22-10-2022

Ο ΠΑΟΚ έκανε ποδαρικό με τρίποντο, νίκησε 3-0 τον μαχητικό Πήγασο

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε με 3-0 σετ τον μαχητικό Πήγασο Πολίχνης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Volley League. Η ομάδα της Πολίχνης αγωνίστηκε με αμιγώς ελληνική σύνθεση και πάλεψε τα δύο πρώτα σετ μέχρι που ο δικέφαλος ανέβασε ταχύτητα και έφτασε στη νίκη σε 71 λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε την αντίπαλη υποδοχή με το σερβίς και με τους Γιόρνα, Γουόλς και Κόστα να σημειώνουν από 2 άσσους. Ο Καναδός πασαδόρος του ΠΑΟΚ (Γουόλς) μοίρασε πολύ καλά το παιχνίδι και οι δύο πρώην "πράσινοι" Βαν ντε Ντρις και Ράπτης ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ο Πήγασος όχι μόνο αντιστάθηκε στα δύο πρώτα σετ αλλά και προηγήθηκε με 20-18 στο 2ο σετ αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 1-1 σετ. Ο Μίλης με 11 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, ενώ ο Μαυροβουνιώτης μαζί με τον Μπουράκη και τον Σακόγλου σήκωσαν το βάρος της υποδοχής παρά τη μεγάλη πίεση που δέχτηκαν.

Μέχρι τα μισά του 1ου σετ οι δύο ομάδες είχαν ράλι στο σκορ. Με πόντο του Κομητούδη ο Πήγασος προηγήθηκε 7-5, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με τον Βαν ντε Ντρις 10-9 αλλά με τον άσσο και την επίθεση του Μαυρβουνιώτη ο Πήγασος πέρασε πάλι μπροστά 11-10. Ηταν η σειρά του Γιόρνα να απαντήσει με σερβίς, την επίθεση του Κόστα και το μπλοκ του Γουόλς για το 14-12. Ο Κόστα έχασε το σερβίς (14-13) αλλά ο Ράπτης με επίθεση και ο άσσος του Γουόλς έκαναν το το 16-13. Το σερί μεγάλωσε στη μέγιστη τιμή του (4-0) όταν η επίθεση του Ράπτη και το λάθος του Μίλη έκαναν το 18-13. Ακολούθησε το σερί του Βουλκίδη και το σετ έκλεισε 25-18 για τον ΠΑΟΚ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όταν ο Πήγασος με μπλοκ του Αρμενάκη προηγήθηκε 14-11. Ο Πήγασος κράτησε τη διαφορά στο σκορ μέχρι το 22-21 που έγινε με την επίθεση του Μίλη. Ο Ράπτης ισοφάρισε 22-22, ο Μίλης κάρφωσε άουτ (23-22) και ο Ράπτης με τον Βουλκίδη με δύο διαδοχικά μπλοκ πάνω στον Μίλη έκαναν το 25-22 μετά από συνολικό σερί 4-0.

Το 3ο σετ τελείωσε νωρίς όταν ο δικέφαλος προηγήθηκε 7-3 με το σερβίς του Γιόρνα. Μείωσε ο Τερζόγλου 7-4 αλλά στη συνέχεια με ομοβροντία του Κόστα από τα 9 μέτρα η υποδοχή του Πηγάσου λύγισε και ο ΠΑΟΚ έκανε συνολικό σερίς 5-0 με τους Βουλκίδη, Κόστα, Γουόλς για το 12-4 και συνολικό σερί 4-0. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 17-7 με τους Βαν ντε Ντρις και Κόστα να να κάνουν νέο σερί 4-0 και ο αγώνας έκλεισε με επίθεση του Βουλκίδη για το 25-13 και το πανηγυρικό 3-0 σετ.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Κοτσικάρη, Σταυρίδης, Γραμματεία: Πασπαλά.

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-14, 25-18

2ο σετ: 5-8, 14-16, 20-21, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-9, 25-13

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 28 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-13) σε 71΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 7π. (5/13επ., 2 άσσοι, 78%υπ., 67%αρ.), Κόστα 10 (7/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 4 (1/1επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Βουλκίδης 10 (7/9επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 22%αρ.), Βαν Ντε Ντρις 18 (16/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 90%υπ., 40%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1 άσσος), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/2επ.).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 4π. (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 8 (6/18επ., 63%υπ., 37%αρ.), Μίλης 11 (11/26επ.), Αρμενάκης 7 (2/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Τερζόγλου 4 (3/10επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 42%αρ.), Κανέλλος 4 (3/11επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 53%υπ., 42%αρ.), Σακόγλου.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσνκι δήλωσε: «Ξεκινήσαμε καλά, το πιο σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε με 3-0 και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Για το ξεκίνημα της σεζόν είναι πολύ καλά, είμαι ευχαριστημένος. Θα παλέψουμε για όλους τους τίτλους, υπάρχουν δυνατές ομάδες, όπως ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός, ο Φοίνικας. Αλλά είμαστε στο σωστό δρόμο. Κοιτάμε μπροστά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και τους ευρωπαϊκούς αγώνες. Έχουμε μεγάλη ευκαιρία να προχωρήσουμε στην Ευρώπη παρότι η βουλγαρική Μοντάνα έχει πολύ καλή ομάδα».

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης κ. Ηρακλής Θεοδώρου δήλωσε : «Γνωρίζαμε τις δυσκολίες του παιχνιδιού, ξέρουμε ό,τι ο Παοκ είναι πιο φορμαρισμένος λόγω και του ευρωπαϊκού. Εμείς ήρθαμε εδώ, παίξαμε ανοιχτά, επίσης γνωρίζαμε το ισχυρό του σερβίς το οποίο μπορεί να κάνει ζημιά σε οποιοδήποτε αντίπαλο αλλά θεωρώ πως σταθήκαμε αρκετά καλά, ειδικά στα πρώτα δυο σετ. Τώρα στο τρίτο σετ, δώσαμε στην αρχή το δικαίωμα στον Παοκ να ανοίξει τη διαφορά και δεν καταφέραμε να ακολουθήσουμε το σκορ. Έχουμε ένα μεγάλο πρωτάθλημα, θα γίνει και η προσθήκη του ξένου που έρχεται αυτή την εβδομάδα και θεωρώ πως θα είμαστε πιο ανταγωνιστικοί στα επόμενα παιχνίδια. Ξεκάθαρος στόχος η παραμονή από εκεί και πέρα πρέπει να πιστέψουμε ό,τι έχουμε μια ομογένεια στην ομάδα και μπορούμε να κάνουμε όμορφο- ανταγωνιστικό παιχνίδι και να καταφέρουμε να εδραιωθούμε όσο νωρίτερα γίνεται στην κατηγορία».

Ο ακραίος του Πήγασου Γιώργος Τερζόγλου είπε : « Αντιμετωπίσαμε μία πάρα πολύ δυνατή ομάδα, είχανε δυνατό σερβις. Καταφέραμε σε πολλά διαστήματα του παιχνιδιού να κρατήσουμε τη μπάλα, ωστόσο στο τρίτο σετ μπήκαν πιο δυνατά, μπήκαν πιο αποφασιστικά, το ήθελαν, το πήραν, δεν μπορέσαμε να κοντράρουμε. Η ομάδα μας είναι αρκετά δεμένη με τα παλιά παιδιά όπως ο Μαυροβουνιώτης, ο Κομητούδης και τον Μίλη, έχουν βάλει γερές βάσεις και οι νέες προσθήκες έμπειρων παικτών όπως του Αρμενάκη και του Κανέλλου έχουν δέσει ένα πολύ καλό κλίμα και πιστεύω θα φανεί στα επόμενα παιχνίδια. Προς το παρόν δεν θέλουμε να λέμε μεγάλα λόγια, κάθε παιχνίδι είναι ξεχωριστό και ο σκοπός μας είναι να κερδίζουμε τον κάθε αγώνα, τώρα ό,τι έρθει είναι καλοδεχούμενο».

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 2022-23

Αφιέρωμα Volley League 2022-23: Οι 37 ξένοι αθλητές

Volley League 2022-23: Τα ρόστερ των 10 μονομάχων

Αφιέρωμα Volley League 2022-23: Παναθηναϊκός Α.Ο.

Αφιέρωμα Volley League 2022-23: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Αφιέρωμα Volley League 2022-23: Π.Α.Ο.Κ.

Volley League: Διαιτητές, πρόγραμμα, T.V. της 1ης αγωνιστικής

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ έκανε ποδαρικό με τρίποντο, νίκησε 3-0 τον μαχητικό Πήγασο