22-10-2013

Ο ΠΑΟΚ έκανε βήμα πρόκρισης με 3-0 επί της Μλάντοστ Καστέλα Μαρίνα

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEVCupέκανε ο Δικέφαλος επικρατώντας στην πρεμιέρα της Ευρωπαϊκής διοργάνωσης με 3-0 (25-17, 25-14, 25-20) της Μλάντοστ Καστέλα Μαρίνα από την Κροατία.
Με αυτόν τον τρόπο ο ΠΑΟΚ έκανε δυναμική επιστροφή στα Ευρωπαϊκά κύπελλα μετά τη σεζόν 2007-2008, συνδυάζοντας την πρώτη του παρουσία με νίκη. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Τετάρτη 30/10  στο πλαίσιο του επαναληπτικού αγώνα στην Κροατία όπου ο ΠΑΟΚ με νίκη με οποιαδήποτε σκορ σφραγίζει πανηγυρικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ χρειάζεται να πάρει μόλις δύο σετ που ισοδυναμεί με 1 βαθμό  προκειμένου να μην χρειαστεί χρυσό σετ. Σε περίπτωση ήττας με 3-0 ή με 3-1 η πρόκριση στην επόμενη φάση θα παιχτεί σε χρυσό σετ.

Στο κυρίως αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟΚ έπαιξε όσο χρειάζονταν για να πάρει τη νίκη απέναντι σε μια νεανική ομάδα που δεν μπόρεσε να αποτελέσει ιδιαίτερη απειλή , παρά μόνο στο τρίτο σετ όταν και ασπρόμαυροι χαλάρωσαν και παρασύρθηκαν από το ρυθμό της αντιπάλου. Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυνατά και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Τζελάτη , Παντακίδη, Μίλκοφ  προηγήθηκε 16-9 και 21-16. Το τελικό 25-17 διαμόρφωσε με επίθεση ο Τζελάτης.

Στο ίδιο μήκος κύματος κύλησε και το δεύτερο σετ με τους Κροάτες να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων. Με καλό μπλοκ, περισσότερη πίεση από τη γραμμή του σερβίς και τους Τζελάτη , Μίλκοφ να τελειώνουν τις φάσεις ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 20-10. Από εκείνο το σημείο και μετά το σετ κατέληξε φυσιολογικά στα χέρια των ασπρόμαυρων με 25-14. Πιο δύσκολα κύλησε το τρίτο σετ με τους γηπεδούχους να παρασύρονται από το ρυθμό των φιλοξενούμενων. Μάλιστα η Μλάντοστ Καστέλα προγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 4-5 και 15-16. Μέχρι εκεί όμως γιατί μόλις οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη πάτησαν γκάζι πήραν το σετ 25-20.

ΠΑΟΚ (Καζάζης): Παντακίδης 7 (4/5 επ.  3μπλοκ), Ποτότσνικ 8 (7/17 επ. 36% υποδ. 21% άριστες,  1μπλοκ), Στίγγας , Μίλκοφ 8 (6/13επ. 1 άσος 50%υπ. 27% αρ.υποδ. 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (4 μπλοκ) , Τζελάτης 18 (17/29επ.  1άσος) / Μπαμπαλιούτας (λ-20%υποδ, 20% άρ.υποδ), Χαραλαμπίδης 5 (4/8 επ. 1 μπλοκ).

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΚΑΣΤΕΛΑ (Ράνσιτς): Κόλιτς 5 2/8επ. 3 μπλοκ), Κορσίνι 6 (5/10επ. 1μπλοκ ), Κλάρντιτς 2 (1/13επ.  75%υποδ. 42%αρ. 1μπλοκ), Σκερμπάκοφ, Άντριτς 6 (6/17επ. ), Στάνιτς 7 (7/18 επ. 71%υποδ. 29%αρ.υποδ), Σάρσεβιτς (λ- 74% υποδ. 39% αρ.υποδ), Γκιλγκάροβιτς 1 (1/1επ. 50%υποδ.25% άριστ.υπ).

Καζάζης: «Νίκη και στην Κροατία»