04-12-2021

Ο Ολυμπιακός κρατήθηκε με τον Έγκλεσκαλνς και νίκησε 3-1 την Κηφισιά

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο Ζηρίνειο με 1-0 σετ αλλά νίκησε με 3-1 σετ και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Volley League με 17 βαθμούς, έναντι 15 του δεύτερου Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έβαλε δύσκολα στους ερυθρόλευκους οι οποίοι για άλλη μία φορά είχαν κενά στην υποδοχή αλλά είχαν έναν εξαιρετικό Έγκλεσκαλνς που έδωσε ρεσιτάλ στην επίθεση και σήκωσε πάνω του όλη την ομάδα. Η Κηφισιά πίεσε στο σερβίς, στάθηκε καλά στο μπλοκ - άμυνα και είχε έναν εξαιρετικό Μαρκς.

Στο 1ο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε δυνατά και «χτυπώντας» από το κέντρο με τους Μίχαλι και Λινάρδο προηγήθηκε 4-2, ενώ λίγο αργότερα ο Μαρκς με άσο διαμόρφωσε το 6-3. Ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς όμως οι «κυανόλευκοι» ήταν αλάνθαστοι σε υποδοχή και side out, ενώ στην εξέλιξη του σετ με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αμπράο έφτασαν στο +4 (9-5). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και τρέχοντας σερί 4-0 έφεραν το σετ στα ίσα μετά από κόντρα μπάλα του Πέριτς και μπλοκ του Ανδρεάδη. Οι πρωταθλητές μάλιστα με «όπλο» το μπλοκ προσπέρασαν 14-12 μετά από επίθεση του Παγενκ.  Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε...με την Κηφισιά να ανακτά το προβάδισμα 19-18 μετά από άσο του Ντε Βάιερ και επίθεση του Μαρκς. Η Κηφισιά με εντυπωσιακό μπλοκ του Μίχαλι προηγήθηκε 20-18, όμως το μπλοκ του Πέριτς στον Μαρκς έφερε ξανά τις δύο ομάδες στα ίσα 22-22.
 Ο Ολυμπιακός έφτασε δυο φορές σε σετ μπολ 24-23 και 25-24 όμως ισάριθμες φορές η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» ισοφαρίζοντας. Μάλιστα οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Μιχαλί έφτασαν μία «ανάσα» από την κατάκτηση του σετ 26-25 κάτι που τελικά έκαναν με νέο μπλοκ του Κωτσάκη ο οποίος διαμόρφωση το 27-25.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πτοήθηκαν από την απώλεια του 1ου σετ και στο δεύτερο μπήκαν από νωρίς μπροστά 6-2 έχοντας αποτελεσματική κόντρα μπάλα. Η Κηφισιά με τον Λινάρδο στο σερβίς «πλήγωσε» την άμυνα του Ολυμπιακού και ισοφάρισε 8-8 με επίθεση του Κωτσάκη. Στην εξέλιξη του σετ ο Έγκλεσκλανς έφερε ξανά τους φιλοξενούμενους στο +2 (11-9) όμως το μπλοκ του Μίχαλι έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 11-11.  Ο Ολυμπιακός πήγε άλλες τρεις φορές στο +2 (14-12) (16-14) και (21-19) όμως η Κηφισιά σε ισάριθμες περιπτώσεις ισοφάρισε. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν αυτός που έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 μετά από μπλοκ του Ζουπάνι. Το λάθος σερβίς του Κασαμπαλή κράτησε στο σετ την Κηφισιά 24-23, όμως ο Δαλακούρας με εντυπωσιακή επίθεση έκλεισε το σετ 25-23.

Στο τρίτο σετ του αγώνα το καλό σερβίς του Ζουπάνη και τα λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 4-1. Η Αθηναϊκή ομάδα μείωσε προσωρινά 5-4, όμως οι πρωταθλητές με συνεχόμενους πόντους από τον διαγώνιο τους έφτασαν στο 9-5. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν με το καλό σερβίς τους παίρνοντας μεγάλες διαφορές και φτάνοντας μέχρι το 19-10 . Ο Γιάννης Ορφανός προχώρησε σε αλλαγές και η Κηφισιά έδειξε «σφυγμό» μειώνοντας 20-16 με τους Λινάρδο και Κωστόπουλο. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν μπροστά και πήραν το σετ 25-19 με τον Έγκλεσκλανς να παίρνει το μπλοκ άουτ στην τελευταία επίθεση.

Στο 4ο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε όπως τελείωσε το 3ο με τους Ρούση και Κωστόπουλο στο βασικό σχήμα στη θέση του Ντε Βάιερ και Κωτσάκη αντίστοιχα. Αν και η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 4-2 στη συνέχεια υπέπεσε σε πολλά λάθη με τον Ολυμπιακό να τα εκμεταλλεύεται και να προσπερνά 11-5. Οι «κυανόλευκοι» με το αρχικό τους σχήμα ξανά στο γήπεδο περιόρισαν τα λάθη μειώνοντας 11-7 με τον Λινάρδο, όμως το μπλοκ των φιλοξενούμενων έκανε καλή δουλειά με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 14-7. Η Κηφισιά με συνεχόμενους άσους του Μαρκς μείωσε 19-15 αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για επιστροφή. Μάλιστα με άσο του Κωστόπουλου πλασέ του Μαρκς και νέο άσο του Κωστόπουλου μείωσε 23-22 βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Ο Εγκλεσκλανς έδωσε διπλό ματς μπολ στον Ολυμπιακό 24-22, η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως ο διαγώνιος του Ολυμπιακού τελείωσε το σετ 25-23.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Κατσιάρας, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διαιτητές:

1ο σετ: 8-5, 14-16, 21-19, 27-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 9-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 5-8, 8-16, 16-21, 23-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 10 άσσοι, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 19-25, 23-25) σε 113 λεπτά.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 3π. (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ροντρίγκο Αμπράο 10 (10/18επ., 82%υπ., 39%αρ.), Κωτσάκης 11 (6/18επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 14%αρ.), Λινάρδος 6 (4/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχάλι 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Μαρκς 22 (14/38επ., 3 μπλοκ, 5 άσσοι) / Σωνάκης (λ. - 82%υπ., 39%αρ.), Παπαδόπουλος, Ρούσης, Κωστόπουλος 6 (3/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 90%υπ., 30%αρ.), Κοντοστάθης (λ), Μελλές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Δημήτρης Καζάζης): Παγιένκ 11π. (8/14επ., 3 μπλοκ, 100%υπ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Εγκλεσκαλνς 28 (26/37επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας 7 (6/19επ., 1 μπλοκ, 64%υπ., 12%αρ.), Πέριτς 11 (7/15επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 15%αρ.) / Ζήσης (λ. - 47%υπ., 21%αρ.), Κασαμπαλής, Ζουπάνι 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Τζιάβρας (λ).

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: "Είμασταν ανταγωνιστικοί απέναντι στον Ολυμπιακό για τουλάχιστον 3 σετ. Σίγουρα τόσο οι παίκτες μου όσο και εγώ θέλαμε απόψε κάτι παραπάνω το οποίο τελικά δεν ήρθε. Καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ στο οποίο βρεθήκαμε κοντά στο να το κατακτήσουμε. Στο 4ο σετ αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ κάναμε ένα φοβερό come back με τον Βασίλη Κωστόπουλο στο σερβίς. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του".

Ο διαγώνιος της Κηφισιάς Κριστόφ Μαρκς είπε: "Απόψε είχαμε την ευκαιρία να φύγουμε με βαθμό ή βαθμούς από το γήπεδο. Δυστυχώς μας στοίχησαν κάποια λάθη που κάναμε σε σημεία που δεν έπρεπε. Φτάσαμε στο σημείο να «κυνηγάμε» μεγάλες διαφορές και στις λεπτομέρειες δεν κάναμε την ανατροπή. Είναι ξεκάθαρο ότι παιχνίδι με παιχνίδι παίζουμε καλύτερα. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι στη Σύρο".

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: "Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην Κηφισιά και μάλιστα στο Ζηρίνειο. Προσπαθήσαμε να πιέσουμε με το σερβίς αλλά δεν τα καταφέραμε σε αντίθεση με την Κηφισιά που πήρε και το πρώτο σετ. Στη συνέχεια το γυρίσαμε σε σερβίς τακτικής για να παίξουμε μπλοκ, άμυνα κάτι που απέδωσε και φτάσαμε στη νίκη. Είναι σημαντικό για εμάς ακόμα και με μέτρια απόδοση να φτάνουμε στη νίκη".

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Σταύρος Κασαμπαλής είπε: "Ήταν μία πολύ δύσκολη σε μία δύσκολη έδρα. Είναι σημαντικό για εμάς ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς και μείναμε στην κορυφή. Η επιστροφή μου στο Ζηρίνειο ήταν πολύ ευχάριστη. Είδα τους ανθρώπους της ομάδας οι οποίοι αγαπάνε το βόλεϊ και κάνουν όμορφες κινήσεις για να φέρουν τους φιλάθλους στο γήπεδο".