22-10-2013

Επιστροφή Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ με νίκη 3-1 επί της Οστράβα

Ο Ολυμπιακός έχοντας στη σύνθεση του τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ σημείωσε μεγάλη νίκη με 3-1 σετ επί της Οστράβα στην Τσεχία στην πρεμιέρα του Β΄ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ύστερα από τρία χρόνια. Με τη νίκη αυτή οι «ερυθρόλευκοι» ελπίζουν για καλή πορεία στον όμιλο και πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξεκίνησαν καλά και έχασαν το 1ο σετ αλλά οι αλλαγές του Δημήτρη Καζάζη άλλαξαν το αγωνιστικό προφίλ του Ολυμπιακού. Η είσοδος του Θάνου Μαρούλη από το 2ο σετ αλλά και των Μενέλαου Κοκκινάκη, Τζορτζ Παπαδόπουλου βοήθησαν τον Ολυμπιακό να γυρίσει τον αγώνα και να πάρει τη νίκη.
Μετά την απώλεια του 1ου σετ και τα προβλήματα στην υποδοχή ο Καζάζης έπαιξε το χαρτί του Μαρούλη στην πάσα. Οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν τον αγώνα στο 2ο σετ και πλησίασαν στο 22-20. Οι τσέχοι έκαναν φίλε και ο Ολυμπιακός μείωσε 22-21. Ο Κοκκινάκης μπήκε για το σερβίς και βοήθησε τα μέγιστα καθώς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και ο Ολυμπιακός αρχικά ισοφάρισε με υπέρβαση του Τσέσμανεκ, πήρε προβάδισμα με επίθεση του Καλντέιρα, ενώ ο Παπαδόπουλος με δύο μπλοκ έκανε το 25-22 και έδωσε στον Ολυμπιακό το σετ.
Μετά την ισοφάριση η ελληνική ομάδα απέκτησε αυτοπεποίθηση. Μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 8-4 και κράτησε διαφορά 1-2 πόντων μέχρι το 20-18. Οι Τσέχοι ισοφάρισαν 20-20 αλλά η επίθεση του Κοκκινάκη και το μπλοκ του Μαρούλη έβαλαν τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά με 22-20. Ηταν η πολύτιμη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ το οποίο τελείωσε ο Γιορντάνοφ με 25-22.
Στο 4ο σετ μετά το 15-15 με δύο μπλοκ του Ολυμπιακού πάνω στον Ρέχακ το σκορ έγινε 17-15. Οι τσέχοι ισοφάρισαν για τελευταία φορά στο 17-17 αφού από εκεί και πέρα ήρθε το ρεσιτάλ του Γιορντάνοφ. Με έξι προσωπικούς του πόντους ο Βούλγαρος απογείωσε τον Ολυμπιακό και του έδωσε τη μεγάλη νίκη. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα σερβίς του Χριστοφιδέλη ο οποίος πήγε στο σερβίς στο 18-17 και έφυγε στο 21-17 αφού προηγουμένως ο Γιορντάνοφ σημείωσε δύο πόντους και οι Σμαραγδής, Καλντέιρα πήραν μπλοκ. Μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός συντήρησε τη διαφορά με επιθέσεις του Γιορντάνοφ ο οποίος επέστρεψε στην ομάδα ύστερα από 17 ημέρες και τον αγώνα του Λιγκ Καπ με την ΑΕΚ.

Η διακύμανση...

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 25-22

2ο σετ: 8-6, 13-16, 21-20, 22-25

3ο σετ: 4-8, 15-16, 20-21, 22-25

4ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 20-25

Τα σετ: 1-3 (25-22, 22-25, 22-25, 20-25) σε 121΄

*Οι πόντοι της Οστράβα προήλθαν: 4 άσσοι, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 2 άσσοι, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΟΣΤΡΑΒΑ (Σμέικαλ): Ρέχακ 16 (15/33, 1 μπλ.), Τσέσμανεκ 16 (12/19, 4 μπλ.), Χάνικ 2 (1 άσος, 1/1), Ζαχόρσκι 10 (1 άσος, 8/25, 1 μπλ., 54% υπ.), Μάουλερ 16 (1 άσος, 14/40, 1 μπλ., 70% υπ.), Σιρόκι 2 (1 άσος, 2/8) / Καστέλο (λίμπερο, 62% υπ. – 50% άριστες), Φορτ, Ντβόρακ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (1 άσος, 14/22, 2 μπλ., 67% υπ.), Γιούρισιτς 6 (3/6, 3 μπλ.), Καλντέιρα 6 (6/23, 50% υπ.), Γιορντάνοφ 24 (24/47), Σμαραγδής 9 (7/10, 2 μπλ.), Κουρνέτας 1 (1 άσος) / Στεφάνου (λίμπερο, 71% υπ. – 54% άριστες), Μαρούλης 4 (4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 5 (2/4, 3 μπλ.), Κοκκινάκης 6 (6/14, 55% υπ.), Σωτηρίου.

Μπόγιαν Γιορντάνοφ: «Από τη μπότα στα άλματα...»

Β΄όμιλος

1η αγωνιστική

22/10, 21.00: Οστράβα (Τσεχία) - Ολυμπιακός 1-3 (25-22, 22-25, 22-25, 20-25)

23/10, 18.00: Λοκομοτίβ Μπέλγκοροντ (Ρωσία) - Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο)

2η αγωνιστική

29/10, 21.30: Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) - Οστράβα (Τσεχία)

30/10, 18.00: Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Λοκομοτίβ Μπέλγκοροντ (Ρωσία)

Βρίσκεστε εδώ: Champions League Ευρωπαϊκά κύπελλα Επιστροφή Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ με νίκη 3-1 επί της Οστράβα