08-01-2017

Ο Ολυμπιακός 3-1 την Παναχαϊκή και συνεχίζει αήττητος (φωτό)

O Oλυμπιακός έχασε το πρώτο σετ από τη μαχητική Παναχαϊκή αλλά νίκησε με 3-1 σετ και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» μετά και την 12η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με βασικό διαγώνιο τον Ζουπάνι και πασαδόρο τον Στιβαχτή, ενώ στο 4ο σετ ο Ρουμελιωτάκης ξεκίνησε βασικός ακραίος στη θέση του Κοκκινάκη. Η Παναχαϊκή ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό. Είχε από την αρχή του 1ου σετ προβάδισμα 2-3 πόντων και πήρε το 1ο σετ 25-22. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και ΄πήρε το 2ο και το 3ο σετ.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Γεωργουλέας

1ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 22-25
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-21
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-14
4o σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-21, 25-14, 25-23) σε 100'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Ζουπάνι 23 (19/39 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 4 (4 άσσοι), Κοκκινάκης 4 (4/12 επ, 70% υπ - 48% άριστες), Άθος Κόστα 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 26 (21/43 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 48% υπ - 35% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 44% άριστες), Γκούζντα (λ), Νταφ, Ρουμελιωτάκης 2 (2/7 επ, 67% υπ - 44% άριστες), Αγκάμεζ.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Κόρδος): Ρεκ 11 (8/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σορμάζ 15 (13/30 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 38% άριστες), Μπαράχας 12 (12/32 επ, 57% υπ - 43% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Ν. 12 (9/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαυραγάνης 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 51% υπ - 41% άριστες), Γεωργάτος, Ιτάλο Μούσλια.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε: «Πήραμε μία ακόμα νίκη και μάλιστα με παίκτες που δεν έχουν πολλές ευκαιρίες μέχρι στιγμής. Η απώλεια του 1ου σετ οφείλεται στην προσαρμογή μας στις ανάγκες του αγώνα και στις αλλαγές που έγιναν. Δεν ανησύχησα. Είμαι ευχαριστημένος με τη νίκη και με το 3-1. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα αυτόνν το μήνα με πολλούς δύσκολους αγώνες σε πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ και Ευρώπη και θα χρειαστεί να είναι ετοιμοπόλεμοι όλοι οι παίκτες».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Παρά την ήττα έμεινα ευχαριστημένος από την εμφάνιση μας. Στο 1ο σετ είχαμε σταθερά καλή απόδοση. Αντιδράσαμε σωστά μετά την διακοπή των εορτών. Κάναμε αρκετές αλλαγές και τα νέα παιδιά ανταποκρίθηκαν σωστά. Συνεχίζουμε σε αυτό το ρυθμό και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε καλύτερη εμφάνιση στον Β΄γύρο».

Φωτογραφίες: Μαίρη Σαμιώτου

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός 3-1 την Παναχαϊκή και συνεχίζει αήττητος (φωτό)