14-03-2019

Θρίαμβος της Κηφισιάς νίκησε 3-1 τον Ολυμπιακό και έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα

(4 votes)
Tη νίκη της χρονιάς έκανε ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς ανατρέποντας τα δεδομένα στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Με κορυφαίους τους Ρουμελιωτάκη, Χάντ και Λόπαρ και μαέστρο τον Δημήτρη Νικολάκη η ομάδα του Νίκου Ζαλμά νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ και στο παιχνίδι της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο μπήκε και ο ΠΑΟΚ.

Στην 21η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι που θα εφαρμοστεί για πρώτη φορά και το διαιτητικό βίντεο. Ο Ολυμπιακός την 22η αγωνιστική θα έχει ρεπό, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει έναν αγώνα περισσότερο, εντός έδρας με την ΑΕΚ.

Η Κηφισιά έσπασε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και μετά από 9 ήττες πανηγύρισε νίκη. Είναι μάλιστα η πρώτη νίκη της Κηφισιάς επί του Ολυμπιακού μετά τις 22/12/2015 και πάλι με 3-1 σετ στο Ρέντη και η πρώτη στο Ζηρίνειο μετά τις 09/03/2015. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Κηφισιάς έμεινε μόνη στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα μετά το 3-2 στην Σύρο. Στα δυσάρεστα ο τραυματισμός του Γιώργου Πετρέα που αγωνίστηκε με λουμπάγκο και μετά τον αγώνα ένιωσε έντονους πόνους.

Ο αγώνας ήταν στα μέτρα της Κηφισιάς, δεν είχε ανατροπές και ο Ολυμπιακός έκανε την χειρότερη εφετινή του εμφάνιση.

To σερί 5-0 του Νικολάκη

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με τον Δημήτρη Νικολάκη στο σερβίς «χάλασε» την υποδοχή του Ολυμπιακού και προηγήθηκε με 5-0. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοση τους και με σερί 3-0 μείωσαν 5-3, όμως η διαφορά πήγε στο +4 (7-3) μετά από άουτ επίθεση του Κουμεντάκη. Στην εξέλιξη του σετ ο Ζουπάνι με κόντρα επίθεση μείωσε 8-6, όμως Χαντ και Ρουμελιωτάκης έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους για το 10-7. Η ομάδα του Πειραιά μετά από λάθος του Ρουμελιωτάκη έφτασε σε «απόσταση αναπνοής» 10-9.

Δύο λάθη από τους Πετρέα και Κουμεντάκη και κόντρα επίθεση του Ρουμελιωτάκη έδωσαν ξανά «αέρα» τεσσάρων πόντων στην ομάδα των βορείων προαστίων 14-10. Οι πρωταθλητές «απάντησαν» και με κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Ζουπάνι έφτασαν στο -2 (14-12). Στην εξέλιξη του σετ ο Λόπαρ κέρδισε τη «μάχη» στο φιλέ από τον Αλεξίεφ και διαμόρφωσε το 16-12 αναγκάζοντας τον κ. Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ολυμπιακός με σερβίς τακτικής από τον Ράουβερντικ μείωσε 16-14. Ο Ολυμπιακός χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς και με καλό μπλοκ έφερε το σετ στα ίσα 18-18 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Επίθεση του Λάανε και λάθος του Σμιτ έβαλαν ξανά την Κηφισιά σε «θέση οδηγού» 20-18 με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ.

Μετά από φάση διαρκείας ο Χάντ κάρφωσε στη διαγώνιο και διαμόρφωσε το 21-18 για τους γηπεδούχους, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης έδωσε τριπλό σετ μπολ στην Κηφισιά. Ο Ράουβέρντικ «έσβησε» το πρώτο όμως ο Καναδός διαγώνιος με νέα επίθεση διαμόρφωσε το 25-22 ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο.

Ο άσσος του Ρουμελιωτάκη για το 2-0

Στο δεύτερο σετ Κηφισιά και Ολυμπιακός πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 5-5. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με ένα σερί 3-0 προηγήθηκε 8-5 με το Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι με τον Ρεκ στο σερβίς «σημάδεψαν» τον Αλεξίεφ και πέρασαν μπροστά 9-8 με άσο του Βραζιλιάνου κεντρικού. Οι πρωταθλητές ανέκτησαν το προβάδισμα των δύο πόντων μετά από άσο του Στιβαχτή 11-9.

Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν πτοήθηκε και με δύο συνεχόμενους άσους από τον αρχηγό της Δημήτρη Νικολάκη πέρασε ξανά μπροστά με 11-10, αναγκάζοντας τον προπονητή των ερυθρόλευκων να πάρει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Λόπαρ με δύο συνεχόμενα μπλοκ πάνω στον Ζουπάνι διαμόρφωσε το 14-11 ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο.

Ο Χαντ και ο Λάανε με επιθέσεις διατήρησαν το «Κηφισιώτικο» +3 μέχρι το 17-14. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πλησίασε στο -1 (17-16) ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Ράουβέρντικ με επίθεση ισοφάρισε 18-18. Στη συνέχεια ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά 19-18. Στη συνέχεια το μπλοκ του Ολυμπιακού «πλήγωσε» την Κηφισιά με τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν το σκορ και να προηγούνται με 20-19.

Στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Λοπαρ στον Σμιντ άουτ του Ζουπάνι και επίθεση του Χαντ έφεραν την Κηφισιά στο +3 (23-20). Ο Ολυμπιακός με «όπλο» το μπλοκ έκανε σερί 4-0 και έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Λόπαρ με επίθεση σε πρώτο χρόνο ισοφάρισε 24-24 και ο Ρουμελιωτάκης με άσο έκανε το 25-24. Στην επόμενη φάση ο Χαντ με κόντρα επίθεση έδωσε το σετ στην Κηφισιά με 26-24.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο 3ο σετ

Στο τρίτο σετ οι πρωταθλητές ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με τον Τερβαπόρτι στο σερβίς προηγήθηκαν 4-0 με το Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι εντυπωσιακός και με κόντρα επίθεση του Σμίντ προηγήθηκε 6-0. Στην εξέλιξη του σετ ο Λόπαρ με επίθεση μείωσε 8-3, ενώ λίγο αργότερα ο Χαντ με κόντρα επίθεση έκανε το 10-5. Ο Ολυμπιακός με «πατημένο γκάζι» και «αιχμή του δόρατος» τον Σμιντ προηγήθηκε 13-5. Οι ερυθρόλευκοι με ισχυρό μπλοκ έφτασαν άνετα στην κατάκτηση του σετ με 25-12.

Το... πέναλτι για το +4

Στο τέταρτο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 8-8. Ρουμελιωτάκης από την πάιπ και άσος του Χαντ έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά 11-8 με τον κ. Μουνιόθ να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς και μείωσε 15-14. Η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» και μετά από φάση διαρκείας πήγε ξανά στο +3 (17-14). Οι ερυθρόλευκοι «απάντησαν» και με άσο του πασαδόρου τους μείωσαν 17-16. Η Κηφισιά και πάλι είχε την «λύση» και με μπλοκ του Ρεκ πάνω στον Σμιντ προηγήθηκε 19-16 με τον κ. Μουμιόθ να καλεί τάιμ άουτ.

«Πέναλτι» του Ρουμελιωτάκη έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 21-17. Ο Ρεκ με άσο έκανε το 23-18 με το Ζηρίνειο να «σηκώνεται στο πόδι». Ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση έδωσε τετραπλό ματς μπολ στην Κηφισιά 24-20. Ο Ολυμπιακός έσβησε τα δύο όμως ο Χαντ με επίθεση διαμόρφωσε το 25-22.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Ονόπας.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-22

2ο σετ: 5-8, 16-13, 21-20, 26-24

3ο σετ: 2-8, 8-16, 9-21, 12-25

4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-22

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 26-24, 12-25, 25-22) σε 102'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 17 (15/25 επ., 1 άσσος, 1μ πλοκ, 53% υπ. - 23% άριστες), Ρεκ 5 (1/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 30 (28/54 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάανε 10 (8/17 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 18% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. - 15% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 5 (5/11 επ.), Σμαραγδής 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 7% άριστες), Κουμεντάκης 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 29% υπ. - 0% άριστες) / Στεφάνου (λ, 64% υπ. - 24% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (50% υπ. - 50% άριστες), Ανδρεάδης 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 15 (11/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 0% άριστες).

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που η ομάδα μου κατάφερε να εξασφαλίσει νωρίτερα από τις 30 Μαρτίου τη συμμετοχή της στα πλέι οφ. Κλειδώσαμε την οκτάδα και πιστεύω ότι έχουμε σοβαρές πιθανότητες και για την 6η θέση. Είμαι πολύ χαρούμενος που κάναμε ένα μεγάλο παιχνίδι απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα όπως ο Ολυμπιακός.  Είχαμε δουλέψει πολύ αυτές τις ημέρες. Το αποτέλεσμα δεν μας βγήκε απέναντι στον ΠΑΟΚ αλλά το καταφέραμε απέναντι στον Ολυμπιακό. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές μου για την απόδοσή τους. Κερδίσαμε 3-1 παρά το απογοητευτικό τρίτο σετ. Είμασταν καλοί στο σερβίς καλό side out. Ευτυχώς τα λάθη έγιναν μόνο σε ένα σετ. Κρατήσαμε ένα καλό ρυθμό σε όλο το παιχνίδι και πανηγυρίσαμε μία μεγάλη νίκη. Οι παίκτες μου το δικαιούνται βάση της εικόνας που έχουν μέσα στο γήπεδο. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι και τον Απρίλιο με την ελπίδα να κάνουμε μία μεγάλη υπέρβαση».

Ο Σέρβος κεντρικός της Κηφισιάς Ντούσαν Λόπαρ: «Απόψε κάναμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα όπως ο πρωταθλητής Ολυμπιακός. Είμαστε χαρούμενοι γιατί παίξαμε καλό βόλεϊ. Είχαμε πειθαρχία στο παιχνίδι μας σε όλη την διάρκεια και δεν επηρεαστήκαμε από την απώλεια του τρίτου σετ. Είχαμε εξαιρετικό σερβίς, καλή υποδοχή και μπορέσαμε να πάρουμε side out. Η νίκη μας δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και τα πλέι οφ».

O προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ είπε: «Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα στο παιχνίδι και η Κηφισιά πήρε τον έλεγχο πιέζοντας μας στο σερβίς. Αυτός ήταν και ο λόγος που χάσαμε το 1ο σετ. Στο 2ο σετ ελέγξαμε λίγο περισσότερο την κατάσταση, είχαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε όμως δεν τα καταφέραμε και όταν βρίσκεσαι πίσω στο σκορ με 2-0 σε αυτό το γήπεδο, είναι δύσκολο να επιστρέψεις. Τώρα υπάρχει η διακοπή για το All Star Game, και από τη Δευτέρα θα επικεντρωθούμε στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ που είναι πολύ σημαντικό».

Σε λίγο δηλώσεις Νίκου Ζαλμά

Βρίσκεστε εδώ: Volley League Πάμε Στοίχημα Α.Ο.Π.Κηφισιάς Θρίαμβος της Κηφισιάς νίκησε 3-1 τον Ολυμπιακό και έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα