19-01-2017

Δύσκολη αλλά τιμητική πρόκριση του ΠΑΟΚ στους «16» του CEV Cup

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-2 τη σερβική Νόβι Παζάρ στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «32» του CEV Cup και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης και πλέον είναι η μοναδική ελληνική ομάδα που συνεχίζει στα κύπελλα Ευρώπης. Οι πρωταθλητές λαχτάρησαν τους οπαδούς τους. Ήθελαν τουλάχιστον δύο σετ για την πρόκριση και είδαν τη Νόβι Παζάρ να έχει προβάδισμα 2-1 σετ και 24-23, 25-24 στο 4ο σετ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει τις λύσεις και με την είσοδο του Θάνου Τερζή να αλλάξει το παιχνίδι του την κατάλληλη στιγμή. Με εξαιρετικές άμυνες του Γκαρά, δύο επιθέσεις του Ντάντε και ένα μπλοκ από Ανδρεάδη, Τερζή πήρε το 4ο σετ 28-26 και ισοφάρισε σε 2-2 σετ εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

Το τάι μπρέικ είχε τυπική διαδικασία αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και τελικά το κατέκτησε με 18-16 κατακτώντας και τη νίκη.

Στη φάση των «16» ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την γαλλική Τουρ η οποία νίκησε και εκτός έδρας την Βόλεϊμπολ Μπρνο με 3-1 σετ. Στον πρώτο αγώνα η γαλλική ομάδα είχε νικήσει 3-0. Στην Τουρ αγωνίζεται ο Γιάνσεν Βαν Ντορν που πέρασε από Παμβοχαϊκό, ο Ερνάν Ρουπέρεζ, ενώ λίμπερο και ηγέτης της ομάδας ο θρυλικός Ούμπερτ Ενό.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και κατόρθωσαν να προηγηθούν με μια διαφορά ασφαλείας (2-7)
η οποία στην συνέχεια έφτασε τους 6 πόντους (12-18). Με την είσοδο του Παντακίδη, ο ΠΑΟΚ, μείωσε σε 16-19 αλλά οι Σέρβοι ήταν αυτοί που τελικά επικράτησαν στο πρώτο σετ με 18-25 κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι ασπρόμαυροι, είχαν μια τελείως διαφορετική εικόνα, και με όπλο τον Dante Amaral, ο οποίος κέρδισε σημαντικούς πόντους, πήρε το προβάδισμα από την αρχή, φτάνοντας  τελικά άνετα στο 25-17 και ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Οι Σέρβοι, μπήκαν πιο δυνατά στο 3ο σετ και έχτισαν σταδιακά μια διαφορά μέχρι και 10 πόντους. Παρόλο που ο ΠΑΟΚ είχε ένα σερί 5 πόντων, η ομάδα της Novi Pazar ήταν αυτή που επικράτησε στο σετ με 20-25.

Το τέταρτο σετ αποδείχθηκε το πιο συναρπαστικό, αλλά και καθοριστικό. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, η οποία ξεκίνησε με πασαδόρο τον Τερζή αντί του Πέτκοβιτς, πήρε μια μικρή διαφορά (11-8) στα μισά του σετ, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα 0-4 σερί, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν τα αρκετά λάθη του ΠΑΟΚ, αλλά η εμπειρία του Dante και το μπλοκ του Τερζή, έδωσαν το σετ (28-26) στον Δικέφαλο και παράλληλα το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Παρά το γεγονός ότι το 5ο σετ ήταν λιγότερο σημαντικό, καθώς όλα είχαν κριθεί, οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, με τον ΠΑΟΚ τελικά να κερδίζει το σετ (18-16), κάνοντας το 3-2.

Διαιτητές: Αμπαρκοφ, Μπουτζέικα

1ο σετ: 3-8, 11-16, 16-21, 18-25
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-25, 25-17
3ο σετ: 3-8, 08-16, 15-21, 20-25
4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 28-26
5ο σετ: 3-5, 10-09, 11-12, 18-16

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νόβι Πάζαρ προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 25-17, 20-25, 28-26, 18-16) σε 131'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Σακόγλου 25 (24/48 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (11/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (1/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (6/16 επ, 44% υπ - 44% άριστες), Ντάντε 16 (13/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71% υπ - 43% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ - 47% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Παντακίδης 1 (1/2 επ), Τερζής 5 (2/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 47% άριστες), Τακουρίδης 4 (4/6 επ), Παπαδόπουλος 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ - 33% άριστες).

ΝΟΒΙ ΠΑΖΑΡ (Στεφάνοβιτς): Ρίστιτς 12 (12/32 επ, 65% υπ - 39% άριστες), Λόπαρ 13 (9/15 επ, 4 μπλοκ), Ντάτσα 5 (1/4 επ, 4 μπλοκ), Σορμάζ 7 (3/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ραντοσάβλεβιτς 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 46% άριστες), Χαμζαγκίτς 19 (17/42 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζούκοβιτς (λ, 48% υπ - 42% άριστες), Ζάτριτς, Μπόζοβιτς 1 (1/2 επ).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Δε μπήκαμε δυνατά στον αγώνα και μετά πιεστήκαμε. Είχαμε άγχος στην αρχή αλλά έχουμε παίκτες με προσωπικότητα που ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν. Η Νόβι έπαιξε ελεύθερα, έβγαλε όρεξη και πάθος. Εμείς είχαμε το "πρέπει" και αυτό μας φόρτωσε αρνητικά. Τώρα έχουμε μπροστά μας την Τουρ. Είναι μία παραδοσιακή δύναμη αλλά για την ώρα έχουμε άλλες δύσκολες υποχρεώσεις».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Θανάσης Τερζής δήλωσε: «Αιφνιδιαστήκαμε στο 1ο σετ αλλά φτιάξαμε το ρυθμό μας όταν έπρεπε και πήραμε δίκαια την πρόκριση. Η ομάδα μας έχει έμπειρους αθλητές. Τώρα έχουμε μπροστά μας την Τουρ. Την αντμετωπίσαμε και πέρυσι στο Τσάμπιονς Λιγκ. Οταν έρθει η ώρα θα την αντιμετωπίσουμε».

Ο προπονητής της Νόβι Παζάρ Σάσα Στεφάνοβιτς, δήλωσε: «Δεν ξέρω αν αξίζαμε την πρόκριση, αλλά τουλάχιστον άξιζε να παίξουμε το χρυσό σετ, κατά τη γνώμη μου. Οι παίκτες μου είναι νεότεροι, δεν είναι τόσο έμπειροι σε διεθνές επίπεδο. Ίσως χάσαμε την ευκαιρία μας στο πρώτο ματς, στην έδρα μας, όπου είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία. Είμαι πολύ χαρούμενος για τους παίκτες μου, κανείς δεν περίμενε να δώσουν μια τέτοια μάχη, αλλά έδειξαν τον χαρακτήρα τους. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ, τους εύχομαι καλή τύχη στον επόμενο γύρο».