08-12-2021

Π.Α.Ο.Κ.: Νίκη και στην Κροατία και πρόκρισης στους «16» του CEV Challenge Cup

Την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup κατάφερε να πάρει ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας και στο εκτός έδρας παιχνίδι, επί της MOK Mursa Osijek με 0-3.

Επόμενος αντίπαλος για τον Π.Α.Ο.Κ. η Fonte Bastardo Azores από την Πορτογαλία.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε για να σπάσει τον ενθουσιασμό που είχε η Osijek ούσα γηπεδούχος. Από τους πρώτους πόντους ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 5-9 για να ανέβει κι άλλο η διαφορά στο 8-14 και στους +6. Η Osijek αιφνιδιάστηκε και δεν μπήκε ποτέ ουσιαστικά στην διεκδίκηση του σετ, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει συνεχώς την διαφορά κατά την εξέλιξη του. Στις τελευταίες στιγμές του αναγνωριστικού σετ ο Δικέφαλος είχε προβάδισμα με double score 11-22 και τελικά έκανε το 0-1 με άνεση (13-25).

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ψυχωμένοι και είχαν τον πρώτο λόγο από την αρχή με 6-4 και 12-7 προβάδισμα. Ο Δικέφαλος ωστόσο ακολουθήσε συστηματικά σε θέση βολής περιμένοντας να εκμεταλλευτεί τυχόν στραβοπάτημα των Κροατών (15-12 και 18-14). Οι «ασπρόμαυροι» επέστρεψαν στο παιχνίδι κάνοντας το 19-18 για να τρέξει η Osijek ένα δικό της σερί και να πάρει δύο σετ μπολ με το σκορ να βρίσκεται στο 24-21. Εκεί ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε και με δικό του σερί 4-0 έφερε «τούμπα» το σετ και πέρασε μπροστά με 24-25 για να κλείσει την επική ανατροπή και πρόκριση στους «16» με το 25-27 και το 0-2 στην Κροατία, κάνοντας την συνέχεια του αγώνα να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» απελευθερωμένοι πλέον μετά και την εξασφάλιση της πρόκρισης έπαιζαν χωρίς άγχος και κρατούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, 5-7. Ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε σε όποια προσπάθεια των γηπεδούχων να διεκδικήσουν κάτι από το σετ και ανέβαζε την διαφορά όσο εξελισσότανε το σετ, με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους επτά στο 16-21. Τελικά ο Δικέφαλος έδωσε την χαριστική βολή στην Osijek και πήρε μία ακόμη καθαρή νίκη με 3-0, με το τρίτο σετ να τελειώνει στο 19-25.

1ο σετ: 5-8, 10-16, 11-21, 13-25

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 25-27

3ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι της Μούρσα προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 25-27, 19-25) σε 72'

ΜΟΥΡΣΑ (Μάριο Τέπερτ): Μπογκντάνοβιτς 6 (5/13 επ., 1 άσσος, 71% υπ. - 64% άριστες), Ματόκοβιτς 18 (15/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρίλιτς 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Ίβαντσιτς, Μάρκες 4 (4/7 επ.), Νέντιτς 4 (4/11 επ., 28% υπ. - 20% άριστες) / Κράλεβιτς (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Μπούσακ (λ), Ίλιτς 1 (1/4 επ., 57% υπ. - 29% άριστες), Γκροτς 1 (1/2 επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 5 (5/6 επ.), Γουόλς 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες), Τακουρίδης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κουκλίνσκι 13 (8/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Ούντρις 20 (17/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 83% υπ. - 75% άριστες), Μπράουν, Τζιουμάκας 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 100% υπ. - 50% άριστες), Τερζής, Σωτηρίου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Γάτσης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπούτος.