι πατρινοί ξέφυγαν και έκαναν το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός και πάλι προηγήθηκε 19-13 και 22-18 αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα οδηγούσε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Οι δύο χρυσές αλλαγές του Άρη Αγγελόπουλου, ήταν ο Πεφάνης και ο Χριστιάς με τον δεύτερο να πηγαίνει στη θέση του σερβίς στο 21-23 του σετ και με σερί 4-0 έδωσε στην Παναχαϊκή τη νίκη. Μάλιστα το σετ τελείωσε με άσσο του Χριστιά και σΣτην τελευταία φάση του αγώνα χρεώθηκε από τον διαιτητή Κουτσούλα φιλέ κεντρικός του Παναθηναϊκού προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας.

1ο σετ: 5-8, 16-12, 21-15, 25-18

2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 25-27

3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-19, 25-23

4ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 25-23

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-27, 25-23, 25-23)

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 12 άσσοι, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ρουμελιώτης): Ντονάς 11π. (7/18, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Ραντούνοβιτς 12 (7/12, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Αγγελόπουλος 2 (2/4), Ρουμελιώτης 35 (33/48, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Π.Ρουμελιώτης 6 (3/9, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχοστάθης 4 (4/11) / Μ.Ρουμελιώτης (λ. - 80% υπ., 60% άριστες), Χριστιάς (1 άσσος), Βασιλάκος 4 (2/5, 2 άσσοι), Πεφάνης 2 (1/1, 1 άσσο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάιος): Στιβαχτής 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πενόλιο 7 (7/15), Αμορόσο 9 (6/10, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μούρ 4 (1/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέλος 14 (14/24), Καριπίδης 11 (10/19, 1 άσσος) / Κουρούπης (λ. - 67% υπ., 44% άριστες), Καπίρης 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαδούρας 2 (1/1, 1 άσσος), Μανιόπουλος 1, Πολυχρονιάδης.

Στα γενέθλια του Νίκου Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή έκανε μία ιστορική νίκη και ο αρχηγός της πατρινής ομάδας είχε κάθε λόγο να είναι χαρούμενος: «Ήταν μία τεράστια νίκη για την ομάδα και όχι για μένα. Ευχαριστώ τους συμπαίκτες μου που είχαν πάθος αλλά είχαμε βοήθειες από τον πάγκο».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Άρης Αγγελόπουλος είπε: «Είναι πάντα είναι σημαντικό να ξεκινάς με νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Είχαμε ψυχραιμία και εμπειρία στα δύσκολα. Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη συγκλονιστική του παρουσία».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος είπε: «Ηταν καθοριστικό το λάθος των διαιτητών στο τελείωμα του αγώνα. Θα παίζαμε ακόμα... Θα παίζαμε σίγουρα τάι μπρέικ. Κάναμε κι εμείς λάθη. Δεν εκμεταλευτήκαμε το προβάδισμα που είχαμε σε όλα τα σετ που χάσαμε»

Δείτε video από την 1η αγωνιστική: ΕΔΩ

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Παναχαϊκή Ιστορική νίκη 3-1 της Παναχαϊκής επί του ΠΑΟ