11-02-2022

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, 3-0 την Κηφισιά

Μετά από περίπου ένα μήνα ο Ολυμπιακός επέστρεψε και πάλι στις νίκες αλλά και στην ενεργό δράση της Volley League και με τους Τεπάν, Ζουπάνη στο βασικό σχήμα κατάφερε να νικήσει με 3-0 την Κηφισιά η οποία στερήθηκε των υπηρεσιών των διαγωνίων της λόγω του κορονοϊού.

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στο 1ο σετ αλλά στο 2ο και στο 3ο σετ έδωσε δικαιώματα στην Κηφισιά να μένει κοντά στο σκορ και να απειλεί.

Οι ερυθρόλευκοι με την 9η νίκη σε 12 αγώνες (έχουν ένα ματς λιγότερο) ανέβηκαν στους 27 βαθμούς και διατηρήθηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Κηφισιά διατηρήθηκε στους 11 βαθμούς σε επίσης 12 αγώνες και στην 6η θέση.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιέζοντας με το σερβίς του την υποδοχή της Κηφισιάς και προηγήθηκε 7-3 μετά από άουτ επίθεση του Κωστόπουλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και γρήγορα «έχτισαν» διαφορά 6 πόντων 11-5. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με επίθεση του Κωτσάκη μείωσε 12-8.

Οι πρωταθλητές «πάτησαν γκάζι» και με συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν 17-9 με κόντρα του Πέριτς. Η Κηφισιά με επίθεση του Αμπράο και άσο του Λινάρδου μείωσε 21-16, όμως οι «ερυθρόλευκοι» με νέο σερί 4-0 έκλεισαν το σετ 25-16 με άσο του Ζουπάνη.

Η Κηφισιά στο δεύτερο σετ ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς με άσο του Μίχαλι και πέναλτι του Λινάρδου προηγήθηκε 4-1. Η ομάδα των βορείων προαστίων συνέχισε να έχει την υπεροχή και με κόντρα του Κροάτη κεντρικού έφτασε σε νταμπλ σκορ 8-4. Ο Ολυμπιακός με τον Ζουπάνη στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων φέροντας το σετ στα ίσα 10-10. Μάλιστα οι γηπεδούχοι με άσο του Τέπαν προσπέρασαν 12-11, στην εξέλιξη έφτασαν στο +3 (19-16) μετά από έξυπνο τελείωμα του Παγιένκ.

Οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν και παίρνοντας διαδοχικούς πόντους ισοφάρισαν 19-19, όμως τα λάθος του Κωστόπουλου και η κόντρα του Πέριτς έφεραν τον Ολυμπιακό στο 22-19. Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» 23-22 με επίθεση του Λινάρδου. Ο Παγιένκ έδωσε διπλό σετ μπολ στον Ολυμπιακό 24-22, ο Κωτσάκης κράτησε την Κηφισιά στο σετ μειώνοντας 24-23, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Κασαμπαλή ήταν άουτ για το 25-23.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά και πάλι ξεκίνησε καλά και με μπλοκ του Λινάρδου μπήκε μπροστά στο σκορ με 4-2. Το μπλοκ της Κηφισιάς συνέχισε να κάνει καλή δουλειά με τον Ντε Βάιερ να νικά στο φιλέ τον Μιγιαίλοβιτες για το 7-4. Οι πρωταθλητές με άσο του Παγιένκ μείωσαν προσωρινά 7-6, όμως το νέο μπλοκ του Κωτσάκη και στη συνέχεια η κόντρα του Έλληνα ακραίου έφεραν την Κηφισιά στο 11-7. Στη συνέχεια το λάθος του Αμπράο στο φιλέ «πλήγωσε» την Κηφισιά η οποία δεν μπόρεσε να «χτίσει» μεγαλύτερο προβάδισμα. Η εμπειρία του Ολυμπιακού φάνηκε σε εκείνο το σημείο με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν διαδοχικούς πόντους και να προσπερνούν 13-12 με άσο του Ζουπάνη. Στην εξέλιξη του σετ ο Τέπαν με όμορφη επίθεση έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του 18-16. Ο Ολυμπιακός πήρε πόντους από τους Τέπαν και Μιγιαίλοβιτς φτάνοντας σε πενταπλό ματς μπολ 24-19. Η Κηφισιά έβγαλε πείσμα έμεινε «ζωντανή» σε τρεις περιπτώσεις με τον Τέπαν να κλείνει το σετ 25-22.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Γεωργιάδης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-4, 16-09, 21-14, 25-16
2ο σετ: 4-8, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 7 άσσοι, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 9 μπλοκ, 30 επιθέσεις, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-22) σε 79΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 9π. (7/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στιβαχτής (0/1ςπ.), Μιχαήλοβιτς 8 (6/10επ., 2 άσσοι, 67%υπ., 28%αρ.), Τεπάν 17 (12/20επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ζουπάνης 7 (2/3επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Πέριτς 11 (11/25επ., 54%υπ., 25%αρ.) / Ζήσης (λ. -75%υπ., 25%αρ.), Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 1 (100%υπ., 50%αρ.), Παπαδόπουλος Ηρ. 2 (2/2επ.), Προύσαλης.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Οικονόμου): Ντε Βέιερ 1 (1 μπλοκ), Κωτσάκης 12 (11/21επ., 1 μπλοκ, 67%υπ., 50%αρ.), Παπαδόπουλος Γ., Λινάρδος 8 (3/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχάλι 5 (2/7επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κωστόπουλος 10 (9/20επ., 1 μπλοκ, 71%υπ., 57%αρ.0 / Κοντοστάθης (λ. - 62%υπ., 31%αρ.), Σπηλιώτης, Κασαμπαλής, Αμπράο 6 (5/11επ., 1 μπλοκ), Σωνάκης (λ).

O Iταλός προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι είπε: «Τρεις σημαντικοί πόντοι για εμάς, δουλεύουμε πολύ σκληρά στην προπόνηση και βελτιωνόμαστε, αλλά πρέπει να το κρατήσουμε αυτό. Είναι σημαντικό να βελτιώσουμε κάποια πράγματα στο παιχνίδι, στην προπόνηση βλέπω καλά στοιχεία και θέλω να τα βγάζουμε και στον αγώνα. Το κλειδί της νίκης ήταν σε μεγάλο βαθμό και τα μπλοκ, γιατί σε κρίσιμα σημεία πήραμε σημαντικά μπλοκ».

Ο Σέρβος ακραίος του Ολυμπιακού Πάβλε Πέριτς είπε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, για τη νίκη με 3-0 σετ. Νικήσαμε σήμερα και είναι σημαντικό για εμάς που πήραμε τους τρεις βαθμούς και που κερδίσαμε μετά από δύο ήττες που είχαμε. Συνεχίζουμε, παιχνίδι με παιχνίδι θα παίζουμε καλύτερα. Συγχαρητήρια και στην Κηφισιά, έπαιξε πολύ καλά σήμερα. Δουλεύουμε πολύ και νομίζω, τις επόμενες βδομάδες θα παίζουμε πολύ καλύτερα, για να κερδίζουμε όλα τα παιχνίδια».

Ο προπονητής του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: "Τις τελευταίες δέκα ημέρες η ομάδα ταλαιπωρείται από τον κορονοϊό, καθώς οι προπονήσεις γίνονται με 6-7 παίκτες. Σήμερα κληθήκαμε να αγωνιστούμε χωρίς τους δύο διαγώνιους μας, οπότε με αναγκαστικές αλλαγές προσπαθήσαμε να βρούμε κάποιο ρυθμό. Στο 2ο και στο 3ο σετ οι παίκτες μου έκαναν ακριβώς αυτό που τους ζήτησα. Παίξαμε καλή άμυνα, ενώ παίξαμε και τις ψηλές μπάλες. Απόψε παρά τις απουσίες ήμασταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, απέναντι σε μία πλήρη ομάδα. Πλέον έχουμε μπροστά μας το εξ΄ αναβολής παιχνίδι με τον Φίλιππο στο Ζηρίνειο και θέλουμε να πάρουμε το τρίποντο, προκειμένου να μπούμε στα play off με όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα".

Ο ακραίος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Γιάννης Παπαδόπουλος είπε: "Γνωρίζαμε εδώ και αρκετές ημέρες ότι θα αντιμετωπίζαμε τον Ολυμπιακό έχοντας αρκετές απουσίες λόγω του κορονοϊού που μας ταλαιπωρεί. Έστω και έτσι κατά διαστήματα παίξαμε πολύ καλά τόσο στο κομμάτι της άμυνας όσο και στο μπλοκ. Μάλιστα στο 2ο και 3ο σετ φτάσαμε κοντά στο να τα κατακτήσουμε. Πλέον κοιτάμε το παιχνίδι με τον Φίλιππο στο οποίο θέλουμε να πάρουμε το τρίποντο".