15-11-2016

O Ανδρέας Φράγκος MVP Βίκος Cola της 4ης αγωνιστικής

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Ανδρέας Φράγκος αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής - MVP Βίκος Cola της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» 2016-17.

O Ανδρέας Φράγκος μαζί με τον Κώστα Στιβαχτή με την είσοδος τους στο 2ο σετ του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ γύρισαν την ροή του αγώνα και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη με 3-1 σετ. Μέχρι εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 σετ και 19-15 αλλά η είσοδος του Φράγκου έδεσε την υποδοχή και έδωσε λύσεις στην επίθεση.

Ο Φράγκος σημείωσε 15 πόντους με 12/17 τελειωμένες επιθέσεις (ποσοστό αποτελεσματικότητας 71%), 2 μπλοκ και 1 άσσο ενώ η υποδοχή του κυμάνθηκε από 67% μέχρι 39% οι τέλειες σε 18 προσπάθειες και μόλις ένα λάθος.

Είναι η δεύτερη φορά στην καριέρα του που ο Φράγκος αναδεικνύεται MVP στην Volley League αλλά η πρώτη σε αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Η προηγούμενη ήταν τη σεζόν 2010-11 στους ημιτελικούς.

Ο Φράγκος επέστρεψε στον Ολυμπιακό το εφετινό καλοκαίρι μετά από 3 χρόνια στη Λατίνα (Ιταλία), ένα στη Βαραμίν (Ιράν) και ένα στη Ναρμπόν (Γαλλία), ενώ στον Ολυμπιακό είχε αγωνιστεί και πάλι τη σεζόν 2010-11 όπου μάλιστα είχε αναδειχτεί πολυτιμότερος αθλητής των ημιτελικών κόντρας στον Παναθηναϊκό. Ξεκίνησε την καριέρα του από τον Πανελλήνιο (2007-11).

Ο Ανδρέας Φράγκος γεννήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου 1989. Αγωνίζεται στη θέση του ακραίου με υποδοχή, έχει ύψος 2μ.01 και είναι διεθνής.

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΗΣ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»

MVP ΒΙKOS COLA: Ανδρέας Φράγκος (Ολυμπιακός)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ 7ΑΔΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Πασαδόρος: Κώστας Στιβαχτής (Ολυμπιακός)
Λίμπερο: Δημήτρης Ζήσης (ΑΟ Φοίνικας Σύρου)
Διαγώνιος: Μπόγιαν Γιορντάνοφ (ΑΟΠ Κηφισιάς)
Κεντρικοί: Νίκος Σμαραγδής (ΠΑΟΚ), Χρήστος Κιόσης (Ηρακλής Πετ.)
Ακραίοι: Ανδρέας Φράγκος (Ολυμπιακός), Λαζάρ Τσίροβιτς (Παναθηναϊκός)

Δεύτερη 7αδα της 4ης αγωνιστικής:
Πασαδόρος: Σταύρος Κασαμπαλής (Ηρακλής Χαλκίδας)
Λίμπερο: Κώστας Ταμπουρατζής (ΑΟΠ Κηφισιάς)
Διαγώνιος: Λίμπερμαν Αγκάμεζ (Ολυμπιακός)
Κεντρικοί: Χρήστος Παπαδόπουλος (ΑΟ Φοίνικας Σύρου), Φέρέιρα Κόστα Άθος (Ολυμπιακός)
Ακραίοι: Αλβι Σούρδι (ΑΟ Φοίνικας Σύρου), Ζλάταν Πούλκο (ΑΟΠ Κηφισιάς)

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΝ 4Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
ΑΟ Φοίνικας Σύρου (Αλβι Σούρδι) - Κύζικος Νέας Περάμου (Κρίσιακ Γκούλακ)
Ολυμπιακός (Ανδρέας Φράγκος) - ΠΑΟΚ (Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς)
Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 (Τσόνο Πέντσεφ) - Παναχαϊκή (Νίκος Ρουμελιώτης)
ΑΟΠ Κηφισιάς (Ζλάταν Πούλκο) - Παμβοχαϊκός (Αινείας Τζελάτι)
Παναθηναϊκός (Λαζάρ Τσίροβιτς) - Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Παρασκευάς Τσέλιος)
ΑΟ Ορεστιάδας (Ρότζερς Γκριν) - Ηρακλής Χαλκίδας (Σταύρος Κασαμπαλής)

ΟΙ MVP ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2016-17
1η αγωνιστική: Λεβάν Καλαντάντζε (Ηρακλής Πετσφαίριση 2015)
2η αγωνιστική: Κάσσανδρος Στίγγας (ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης)
3η αγωνιστική: Γκρέγκορι Πέτι (ΓΑΣ Παμβοχαϊκός)
4η αγωνιστική: Ανδρέας Φράγκος (Ολυμπιακός)

Ανάδειξη και προβολή των MVP Bikos Cola και των δύο κορυφαίων 7αδων
*Η ανάδειξη των κορυφαίων κάθε αγωνιστικής MVP Bikos Cola γίνεται μέσω των στατιστικών των αγώνων. Λαμβάνονται υπ΄όψη τα index, οι προτάσεις των στατιστικολόγων, τα ποσοστά αποτελεσματικότητας σε επίθεση, σερβίς, υποδοχή, μπλοκ, η κρισιμότητα του αγώνα, ο αριθμός των σετ, η βαθμολογική θέση των ομάδων, εάν η νίκη είναι εντός - εκτος έδρας και το αγωνιστικό και βαθμολογικό ενδιαφέρον της αναμετρησης. Επίσης λαμβάνονται υπ΄όψη τα δημοσιογραφικά - δεοντολογικά κριτήρια σε συνεργασία με τους υπευθύνους Τύπου των ΤΑΑ, τον υπεύθυνο Τύπου της ΕΣΑΠ και του δημοσιογραφικού επιτελείου των καναλιών Novasports.
*Η ανακοίνωση των κορυφαίων κάθε αγωνιστικής γίνεται παράλληλα με την εκπομπή «Στο Φιλέ» της NOVA.
*Η ΕΣΑΠ ακολουθώντας την πρακτική των διεθνών διοργανώσεων της FIVB και της CEV αλλά και των κορυφαίων επαγγελματικών πρωταθλημάτων από τη σεζόν 2015-16 θα αναδεικνύει και την δεύτερη 7αδα κάθε αγωνιστικής.
*Η βράβευση του αθλητή - MVP θα γίνεται στον επόμενο εντός έδρας αγώνα της ομάδας που αγωνίζεται. Η διαδικασία της βράβευσης θα γίνεται αμέσως μετά την παρουσίαση των ομάδων του αγώνα και αφού ο παρατηρητής έχει κάνει έλεγχο για την παρουσία επίσημου φωτογράφου του γηπεδούχου σωματείου.