05-03-2022

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε χωρίς ο απώλειες ο Ολυμπιακός το Μίλωνα 3-0

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε χωρίς απώλειες το Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, πήρε την ουσία που ήθελε και μπήκε στην τελική ευθεία για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ τον οποίο πλησίασαν στον έναν βαθμό. Ο Ολυμπιακός έχει 14 βαθμούς, ο ΠΑΟΚ 15 και ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός 16 βαθμούς.

Πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού ήταν ο Παγιένκ και ο Τέπαν που ήταν ανίκητοι στο φιλέ στο φινάλε και των τριών σετ. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι την Τετάρτη για το Κύπελλο, αλλά στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκούραστα με τα λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκε 10-6. Ο Μίλωνας ροκάνισε τη διαφορά μέχρι που ισοφάρισε 19-19 με τον Χανδρινό. Ο Μιχάλοβιτς και ο Παγιένκ έκαναν το 21-19, ο Ολυμπιακός συντήρησε το +2 και με δύο πόντους του Τέπαν έκανε το 25-23 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ με σερί 4-0 χάρις το μπλοκ από Παγιένκ, Πέριτς, Τεπάν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-9. Κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος παρά την πίεση του Μίλωνα και ο Τέπαν με δύο πόντους έκλεισε το σετ 25-22.

Στο 3ο σετ ο Μίλωνας προηγήθηκε 11-10 με τον Μπράιαν αλλά με σερί 3-0 πάλι χάρις το μπλοκ ο Ολυμπιακός προσπέρασε 13-11, κράτησε το προβάδισμα και το ματς έκλεισε με πόντο του Παγιένκ για το 25-23.

Διαιτητές: Νικάκης, Κουτσής, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Κατσιάρας, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 22-25

3ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 23-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 1 άσσος, 4; επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 7 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 22-25, 23-25) σε 79΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 7π. (4/15επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 50%αρ.), Μπράιαν 8 (8/10επ.), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Σπυριούνης 2 (2/11επ., 50%υπ., 12%αρ.), Καϊσλασάλο 19 (17/32επ., 2 μπλοκ), Ματσιέι 6 (5/10επ., 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ. - 69%υπ., 38%αρ.), Μούχλιας 5 (5/10επ., 64%υπ.,  27%αρ.), Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 13π. (10/13επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στιβαχτής 1 (1/1επ.), Μιχαήλοβιτς 7 (6/16επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 27%%αρ.), Tέπαν 13 (12/20επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνι 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Πέριτς 12 (10/20επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 43%αρ.) / Ζήσης (λ. - 59%υπ., 41%αρ.), Παπαδόπουλος.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: "Πως να είμαι ικανοποιημένος όταν κοντράρουμε και στα τρία σετ τον Ολυμπιακό; Ένα σετ θα μας έδινε μεγαλύτερη ικανοποίηση. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, νίκησε δίκαια. Αυτές οι λεπτομέριες κάνουν τη διαφορά. Δε μπορούσαμε να κόψουμε τον Παγιένκ. Έκανε τη διαφορά στα τελειώματα των σετ. Δουλεύουμε το μπλοκ - άμυνα, πήγαμε καλά αλλά θα μπορούσαμε να ήμασταν καλύτεροι παρότι απέναντι μας είχαμε τον Ολυμπιακό. Για μας ήταν ένα παράσημο. Τιμούμε το ρόλο μας και τη θέση μας σε αυτό το πρωτάθλημα. Η ομάδα αντέχει. Πάμε για το κύπελλο. Θα παίξουμε πάλι με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη για το κύπελλο και θα το παλέψουμε για την πρόκριση".

Ο λίμπερο του Μίλωνα Άρης Χανδρινός είπε: "Ημασταν πολύ ανταγωνιστικοί σε όλο το ματς. Το παλέψαμε. Δεν αφήσαμε τον Ολυμπιακό να κάνει πολλά πράγματα αλλά ξέρουμε πως ο Ολυμπιακός έχει πολύ δυνατή ομάδα. Εχει παίκτες που είναι εκεί για τα δύσκολα. Θα είμαι ευχαριστημένος με την 5η θέση και θα παλέψουμε το ματς της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα ."

O Ιταλός προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Είναι νωρίς για να σκεφτόμαστε το μέλλον του πρωταθλήματος, πήραμε μια νίκη σήμερα, μου άρεσε το πνεύμα και η νοοτροπία της ομάδας μου. Περιμένω και στα υπόλοιπα ματς την ίδια νοοτροπία, να είμαστε αποτελεσματικοί στο side out και ιδιαίτερα επιθετικοί στο σερβίς. Μου αρέσουν αυτά τα παιχνίδια, θέλω η ομάδα μου να παίζει με ηρεμία στα side out, αλλά με πολύ θυμό και αποφασιστικότητα στο σερβίς και στις κόντρα μπάλες. Έρχονται δύο σημαντικά παιχνίδια. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών».

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Ρενέ Τέπαν είπε: "Δείξαμε χαρακτήρα. Δεν ήταν εύκολος ο αγώνας όπως δείχνει το σκορ. Ο Μίλωνας έχει καλά στοιχεία. Επρεπε να αντιδράσουμε σωστά και το κάναμε. Είναι δύσκολο να πούμε ακόμα ποια ομάδα θα πάρει το πρωτάθλημα γιατί όλες οι ομάδες μπορούν να κερδίσουν όλες και το αντίθετο. Δείτε χθες. Ολοι περίμεναν πως ο ΠΑΟΚ θα νικήσει και αυτό δεν έγινε. Ολες οι ομάδες έχουν ελπίδες. Πάμε βήμα βήμα και προσπαθούμε να κάνουμε το σωστό κάθε φορά".

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού Δημήτρης Ζήσης είπε: «Σίγουρα, πετύχαμε αυτό που θέλαμε, τη νίκη. Μας πίεσε ο Μίλωνας, έπαιξε πολύ καλά. Από εκεί και πέρα, εμείς αντέξαμε στην πίεση, ήμασταν συγκεντρωμένοι σε μπλοκ και άμυνα και κερδίσαμε. Είμαστε όλοι πολύ κοντά στη βαθμολογία, έχουμε ένα ματς τώρα κομβικό και αν κερδίσουμε, που αυτό πιστεύω και θέλω, μπαίνουμε δυνατά στη διεκδίκηση του τίτλου».

5η αγωνιστική - 26 Μαρτίου
25/2: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0  6/3, 18:00: Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς
26/2: Παναθηναϊκός Α.Ο. - A.O.N.Σ.Μίλων 3-1 5/3, 17:00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Παναθηναϊκός Α.Ο.
26/2: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 3-1
4/3, 19:15: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Π.Α.Ο.Κ.
6η αγωνιστική - 9 Απριλίου
7η αγωνιστική - 13 Απριλίου
8η αγωνιστική - 16 Απριλίου
9η αγωνιστική - 20 Απριλίου
10η αγωνιστική - 27 Απριλίου
Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Π.Α.Ο.Κ. Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ
Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

Β΄ΦΆΣΗ - Α΄ΓΥΡΟΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-6

Volley League  - Β φάση - 2η αγωνιστική

Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19:15 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης, Διαιτητής Τσάλεντζ ρέφερι: Γεωργιάδης. Επόπτες: Λούμσι, Παπαδοπούλου Χρ. Γραμματεία: Κουμπλή

Σάββατο 5 Μαρτίου 2022
Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 17:00 (Live Streaming ΕSAP T.V.): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Oλυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3

Κυριακή 6 Μαρτίου 2022

Γυμναστήριο Ζηρίνειο, Κηφισιά, 18:00 (Live Streaming ΕSAP T.V.): Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ
Διαιτητές: Ονόπας, Χανδρινός. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Βαρατάσης, Γεωργιάδης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.