23-11-2017

O κεντρικός του Ολυμπιακού Μάρκους Μπέμε αναδείχτηκε MVP Βίκος Cola της 4ης αγωνιστικής

(1 Vote)
Ο Γερμανός κεντρικός του Ολυμπιακού Μάρκους Μπέμε αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής - MVP Βίκος Cola της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» 2017-18.

Ο Μάρκους Μπέμε στη νίκη του Ολυμπιακού επί της Νίκης Αιγινίου με 3-0 σετ άγγιξε το τέλειο στις επιδόσεις του σημειώνοντας 17 πόντους, με 12/13 τελειωμένες επιθέσεις, 3 μπλοκ και 2 άσσους σε 13 σερβίς.

Γεννημένος στις 25 Αυγούστου 1985 ο διεθνής Γερμανός κεντρικός εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις του από την αρχή του πρωταθλήματος και μάλιστα λαμβάνει την πρώτη του ατομική διάκριση στην Ελλάδα και την πρώτη για την ομάδα του Ολυμπιακού στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΗΣ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ» 2017-18

MVP ΒΙKOΣ COLA: Μάρκους Μπέμε (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ 7ΑΔΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 2017-18
ΜVP: Μάρκους Μπέμε (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
Πασαδόρος: Τιάγκο Γκελίνσκι (Ηρακλής Χαλκίδας)
Διαγώνιος: Απόστολος Αρμενάκης (Ηρακλής Πετ.)
Λίμπερο: Λάμπης Μπαμπαλιούτας (Ηρακλής Πετ.)
Κεντρικοί: Μάρκους Μπέμε (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.), Αλέξανδρος Χήρας (ΑΟ Φοίνικας Σύρου)
Ακραίοι: Ιγκόρ ντε Σόουζα (ΑΟΠ Κηφισιάς), Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς (ΠΑΟΚ)

Δεύτερη 7αδα της 4ης αγωνιστικής 2017-18:
Πασαδόρος: Δημήτρης Νικολάκης (ΑΟΠ Κηφισιάς)
Διαγώνιος:
Μίκο Οϊβάνεν (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
Λίμπερο:
Κόνραντ Γκούζντα (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
Κεντρικοί:
Δημήτρης Χαραλαμπίδης (Ηρακλής Χαλκίδας), Δημήτρης Χατζόπουλος (Εθνικός Αλ.)
Ακραίοι:
Τεοντόρ Αλεξίεφ (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.), Μαρτίνεζ Γκιόν (ΠΑΟΚ)

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΝ 4Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 2017-18:

Εθνικός ΟΦΠΦ (Κυριάκος Σπυριούνης) - ΠΑΟΚ (Αλεξάντερ Σφράνοβιτς)

ΓΑΣ Παμβοχαϊκός (Νίκος Παλέντζας) - Ηρακλής Χαλκίδας (Τιάγκο Γκελίνσκι)

Ολυμπιακός (Μάρκους Μπέμε) - Νίκη Αιγινίου (Θανάσης Παπάζογλου)

Ηρακλής Πετ. (Απόστολος Αρμενάκης) - Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Αντρέι Ρίστιτς)

ΑΟΠ Κηφισιάς (Ιγκόρ Ντε Σόουζα) - Παναθηναϊκός (Ντράγκε Όλιβερ Σιλμπερνάγκελ)

Παναχαϊκή Πετοσφαίριση (Βασίλης Κωστόπουλος) - Φοίνικας Σύρου (Αλέξανδρος Χήρας)

ΟΙ MVP ΒΙΚΟΣ COLA ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2016-17
1η αγωνιστική: Ντέιβιντ Σιλβέιρα Μότα (ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας)
2η αγωνιστική: Zένια Γκόρτσανιουκ (Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου)
3η αγωνιστική: Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
4η αγωνιστική: Μάρκους Μπέμε (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

Ανάδειξη και προβολή των MVP Bikos Cola και των δύο κορυφαίων 7αδων

*Η ανάδειξη των κορυφαίων κάθε αγωνιστικής MVP Βίκος Cola γίνεται μέσω των στατιστικών των αγώνων. Λαμβάνονται υπ΄όψη τα index, οι προτάσεις των στατιστικολόγων, τα ποσοστά αποτελεσματικότητας σε επίθεση, σερβίς, υποδοχή, μπλοκ, η κρισιμότητα του αγώνα, ο αριθμός των σετ, η βαθμολογική θέση των ομάδων, εάν η νίκη είναι εντός - εκτος έδρας και το αγωνιστικό και βαθμολογικό ενδιαφέρον της αναμετρησης. Επίσης λαμβάνονται υπ΄όψη τα δημοσιογραφικά - δεοντολογικά κριτήρια σε συνεργασία με τους υπευθύνους Τύπου των ΤΑΑ και τον υπεύθυνο Τύπου της ΕΣΑΠ.

*Η ΕΣΑΠ ακολουθώντας την πρακτική των διεθνών διοργανώσεων της FIVB και της CEV αλλά και των κορυφαίων επαγγελματικών πρωταθλημάτων από τη σεζόν 2015-16 θα αναδεικνύει και την δεύτερη 7αδα κάθε αγωνιστικής.

*Η βράβευση του αθλητή - MVP θα γίνεται στον επόμενο εντός έδρας αγώνα της ομάδας που αγωνίζεται. Η διαδικασία της βράβευσης θα γίνεται αμέσως μετά την παρουσίαση των ομάδων του αγώνα και αφού ο παρατηρητής έχει κάνει έλεγχο για την παρουσία επίσημου φωτογράφου του γηπεδούχου σωματείου.