29-11-2018

Πάλεψε ο Ηρακλής αλλά ηττήθηκε 3-0 από τη Μπενφίκα

(3 votes)
Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Ηρακλής από τη Μπενφίκα στην Πορτογαλία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «32» του Τσάλεντζ ανδρών. Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια της ελληνικής ομάδας που πάλεψε για να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Μπενφίκα είχε δυνατό σημείο το σερβίς που σημείωσε 10 άσσους και κορυφαίο τον Βραζιλιάνο ακραίο Τιάγκο Ραφαέλ Ολιβέιρα που σημείωσε 19 πόντους και 63% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Πρώτος σκόρερ του Ηρακλή ήταν ο διαγώνιος του Απόστολος Αρμενάκης με 19 πόντους ενώ η ομαδική υποδοχή του γηραιού μόλις που έφτασε το 32%. Είναι αξιοσημείωτο πως μέχρι τον 10ο πόντο και των τριών σετ ο Ηρακλής είχε μικρό προβάδισμα. Στο 2ο σετ η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 22-22 και στο 3ο σετ κράτησε προβάδισμα μεχρι το 12-9 χωρίς να καταφέρει να αντέξει στην πίεση της υποδοχής.

Η ρεβάνς θα γίνει στη Μίκρα την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου στις 19.30 και ο Ηρακλής για να προκριθεί θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ και να παίξει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Διαιτητές: Τιλ, Κορέα Μπενίτεθ.

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-14, 25-15

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-23

3ο σετ: 5-8, 15-16, 21-19, 25-23

* Οι πόντοι της Μπενφίκα προήλθαν: 10 άσσοι, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν: 4 άσσοι, 29 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-23, 25-23) σε 72΄.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Μαρσέλ Ματζ): Ολιβέιρα 19π. (17/27επ., 2 άσσοι, 38%υπ., 13%αρ.), Ρέις Λόπες 7 (5/11, 2 άσσοι), Βόλφαρστάτερ 7 (4/6, 3 μπλοκ), Ονόρε 12 (7/8, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ντα Σίλβα Βιόλας 3 (3 άσσοι) / Κάσας (λ. - 76%υπ., 53%αρ.), Γουίντερς, Σοάρες, Αραούγιο Πινέιρο.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας, Προύσαλης, Ρίου ντα Ρόσα 10 (9/19επ., 1 μπλοκ, 63%υπ., 42%αρ.), Φέργκιουσον 5, Αρμενάκης 19 (15/29, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Σωτηρίου 2 (1/6, 1 άσσος, 43% υπ., 14% αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 80%υπ. 40%αρ.), Τζιουμάκας, Μπουράκης (λ), Β.Μούχλιας.