11-12-2013

Ο Εθνικός 3-1 την Γκρόντνο στην πρώτη ευρω-νίκη μετά από 31 χρόνια (φωτό - video)

Την δεύτερη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία του και την πρώτη μετά από 31 χρόνια πανηγύρισε απόψε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στον πρώτο αγώνα στη φάση των «32» του Challenge Cup.

Η ακριτική ομάδα μετά από συναρπαστικό αγώνα στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» νίκησε με 3-1 την Κομουνάλνικ Γκρόντνο από την Λευκορωσία και άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση στις «16» καλύτερες ομάδες όπου.

Η ρεβάνς του Εθνικού με την Κομουνάλνικ Γκρόντνο θα γίνει την Τρίτη 17/12 στις 18.00 τοπική και ο Εθνικός για να προκριθεί χρειάζεται δύο σετ.

Εάν ο Εθνικός προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Βόλεϊ Μπρνο (Τσεχία) - Ασε Λένικ (Βέλγιο). Μάλιστα στον πρώτο αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η Λένικ επικράτησε 3-2 σετ και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στη ρεβάνς που θα γίνει σε μία εβδομάδα στο Βέλγιο.

Για τον Εθνικό ήταν καθοριστικό να μην χάσει το 4ο σετ και τα κατάφερε παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο τέσσερις φορές όταν οι Λευκορώσοι είχαν ισάριθμα σετ μπολ (23-24, 24-25, 25-26, 26-27) αλλά με μπλοκ από Δαλακούρα, Γραμματικάκη και επιθέσεις από τον Ράιτς τελείωσε ο αγώνας 31-29.

Από την αρχή έγινε μεγάλη μάχη. Στο 1ο σετ ο Εθνικός οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και στο 17-16 τα σερβίς του Μιγιαΐλοβιτς έκαναν τη διαφορά, ο Εθνικός ξέφυγε 20-16 και έκανε το 1-0.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Η
Γκρόντνο ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (21-19) αλλά ο Εθνικός με Ράιτς και Μιγιαΐλοβιτς έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 22-21. Οι Λευκορώσοι ισοφάρισαν 22-22 και 23-23, ο Παπάζογλου έκανε το 24-23. Η Γκρόντνο ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς με επίθεση και με ένα λάθος των φιλοξενούμενων τελείωσε το σετ 26-24.

Οι Λευκορώσοι έδειξαν τη δυναμική τους στο 3ο σετ όταν μετά το 5-5 έκαναν σερί 4-0 και πήραν προβάδισμα 9-5. Ο Εθνικός με κόπο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 18-18 αλλά από δύο λάθη της ελληνικής ομάδας και μία επίθεση των Λευκορώσων έγινε το 24-20 και κρίθηκε το σετ.
Ο Εθνικός τα έδωσε όλα για να πάρει το 4o σετ και φυσικά το τρίποντο ώστε να έχει «αέρα» στη ρεβάνς και να χρειάζεται δύο σετ για την πρόκριση.

Διαιτητές:Ρισινόιου, Μπάρεφ

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-22
2ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 26-24
3ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 20-25
4ο σετ: 8-4, 16-12, 19-21, 31-29

Τα σετ: 3-1 (25-22, 26-24, 20-25, 31-29)

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 11 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Γκρόντο προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

ΕΘΝΙΚΟΣ (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς 24π (21/43 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 24 (18,37 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 5 (2/4 επ, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 8 (4/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 11 (6/11 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ - 35% άριστες), Κ.Δαλακούρας 2 (2 μπλοκ), Γραμματικάκης 2 (2/3 επ), Κασαμπαλής

ΓΚΡΟΝΤΟ (Μπέκσα): Αμπούκχοβιτς 3π (3/5 επ), Ιεσέλκιεκς 7 (7/22 επ), Κιτούν 21 (18/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούρας 1 (1 άσσος), Μπάροντζιτς 15 (8/16 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τάρας 10 (4/11 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζαμπαρούσκι (λ, 72% υπ - 51% άριστες), Μπαρντάχου 1 (1 άσσος), Σάμπλικα 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Άπλεβιτς 17 (15/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Πηγή φωτό: thrakisport.gr

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Ευρωπαϊκά κύπελλα Ο Εθνικός 3-1 την Γκρόντνο στην πρώτη ευρω-νίκη μετά από 31 χρόνια (φωτό - video)