19-03-2022

Προηγήθηκε 2-0 η Κηφισιά αλλά πήρε πύρρεια νίκη επί του Μίλωνα με 3-2 σετ

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς προηγήθηκε του Μίλωνα με 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Β΄φάσης του πρωταθλήματος Volley League που άφησε ανοικτούς λογαριασμούς για την 5η θέση.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στους 2 βαθμούς αλλά για την ώρα η Κηφισιά έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Οι απουσίες των Μαρκς και Κωστόπουλου λόγω τραυματισμού οδήγησε τον προπονητή Γιάννη Ορφανό στην απόφαση να «ανακατέψει την τράπουλα» βάζοντας διαγώνιο τον Μίχαλι και στο κέντρο τους Λινάρδο και Σπηλιώτη.

O αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με αποκορύφωμα το 5ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 5-1 και 7-2, αλλά ο Μίλωνας με δύο σερί 3-0 κατάφερε να προηγηθεί και 13-11 αλλά δύο λάθη Καϊσλασάλο, Χανδρινού και το μπλοκ του Λινάρδου έφεραν σερί 3-0 στην Κηφισιά και έφτασε στο 14-13. Ο Χανδρινος ισοφάρισε 14-14 αλλά το χαμένο σερβίς του Ματσιέι και η κόντρα του Αμπράο έκριναν τον αγώνα με 16-14.

Η Κηφισιά αιφνιδίασε τον Μίλωνα και με πιεστικό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ προηγήθηκε 9-4.

Ο Κροάτης…διαγώνιος έκανε εξαιρετική δουλειά και τελειώνοντας μπάλες «οδηγούσε» τους «κυανόλευκους» στην επίθεση διαμορφώνοντας το 12-7. Στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ του Μπράιν και το άουτ του Λινάρδου έφεραν την ομάδα της Νέας Σμύρνης στο -2 (13-11).  Η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς με τον Αμπράο στο σερβίς έτρεξαν εντυπωσιακό σερί 6-0 φτάνοντας στο 19-11. Ο Σάκης Ψάρρας έριξε στον αγώνα τον Ηλία Λάππα για να ηρεμήσει την υποδοχή του και τα κατάφερε μακροπρόθεσμα. Η Κηφισιά «δεν κοίταξε πίσω» και έφτασε τη διαφορά μέχρι το +11 (24-13) με άσους του Λινάρδου και μπλοκ του Σπηλιώτη. Ο Μίλωνας έμεινε «ζωντανός» σε 5 περιπτώσεις με την Κηφισιά να κλείνει το σετ 25-18 με λάθος σερβίς του Μούχλια.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα το μπλοκ του Μίλωνα ήταν εντυπωσιακό δίνοντας του το προβάδισμα 5-2. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και με μπλοκ του Κωτσάκη ισοφάρισε 5-5. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα «ηνία» στο σετ 10-7 με τον Καϊσασλάλο να παίρνει συνεχόμενους πόντους από επίθεση και μπλοκ. Και πάλι όμως η ομάδα των βορείων προαστίων με μπλοκ του Μίχαλι και άσο του Κωτσάκη ισοφάρισε 10-10, ενώ λίγο αργότερα με νέο μπλοκ του Κροάτη προσπέρασε 12-11. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Κηφισιά να πηγαίνει στο +3 (18-15) με συνεχόμενους πόντους του Κωτσάκη. Το μπλοκ εντυπωσιακό μπλοκ του Σπηλιώτη πάνω στον Χανδρινό έδωσε σαφές προβάδισμα στην Κηφισιά 21-17, η οποία τελικά κατέκτησε το σετ 25-22 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μίχαλι.

Στο 3ο σετ του αγώνα το οποίο «ξεχείλιζε» από πάθος αλλά και νεύρα (είχε και κόκκινη κάρτα στους Λινάρδο και Λάππα) ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 7-7. Ο Μίλωνας με διαδοχικούς πόντους και νέα κόκκινη κάρτα στους «κυανόλευκους» για διαμαρτυρία προσπέρασε 11-7. Η νευρικότητα επηρέασε τους γηπεδούχους με τον Μίλωνα να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει «αέρα» 6 πόντων 15-9 μετά από μπλοκ του Χανδρινού στο Μίχαλι.

Ο Γιάννης Ορφανός πέρασε τους Κασαμπαλή και Παλαιολόγο στη θέση των Ντε Βάιερ και Μίχαλι. Μάλιστα με «κεραυνό» του νεαρού διαγώνιου από τη θέση του σερβίς η Κηφισιά μείωσε 21-17, ενώ λίγο αργότερα με μπλοκ του πασαδόρου των γηπεδούχων διαμορφώθηκε το 22-19. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στο side out και τελικά πήραν το σετ 25-20 με επίθεση του Μπόρις.

Η Κηφισιά στο 4ο σετ μπήκε καλύτερα και βρίσκοντας πόντους από το σερβίς προηγήθηκε 6-4. Μάλιστα με συνεχόμενα μπλοκ από τους Σπηλιώτη και Μίχαλι και άουτ του Καισασλάλο πήρε «αέρα» πέντε πόντων 11-6. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με σερι 3-0 πλησίασαν 11-9 μετά από μπλοκ του Χανδρινού.

Στη συνέχεια οι φοβερές άμυνες του Ντε Βάιερ και το εξαιρετικό τελείωμα του Λινάρδου έφεραν ξανά την Κηφισιά στο +4 (13-9), όμως με νέο σερί ο Μίλωνας έφτασε σε «απόσταση αναπνοής» 13-12. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τον Μίλωνα να προσπερνά 18-15 μετά από…τυχερό άσο του Καισασλάλο και διαδοχικά λάθη από τους Μίχαλι και Ντε Βάιερ. Η ψυχολογία του σετ γύρισε για τα καλά και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +7 (23-16) κατακτώντας τελικά το σετ με 25-18 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Κηφισιά με πιεστικό σερβίς οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε κακές επιλογές στην επίθεση παίρνοντας σαφές προβάδισμα 7-2. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με τους γηπεδούχους μπροστά 8-3. Ό Μίλωνας μείωσε με τους Καισασλάλο και Μπράιαν 8-6, όμως Κηφισιά με μπλοκ του Σπηλιώτη και κόντρα του Κωτσάκη προηγήθηκε 10-6. Ο Μίλωνας με σερί 4-0 ισοφάρισε 10-10 μετά από εξαιρετικό χτύπημα του Καισασλάλο. Μάλιστα οι «Νεοσμυρνιώτες» προσπέρασαν 13-11 με τον Χανδρινό. Το «θρίλερ» συνεχίστηκε με την Κηφισιά να «βγάζει πείσμα» να κανει σερί 3-0 και να φτάνει σε ματς μπολ 14-13 με μπλοκ του Λινάρδου.

Ο Χανδρινός κράτησε «ζωντανό» τον Μίλωνα ισοφαρίζοντας 14-14, όμως στη συνέχεια το άουτ σερβίς του Ματσιέι έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά. Οι «κυανόλευκοι» δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με τον Αμπράο πήραν τη νίκη 16-14.

Διαιτητές: Βουδούρης, Βελώνης. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Βαρατάσης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-12, 25-18

2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-22

3ο σετ: 7-8, 10-16, 15-21, 20-25

4ο σετ: 8-6, 15-16, 16-21, 18-25

5ο σετ: 5-1, 10-6, 11-12, 16-14

* Οι πόντοι του Α.Ο.Π. Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 15 μπλοκ, 52 επιθέσεις, 30 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 16 μπλοκ, 56 επιθέσεις, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-18, 25-22, 20-25, 18-25, 16-14) σε 127΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 3π. (2/3επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 16 (13/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 30%αρ.), Κωτσάκης 20 (16/33επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 71%υπ., 18%αρ.), Σπηλιώτης 7 (2/7επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Λινάρδος 11 (7/12επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Μιχάλι 16 (12/29επ., 4 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ. - 68%υπ., 16%αρ.), Παπαδόπουλος Γ., Κασαμπαλής, Κωστόπουλος, Παλαιολόγος 1 (1 άσσος).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 3 (2/7επ., 1 άσσος, 50%υπ., 21%αρ.), Χανδρινός 28 (21/40επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 12%αρ.), Μπράιαν 12 (9/16επ., 3 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1/3επ.), Καϊσλασάλο 20 (17/40επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ματσιέι 9 (3/7επ., 6 μπλοκ) / Βελούδης (λ.- 58%υπ., 26%αρ.), Χανδρινός (λ. - 40%υπ., 10%αρ.), Λάππας 3 (3/8επ., 67%υπ., 17%αρ.), Τσαρκάτογλου 1 (1 άσσος).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός δήλωσε: "Είναι σημαντικό ότι νικήσαμε έχοντας μία ομάδα ειδικών συνθηκών  λόγω των απουσιών του Μαρκς και του Κωστόπουλου. Παίξαμε με διαγώνιο τον Μίχαλι και παρά τις δυσκολίες πήραμε τη νίκη. Είμαι ευχαριστημένος γιατί πήρε χρόνο σε ένα σημαντικό παιχνίδι ο Αντώνης Σπηλιώτης. Είναι ένα παιδί από τα "σπλάχνα" μας και είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια του.Το παιχνίδι θα μπορούσαμε να το τελειώσουμε νωρίτερα όμως μας επηρέασαν τα νεύρα που υπήρξαν στο 3ο σετ. Η 5η θέση είναι ακόμα ανοιχτή και πιθανότατα θα κριθεί στο παιχνίδι της Νέας Σμύρνης".

Ο Κροάτης κεντρικός της Κηφισιάς Ιβάν Μιχαλι είπε: "Είναι η πρώτη φορά που χρειάστηκε να αγωνιστώ στη θέση του διαγώνιου. Προσπάθησα να κάνω το καλύτερο δυνατό για την ομάδα μου. Είναι σημαντικό που νικήσαμε. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας".

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: "Αν και βρεθήκαμε πίσω με 2-0 σετ αντιδράσαμε και φέραμε το παιχνίδι στο τάι μπρεικ. Πήραμε έναν πόντο κάτι που είναι σημαντικό. Θα μπορούσαμε να κάνουμε την ολική ανατροπή, αλλά έστω και έτσι είναι ένα θετικό αποτέλεσμα. Η «μάχη» για την 5η θέση στο πρωτάθλημα είναι ακόμα ανοικτή".

Ο Κουβανός κεντρικός του Μίλωνα Μπράιαν δήλωσε: "Η ομάδα είχε μία μικρή καθυστέρηση στο να προσαρμοστεί στον διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού της Κηφισιάς, η οποία είχε απουσίες. Όταν βρήκαμε τον ρυθμό μας δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας. Νιώθω ότι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο και πιστεύω ότι και απέναντι στον ΠΑΟΚ θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό".

ΤΕΛΙΚΗ - Β΄ ΦΑΣΗ - ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΞΙ ΠΡΩΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΦΑΣΗΣ

Οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 1 μέχρι 6 στην Α΄φάση, θα αγωνιστούν σε μίνι-πρωτάθλημα δύο (2) γύρων, σε αγώνες εντός και εκτός έδρας, μεταφέροντας το 50% της μεταξύ τους διαφοράς στη βαθμολογίας που έχει προκύψει από την κανονική περίοδο. Η 6η ομάδα της Α΄φάσης ξεκινάει με 0 βαθμούς. Από εκεί και πέρα προσθέτονται οι βαθμοί της βαθμολογικής διαφορά με την αμέσως πιο πάνω ομάδα διαιρούμενη διά δύο (2). Οταν μετά τη διαίρεση, προκύπτει διαφορά με δεκαδικό αριθμό στρογγυλοποιείται η διαφορά, προς όφελος της ομάδας που προπορεύεται στη βαθμολογία.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ΦΑΣΗΣ 2021-22
1η αγωνιστική - 25-26 Φεβρουαρίου 2η αγωνιστική - 4-6 Μαρτίου
3η αγωνιστική - 12 Μαρτίου
4η αγωνιστική - 19 Μαρτίου
5η αγωνιστική - 26 Μαρτίου
25/2: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0  6/3, 18:00: Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 12/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 19/3: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-2 25/3, 19:15 (EΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς
26/2: Παναθηναϊκός Α.Ο. - A.O.N.Σ.Μίλων 3-1 5/3, 17:00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 14/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 19/3: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 26/3, 18:30 (Live ESAP TV): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Παναθηναϊκός Α.Ο.
26/2: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 3-1
4/3, 19:15: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 13/3, Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 21/3, 18:00 (sdna.gr): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 26/3, 17:00 (Live ESAP TV):: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Π.Α.Ο.Κ.
6η αγωνιστική - 9 Απριλίου
7η αγωνιστική - 13 Απριλίου
8η αγωνιστική - 16 Απριλίου
9η αγωνιστική - 20 Απριλίου
10η αγωνιστική - 27 Απριλίου
Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Π.Α.Ο.Κ. Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ
Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Α.Ο.Π.Κηφισιάς Προηγήθηκε 2-0 η Κηφισιά αλλά πήρε πύρρεια νίκη επί του Μίλωνα με 3-2 σετ