17-11-2018

Πρωτιά και αήττητο ο Ολυμπιακός στο Βραχάτι, νίκησε 3-1 τον Παμβοχαϊκό

Η παράδοση συνεχίστηκε στο Βραχάτι με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό και να διευρύνει το αήττητο σερί του στο 34-0 σε αγώνες της Volley League.

Με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Γερούν Ράουβερντινκ να κρατάνε υποδοχή και σχετικά λίγα λάθη στην τελική προσπάθεια οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο στο εφετινό πρωτάθλημα και το δεύτερο συνολικά και έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς έναντι 8 του Παμβοχαϊκού και του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός με ρεσιτάλ του Σμιτ μπήκε δυνατά στον αγώνα με προβάδισμα 6-1. Η διαφορά κρατήθηκε σε όλο το σετ, ο Παμβοχαϊκός έκλεισε το σκορ στο 21-23 με τον Αμπράο αλλά το χαμένο σερβίς του ιδίου και το λάθος του Ολιβέιρα έκαναν το 25-21 και το 1-0 σετ για τον Ολυμπιακό εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του που ταξίδεψαν στο Βραχάτι. Στο γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος βρέθηκε και ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού Μιχάλης Κουντούρης.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός ισορρόπησε την υποδοχή του και ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση. Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 14-14 κι εκεί ο Παμβοχαϊκός το χαμένο σερβίς του Μπέμε, την επίθεση του Αμπράο και το λάθος του Κουμεντάκη έκανε το 17-14. Ο Αμπράο με επίθεση συντήρησε το +3 (21-18) αλλά ο Δημητριάδης έχασε το σερβίς και ο Ανδρεάδης πήρε άσσο. Με νέο λάθος του Γκλαντσόουν έγινε το 21-21. Ο Ρουμελιώτης έκανε το 22-21 και ο Ράουβερντινκ ισοφάρισε 22-22. Ο άσσος από τον Τερβαπόρτι και δύο καθοριστικοί πόντοι από Ράουβερντινκ, Μπέμε έκριναν το σετ 25-22 για τον Ολυμπιακό που έκανε το 2-0 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός ξέσπασε στο 3ο σετ όπου με τα σερβίς του Ρούμπο και του Αμπράο έκανε δύο μεγάλα σερί με 3-0 και 4-0 και ανέβασε την διαφορά στο 16-6. Με το χαμένο σερβίς του Μπέμε το σετ έκλεισε 25-17 και ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 2-1 σετ.

Ο Ράουβερντινκ έκανε την διαφορά στο ξεκίνημα του 4ου σετ και ο Ολυμπιακός ξέφυγε 4-1. Ακολούθησε η πίεση του Σμιτ στο σερβίς αλλά και τα λάθη των γηπεδούχων που ανέβασαν την διαφορά σε νταμπλ σκορ (12-6). Το μόνο που κατάφερε ο Παμβοχαϊκός είναι να κάνει σερί 3-0 με το οποίο μείωσε τη διαφορά σε 18-22 αλλά οι επιθέσεις του Σμίτ και τα λάθη των γηπεδούχων τελείωσαν τον αγώνα για τον Ολυμπιακό.

Στο 4ο σετ αποβλήθηκε ο διαγώνιος του Παμβοχαϊκού Νίκος Ρουμελιώτης για διαμαρτυρία στους διαιτητές μετά από μία υπόδειξη φιλέ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ.

1ο σετ: 3-8, 11-16, 17-21, 21-25

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 22-25

3ο σετ: 17-8, 16-06, 21-13, 25-17

4ο σετ: 3-8, 11-16, 12-21, 20-25

Οι πόντοι του ΓΑΣ Παμβοχαϊκός προήλθαν: 7 άσσοι, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-17, 20-25) σε 95΄

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (4/4 επ.), Ολιβέιρα 17 (16/32 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 15% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 12 (11/18 επ., 1 άσσος), Τουρνάκης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 18 (14/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 39% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ. - 45% άριστες), Μακρυγιάννης, Ρούμπο 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωτσάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιτ 17 (12/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (12/20 επ., 44% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 19% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 30% άριστες), Χριστοφιδέλης, Φράγκος 6 (6/10 επ., 63% υπ. - 50% άριστες).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση και αυτό μας κόστισε. Θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο από τον αγώνα εάν αξιοποιούσαμε το προβάδισμα με 21-18 στο 2ο σετ. Εκεί κρίθηκαν πολλά. Στο μπρέικ πόιντ ήμασταν καλοί. Στην κόντρα επίθεση υστερήσαμε. Την Τετάρτη έχουμε ρεπό και ετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με την ΑΕΚ».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς, εκτός έδρας σε ένα γήπεδο δύσκολο για αγώνες βόλεϊ. Σε γενικές γραμμές παίξαμε σε καλό επίπεδο ελέγξαμε τακτικά και τεχνικά το ματς. Στο 3ο σετ η συγκέντρωσή μας χάθηκε και απωλέσαμε ένα σετ με ένα τρόπο που δεν πρέπει να συμβαίνει σε μια ομάδα όπως η δική μας. Τώρα ακολουθεί η αναμέτρηση με την ΑΕΚ, όπου θα αγωνιστούμε στην έδρα μας μετά από αρκετές εβδομάδας και στο οποίο έχουμε την ευκαιρία να παραμείνουμε στην κορυφή και να βελτιώσουμε ακόμα περισσότερο το παιχνίδι μας».

Ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης Γκάβιν Σμιτ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Η ομάδα έπαιξε καλά σε τρία σετ, με εξαίρεση το 3ο όπου χαλαρώσαμε. Ωστόσο πήραμε τους τρεις πόντους που είναι το πιο σημαντικό και σίγουρα έχουμε τις δυνατότητες ως ομάδα να εξελιχθούμε ακόμα περισσότερο. Οι φίλαθλοι μας ήταν εδώ, δημιούργησαν πολύ ωραία ατμόσφαιρα και τους ευχαριστούμε. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη και κοιτάμε μπροστά».

Βρίσκεστε εδώ: Volley League Πάμε Στοίχημα Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Πρωτιά και αήττητο ο Ολυμπιακός στο Βραχάτι, νίκησε 3-1 τον Παμβοχαϊκό