12-02-2023

Άνετο τρίποντο του ΠΑΟΚ με 3-0 τον Αριστοτέλη και έμεινε πάλι μόνος δεύτερος

Download attachments:
Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, με όπλο το σερβίς που του απέφερε 12 άσσους εκ των οποίων τους μισούς σημείωσε ο Θεόδωρος Βουλκίδης, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Αριστοτέλη Σκύδρας στο κλειστό γυμναστήριο των Καλυβίων και ανέβηκε στους 33 βαθμούς. Ο Δικέφαλος έμεινε πάλι μόνος δεύτερος στη βαθμολογία και βρίσκεται στο -5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και στο +3 από τον Παναθηναϊκό που ακολουθεί στην 3η θέση.

Με τον Βουλκίδη να «πυροβολεί» από τα 9 μέτρα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 3-0. Λίγο αργότερα το σερβίς του Γιόρνα στον Φλόρες χάλασε την υποδοχή του Αριστοτέλη και με σερί 4-0 η διαφορά άνοιξε στο 12-5. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Βουλκίδη έκλεισε το σετ 25-16 για το 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ράπτη αυτή τη φορά να ανοίγει δρόμους με το σερβίς του. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 8-3 και αργότερα με σερί 4-0 από το σερβίς του Γουόλς η διαφορά ανέβηκε στο 13-6. Με τα λάθη από Βλαχόπουλο, Μέντεζ τελείωσε το σετ 25-13 για το 2-0.

Το πιο ενδιαφέρον ήταν το 3ο σετ. Ο Αριστοτέλης κράτησε την υποδοχή του και πήρε και μικρό προβάδισμα με 7-6 και 9-8. Με τον Βουλκίδη να παίρνει άσσο και δύο λάθη των γηπεδούχων ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-11 και 18-15. Με δύο πόντους του Παπαγεωργίου (μπλοκ και επίθεση) και επίθεση του Τόρες ο Αριστοτέλης έκανε σερί 3-0 για το 18-18. Εκεί τελείωσε και ο αγώνας καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε το 19-18 με τον Βαν ντε Ντρις, ο Γουόλς πήρε άσσο και ο Βουλκίδης έκανε το 21-18. Ο αγώνας τελείωσε με άσσο του Βουλκίδη για το 25-21 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Βένος, Σαρακινίδης, Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 5-8, 7-16, 12-21, 16-25

2ο σετ: 3-8, 7-16, 11-21, 13-25

3ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλης Σκύδρας προήλθαν: 0 άσσοι, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάκων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 12 άσσοι, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 13-25, 19-25) σε 71'

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Στεφάνοβιτς 2π. (2/3επ.), Τζάκσον 2 (2/6επ. 33%υπ., 33%αρ.), Παπαγεωργίου 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Τόρες 13 (11/24επ., 2 μπλοκ), Τσέλιος 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 3 (3/15επ., 64%υπ., 35%αρ.) / Συναδινός (λ. - 40%υπ., 27%αρ.), Αντωνίου (λ. - 40%υπ., 20%αρ.), Λιοσμπέλ Μέντεζ, Ντουντούδης, Καλαφάτης, Βλαχόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 7π. (4/9επ., 3 άσσοι, 56%υπ., 11%αρ.), Γουόλς 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 15 (8/12επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι), Ράπτης 10 (8/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 40%αρ.), Σκεντράου 5 (4/9επ., 1 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 12 (10/17επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 67%υπ., 56%αρ.), Ηλίας, Γάτσης, Μπούτος 1 (1/2επ.).

Ο προπονητής του Αριστοτέλη Σκύδρας Παναγιώτης Σδραυκάκης δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλη ομάδα σε όλα τα επίπεδα. Δεν καταφέραμε να αντιμετωπίσουμε το σερβίς του και από εκεί και πέρα χάλασε όλος ο αγώνας. Κάτι προσπαθήσαμε να κάνουμε στο 3ο σετ αλλά δε μπορέσαμε να πάρουμε το σετ που θα μας κρατούσε μέσα στο ματς. Το θέμα είναι να κάνουμε μία νίκη για να μπούμε με καλύτερες προϋποθέσεις στα πλέι άουτ. Προσπαθούμε να αλλάξουμε και να βελτιώσουμε ότι μπορούμε».

Ο ακραίος του Αριστοτέλη Σκύδρας Νίκος Σδραυκάκης δήλωσε: «Στο 3ο κρατήσαμε λίγο την όρεξη μας και την υποδοχή μας και έτσι το σκορ πήγε πιο σφιχτά σε σύγκριση με τα άλλα δύο σετ. Το μόνο διαφορετικό που προλαβαίνουμε είναι να αλλάξουμε τη διάθεση μας και την όρεξη μας. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, ήρεμοι και ελεύθεροι όσον αφορά τη νοοτροπία μας».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: «Ήμασταν πολύ καλοί στα δύο πρώτα σετ, τα οποία κατακτήσαμε δίχως προβλήματα. Στο τρίτο σετ χαλαρώσαμε, πιστεύαμε πως θα είναι εύκολο αλλά ο Αριστοτέλης έπαιξε καλύτερα και πιο ελεύθερα, γι' αυτό δεν το κατακτήσαμε τόσο εύκολα. Το πιο σημαντικό είναι ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς, και μένουμε στην πρώτη δυάδα του βαθμολογικού πίνακα. Έχουμε μπροστά μας μία απαιτητική εβδομάδα, στην οποία θα δώσουμε τρία παιχνίδια, δύο για το πρωτάθλημα κόντρα σε Μίλωνα και Σύρο και ένα για το κύπελλο κόντρα στην Κηφισιά. Σημαντικά παιχνίδια, τα οποία κρίνουν την πρόκριση σ' ένα Final-4 και την βαθμολογική μας θέση στην κανονική διάρκεια. Χρειάζεται να είμαστε συγκεντρωμένοι για την απαιτητική συνέχεια, και να προετοιμαστούμε κατάλληλα».

Ο διεθνής ακραίος του ΠΑΟΚ Αλέξανδρος Ράπτης δήλωσε: «Ήταν μία εύκολη νίκη φαινομενικά. Αυτά τα ματς χρειάζονται σοβαρότητα γιατί όλα μπορούν να συμβούν και οι αντίπαλες ομάδες που είναι πιο κάτω στη βαθμολογία παίζουν πιο ελεύθερα και μπορούν να μας δυσκολέψουν. Παίξαμε καλά και πήραμε το τρίποντο. Έρχονται σκληροί αγώνες εκτός έδρας με Μίλωνα και Κηφισιά για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο. Στόχος μας είναι να πάρουμε δύο καθαρές νίκες».

* Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του μεγάλου σεισμού των 7,8 Ρίχτερ σε Συρία και Τουρκία.