21-01-2019

Με ισχύ πολλών ίππων ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 το μαχητικό Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο ταξίδι του στο πρωτάθλημα της Volley League νικώντας με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι των «αιωνίων» που ολοκλήρωσε την 13η αγωνιστική διευρύνοντας το αήττητο σερί του σε 41-0 νίκες και 8-0 στις τελευταίες αναμετρήσεις με τους «πράσινους».

Mε φοβερή ισχύ στην επίθεση χάρις τους Σμιτ, Αλεξίεφ, Ράουβερντινκ ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεπεράσει ανώδυνα το προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 1-0 σετ αλλά και το πολύ καλό σερβίς των «πρασίνων» που τους απέφερε 8 άσσους.

Η ομάδα του Ισπανού Μουνιόθ μετά το 2ο σετ ανέβασε ρυθμούς και έχοντας τεράστια ενέργεια στις μηχανές της πήρε δίκαια τη νίκη. Εφτασε έτσι στο 11-0 στο πρωτάθλημα και στους 30 βαθμούς (έναντι 26 του ΠΑΟΚ που τον ακολουθεί) και την Τρίτη αναχωρεί για την Σύρο όπου την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να γνώρισε την ήττα αλλά κρατάει το… παράσημο της καλής εμφάνισης μιας μαχητικής και νεανικής ομάδας που όμως έφτασε στα όρια της με τη μάχη που έδωσε στα τρία πρώτα σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έμεινε στους 18 βαθμούς και στην 4η θέση, έναν βαθμό πίσω από τον Φοίνικα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αιφνδιάσει τους «ερυθρόλευκους» χάρις τον ενθουσιασμό του και την τακτική του σερβίς του πάνω στον Αλεξίεφ που δέχτηκε τους 5 από τους 8 άσσους. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε δύο φορές με +3 (3-0 και 10-7) αλλά και τις δύο φορές ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε και προσπέρασε 15-13 με Γιορντάνοφ και Πελεκούδα. Ο Ολυμπιακός απάντησε και πήρε κεφάλι με 17-16 χάρις την επίθεση του Ανδρεάδη. Ο πόντος του Γιάκομπσεν και ο άσσος του Πελεκούδα έβαλε πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά 19-18 και ο Πανταλέων έκανε το +2 (21-19). Μέχρι το τέλος του σετ ο Παναθηναϊκός δεν έκανε το λάθος και με πόντους από Ανδρεόπουλο, Γιορντάνοφ, Ράπτη έκλεισε το σετ 25-23.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το 2ο σετ με τον Πετρέα στο «1», ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-7, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 από το σερβίς του Αλεξίεφ πήρε κεφάλι 11-8 και αργότερα με 18-13 πάλι με υπεροχή στην επίθεση από Σμιτ, Αλεξίεφ, Ράουβερντινκ. Ο Παναθηναϊκός και πάλι επέστρεψε. Με ρεσιτάλ του Γιορντάνοφ και σερβίς του Πανταλέοντα ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 5-0 και ισοφάρισε 18-18. Οι δύο δύσκολες όσο και κρίσιμες επιθέσεις του Ραουβέρντινκ έκαναν το 21-19 και ο Σμίτ με δύο νέες επιθέσεις έτρεξε το σκορ στο 24-21. Το σετ έκλεισε με το λάθος του Γιορντάνοφ για το 25-22 και το 1-1.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλες μάχες στο φιλέ. Ο Παναθηναϊκός έδωσε τα... ρέστα του για να πάρει το σετ. Προηγήθηκε 12-9 με τον εντυπωσιακό Γιορντάνοφ στο σερβίς αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με το σερβίς του Ραουβέρντινκ που ισοφάρισε 12-12. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο και όπως και στο 2ο σετ στο 19-19 μία επίθεση του Ραουβέρντινκ και μία του Ανδρεάδη έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό 21-19. Ηταν το πιο κρίσιμο σημείο. Ο Γιορντάνοφ μείωσε 21-20 αλλά μία επίθεση και ένα μπλοκ του Σμιτ και ένας άσσος του Ραουβέρντινκ εκτόξευσαν τη διαφορά στο 24-20 και το σετ τελείωσε 25-22 με επίθεση του Σμιτ.

Με το προβάδισμα σε 2-1 σετ και με τους Σμιτ, Ραουβέρντινκ να συνεχίζουν να πυροβολούν ο Ολυμπιακός ξέφυγε 7-4 στο 4ο σετ. Οι δύο πόντοι του Ανδρεάδη άνοιξαν το σκορ στο +5 για το 14-9 και με το σερβίς του Σμιτ δόθηκε η χαριστική βολή στους πράσινους που δέχτηκαν συνολικό σερί 5-0 για το 19-9. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας που ολοκληρώθηκε με επίθεση του Αλεξίεφ για το 25-17 και μέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς της ομάδας του Πειραιά.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βουδούρης.

1ο σετ: 8-5, 15-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-22

4ο σετ: 8-4, 16-9. 21-11, 25-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-22, 25-22, 25-17) σε 103'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μουνιόθ): Πετρέας 9 (3/7 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 17 (16/27 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 19% άριστες), Ραούβερντινκ 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 38% υπ. - 25% άριστες) / Στεφάνου (λ, 56% υπ. - 30% άριστες), Χριστοφιδέλης (100% υπ. - 100% άριστες), Ζουπάνι 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (6/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 29% άριστες), Πανταλέων 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοικ, 11% υπ. - 4% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 43% άριστες), Πεντίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γαλιώτος.

Ο Ισπανός προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Ήταν ένας δύσκολος αγώνας καθώς ο αντίπαλος παίζει χωρίς πίεση και αυτό τον κάνει επικίνδυνο. Εμείς όμως κάναμε ένα καλό παιχνίδι και πήραμε τη νίκη που θέλαμε ώστε να βρεθούμε ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο μας. Βρήκαμε ρυθμό, ήμασταν σωστοί τεχνικά και τακτικά, χτυπήσαμε στις αδυναμίες του αντιπάλου και φτάσαμε σε μια καθαρή νίκη. Είναι πολύ ωραίο επίσης που διευρύνουμε το αήττητο σερί μας αλλά δεν στεκόμαστε σε αυτό και συνέχεια θέλουμε να παρουσιαζόμαστε όλο και καλύτεροι. Την Τετάρτη τώρα ακολουθεί ένα ακόμα παιχνίδι στη Σύρο και πρέπει να ξεκουραστούμε γρήγορα ώστε να είμαστε πανέτοιμοι και στην καλύτερη κατάσταση μας στον πρώτο τελικό. Ξέρουμε ότι το πρόγραμμα μας είναι απαιτητικό με τα παιχνίδια του Λιγκ Καπ και τα ευρωπαϊκά παιχνίδια αλλά για αυτό έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα».

Ο Καναδός διαγώνιος του Ολυμπιακού Γκάβιν Σμιτ δήλωσε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτή τη νίκη. Είμαστε καλύτερη ομάδα με ποιότητα και βρήκαμε το ρυθμό μας ώστε να φτάσουμε στη νίκη που θέλαμε. Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα και αυτό θα κάνουμε στα επόμενα παιχνίδια. Ο κόσμος ήταν για ακόμα μια φορά η δύναμη μας και μας έδωσε την ώθηση που χρειαζόμασταν για να φτάσουμε στην τελική επικράτηση. Η ατμόσφαιρα που δημιουργούν είναι μοναδική και σε ανεβάζει σαν παίκτη πάρα πολύ».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Προσπαθήσαμε με όλες μας τις δυνάμεις για να κάνουμε κάτι θετικό. Μέχρι το τέλος του 3ου σετ ήμασταν ανταγωνιστικοί και μέσα στον αγώνα. Στο τελείωαμε του 3ου σετ και στο 4ο το σερβίς του Ολυμπιακού και η δύναμη του διαγωνίου του έκαναν τη μεγάλη διαφορά. Ηταν τα δύο στοιχεία που έκαναν το άνοιγμα στο σκορ. Δεν είχαμε διάρκεια από το τέλος του 3ου σετ και μετά και αυτό είναι μέχρι ενός σημείου φυσιολογικό για τα δεδομένα που υπάρχουν. Μπήκαμε καλά, ήμασταν προετοιμασμένοι αλλά ο Ολυμπιακός ασκούσε πίεση από τη γραμμή του σερβίς και τον διαγώνιο του. Ο Παναθηναϊκός κάνει προσπάθεια εδώ και πολύ καιρό για να πάρει κάποιο παίκτη από την διεθνή αγορά που θα κάνει τη διαφορά στην ομάδα αλλά ακόμα είμαστε στην αναζήτηση».

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Παναγιώτης Πελεκούδας είπε: «Προσπαθήσαμε για το καλύτερο. Στα τρία πρώτα σετ δείξαμε μαχητικότητα κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα που έχεις πολλές λύσεις. Ημασταν πολύ κοντά και πολύ μακριά για το 2-2 σετ που θα μας οδηγούσε στο τάι μπρέικ. Οταν θέλεις να σπάσεις το αήττητο του πρωτοπόρου και μάλιστα στην έδρα του πρέπει να πιάσεις το 100% σε όλο τον αγώνα και εμεις για τρία σετ παίξαμε στο 95%. Ηταν πάντως μία πολύ καλή εμφάνιση».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.