01-10-2022

Π.Α.Ο.Κ.: Νίκησε και τη Λέφσκι Σόφιας

Δεύτερη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο «Memorial Velikana», ο οποίος επικράτησε της Λέφσκι Σόφιας με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Βουλκίδη, Walsh, Ράπτη, Van Den Dries, Costa, Jorna και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 8-2, το οποίο συνέχισε να διατηρεί μέχρι και τους τελευταίους πόντους, 21-11. Σ' εκείνο το σημείο οι Βούλγαροι έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας την διαφορά, ωστόσο το 25-19 έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ,, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, έχοντας την ψυχολογία από την κατάκτηση του προηγούμενου, διαχειρίστηκε το αρχικό προβάδισμα των Βούλγαρων, 6-8, βάζοντας στο παιχνίδι του το μπλοκ. Έχοντας ικανοποιητικό ποσοστό στην επίθεση (48%), ο Δικέφαλος πήρε σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 21-16, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-20.

Σ' ένα κλειστό τρίτο σετ, στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι Βούλγαροι ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα από νωρίς, 6-8, και συνέχισαν να το διατηρούν. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή (65%) και ικανοποιητικά ποσοστά στην επίθεση (50%), ωστόσο το σετ με 23-25 κατέληξε στην Λέφσκι, 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν γεμάτο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικό στόχο. Ο ΠΑΟΚ ήθελε το τρίποντο, ενώ από την πλευρά τους οι Βούλγαροι ήθελαν να στείλουν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ. Με τον Δικέφαλο να είναι πολύ καλός επιθετικά (61%), το σετ κατέληξε στους «ασπρόμαυρους» με 32-30, κάνοντας το 2Χ2 στο τουρνουά.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-2, 16-11, 21-11, 25-19

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-20

3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 23-25

4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 32-30

Για το νικηφόρο φιλικό κόντρα στην Λέφσκι Σόφιας με 3-1, μίλησε ο προπονητής της ομάδας Βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ, Yoshko Milenkoski, μέσω του acpaok.gr.

«Κερδίσαμε και σήμερα, ήταν ένα ενδιαφέρον ματς, ακριβώς αυτό που χρειαζόμαστε αυτή τη στιγμή. Δεν είναι εύκολο γιατί σε δυο μέρες παίξαμε δυο δύσκολα ματς και αύριο θα είναι ίσως το πιο δύσκολο αλλά γι' αυτό είμαστε εδώ, για να παίξουμε και να προοδεύσουμε σε κάθε κομμάτι του παιχνιδιού. Επίσης, σήμερα δοκιμάσαμε αρκετές παραλλαγές, οπότε πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι και νομίζω ότι είμαστε στο σωστό δρόμο».

Από το Γραφείο Τύπου του Τ.Α.Α. Π.Α.Ο.Κ.

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Π.Α.Ο.Κ. Π.Α.Ο.Κ.: Νίκησε και τη Λέφσκι Σόφιας