17-12-2021

Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-0 σετ

Με τους Κουμεντάκη, Ούντρις να αγγίζουν το τέλειο ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-0 σετ και άνοιξε το επιτυχημένο σερί του στο πρωτάθλημα Volley League. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μέχρι την ολοκλήρωση της αγωνιστικής απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής με 19 βαθμούς αφήνοντας πίσω τους συριανούς με 6 βαθμούς.

Όπως φαίνεται και στη διακύμανση του σκορ ο ΠΑΟΚ πήρε άνετα τα δύο πρώτα σετ. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έκανε τη χειρότερη ίσως εφετινή του εμφάνιση και φάνηκε στο γήπεδο μόνο στο 3ο σετ έχοντας στη σύνθεση του πολλούς παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Μάλιστα με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ Κώστα Καπετανίδη ισοφάρισε 23-23 αλλά ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Κουκλίνσκι και μπλοκ του Ούντρις πάνω στον Καπετανίδη τελείωσε τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την 6η νίκη του σε 8 αγώνες στο πρωτάθλημα, ενώ ο Φοίνικας έμεινε στους 13 γνωρίζοντας την τρίτη ήττα του. Παράλληλα ο ΠΑΟΚ πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς στη Σύρο είχε ηττηθεί με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ είχε υπεροχή σε όλους τους τομείς και ειδικά σε σερβίς και μπλοκ με τα οποία κατάφερε να επιβληθεί γρήγορα κατακτώντας προβάδισμα 11-7. Ο Φοίνικας μείωσε 11-9 με τον Μιχάλοβιτς αλλά με ένα μίνι σερί 3-0 από τους Κουμεντάκη, Πετρέα ο ΠΑΟΚ έκανε το 19-13. Ο Φοίνικας δεν είχε λύσεις από σερβίς και μπλοκ, η διαφορά δεν άλλαξε και το σετ τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Κόστα για το 25-20 και το 1-0.

Με τον Κουμεντάκη και πάλι σε μεγάλα κέφια και τρεις προσωπικούς πόντους για σερί 3-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 9-4. Ακολούθησε νέο σερί 3-0 από το σερβίς του εξαιρετικού Γουόλς για το 12-6. Με άλλους δύο άσσους του Γουόλς το σκορ εκτοξεύτηκε στο 23-13 και το σετ έκλεισε σε ρυθμό προπόνησης από επίθεση του Πετρέα και του Ούντρις.

Το σετ που δικαιολόγησε τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι ήταν το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να κάνουν ράλι στο σκορ μέχρι το 13-13. Η επίθεση του Κουκλίνσκι και ο άσσους του Κουμεντάκη διαμόρφωσαν το 15-13, ενώ με άλλες δύο κόντρα επιθέσεις του Κουμεντάκη η διαφορά ανέβηκε στο +4 (21-17). Κι εκεί που όλοι πίστεψαν πως το ματς τελείωσε ο Φοίνικας εμφανίστηκε στον αγώνα με τον Στερν και το Μήλη. Πήραν τρεις σερί πόντου και σε συνδυασμό με τα λάθη των γηπεδούχων το σκορ έγινε 21-19 και αργότερα 23-23 από 23-20 ύστερα από σερί 3-0. Παρότι ο Φοίνικας ισοφάρισε με τον Καπετανίδη δεν έκανε και την ανατροπή που θα τον κρατούσε στον αγώνα. Ο Κουκλίνσκι με επίθεση έκανε το 24-23 και ο Ούντρις με μπλοκ έκλεισε τον αγώνα 25-23 και 3-0 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης, Παρατηρητής αγώνα: Αντωνούλης, Διαιτητής Challenge: Γεωργιάδης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-20
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-13, 25-15
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-23

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-15, 25-23) σε 77 λεπτά

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 6π. (5/7επ., 1 άσσος), Πετρέας 9 (6/8επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 5 (1/3επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Κουμεντάκης 14 (9/12π., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 94%υπ., 67%αρ.), Κουκλίνσκι 10 (9/20επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 45%αρ.), Ούντρις 15 (12/19επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 71%υπ., 64%αρ.), Σωτηρίου.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 9π. (7/27επ., 2 μπλοκ), Ιερεζουέλο 2 (2/2επ.), Κόστα 4 (2/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος, Φράγκος 3 (3/8επ.,  42%υπ., 8%αρ.), Στερν 10 (10/15επ., 23%υπ., 15%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 50%υπ., 27%αρ.), Παπαλεξίου 4 (4/5επ.), Καπετανίδης 7 (7/10επ.), Παπαδόπουλος Π., Μήλης 1 (1/2επ.), Κωνσταντινίδης (λ).

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: "Ήμασταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς. Ήμασταν προετοιμασμένοι και το θέλαμε πολύ. Δουλέψαμε σε αυτό που έπρεπε να κάνουμε και βγήκε το αποτέλεσμα. Στο πρώτο παιχνίδι ήταν στην αρχή του πρωταθλήματος, ήταν επόμενο να μην ήμασταν τόσο έτοιμοι. Έχουμε δημιουργήσει αυτοματισμούς και ταυτότητα, αυτό φαίνεται και δουλεύει υπέρ μας. Φάνηκε και στον σημερινό αγώνα».

O ακραίος του Φοίνικα ΟΝΕΧ Ανδρέας Φράγκος δήλωσε: "Ο ΠΑΟΚ είχε έναν πάρα πολύ καλό ρυθμό στο σερβίς, μας πίεσε πολύ, δεν καταφέραμε να αναπτύξουμε το παιχνίδι μας όπως θέλαμε στο sideout. Μας δόθηκαν κάποιες ευκαιρίες, ειδικά στο τρίτο σετ, δυστυχώς όμως δεν τα καταφέραμε. Ο ΠΑΟΚ φαίνεται ότι είναι μία ομάδα φορμαρισμένη, το τελευταίο διάστημα παίζει αρκετά καλά, το περιμέναμε, περιμέναμε να δώσουμε μάχη, δεν τα καταφέραμε. Η απουσία του Τζούριτς είναι σημαντική Κάθε παίκτης είναι πολύτιμος στην ομάδα. Βλέπετε και τον Κώστα τον Καπετανίδη που μπήκε σήμερα, ότι μπορεί να ανταπεξέλθει, να προσφέρει στην ομάδα. Όλοι οι παίκτες μπορούν να προσφέρουν στην ομάδα, αυτή είναι η φιλοσοφία γενικότερα, ότι ο καθένας μπορεί να βάλει το δικό του λιθαράκι. Μένει να φανούν τα αποτελέσματα".

Σχολιάζοντας το επερχόμενο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για το Super Cup (22/12) ο Φράγκος είπε: "Είναι ένας τελικός, στον οποίο πρέπει να μπούμε μέσα και πρώτα απ’ όλα να το χαρούμε, να το διασκεδάσουμε, προετοιμαζόμαστε για αυτό. Έχουμε κάποιες μέρες ακόμα για να προετοιμαστούμε. Σίγουρα είναι εφικτό, έχουμε μια ομάδα ικανή, έχουμε σκαμπανεβάσματα σίγουρα, αλλά νομίζω ότι ασχέτως του αποτελέσματος σήμερα, σιγά σιγά τα αποτελέσματα θα έρθουν. Θέλει χρόνο, θέλει υπομονή, είναι μια δύσκολη περίοδος για μας, για κανέναν δεν είναι εύκολο να χάνει παιχνίδια στη σειρά ή να μη νιώθει ότι δίνει το 100% που μπορεί να δώσει. Νομίζω όμως ότι η δουλειά είναι αρκετή, η δουλειά γίνεται, μένει να φανεί το αποτέλεσμα".