11-12-2013

Ιστορική πρόκριση του ΠΑΟΚ στην 8αδα

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε ιστορική νίκη με 3-1 σετ επί της σερβικής Ραντνίσκι Κραγκούγιεβατς στο «PAOK Sports Arena» στην Πυλαία καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε σε 8αδα ευρωπαϊκής διοργάνωσης (του CEV Cup).

Στην 8αδα θα αντιμετωπίσει την γερμανική TV Μπουλ του Λούκας Ζάρεκ που έκανε την έκπληξη και απέκλεισε το Κούνεο:ΕΔΩ

Ο δικέφαλος αιφνιδιάστηκε από τη μαχητική και νεανική ομάδα της Ραντνίσκι και έχασε το 1ο σετ.

Στη συνέχεια, έστω και με δυσκολία κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε κορώνα – γράμματα το 4ο σετ όταν προηγήθηκε 24-21, ισοφαρίστηκε και τελικά επικράτησε 26-24.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης για την πρόκριση ήθελε νίκη με οποιοδήποτε σκορ αλλά εάν έχανε το 4ο σετ θα έπρεπε να παίξει τάι μπρέικ το οποίο εάν έχανε θα έπαιζε την πρόκριση σε «χρυσό σετ».

Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι οι Σέρβοι δεν ήρθαν για τουρισμό στη Θεσσαλονίκη , και ότι θα διεκδικούσαν τις όποιες ελπίδες είχαν για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα πηγαίνοντας προηγούμενοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 6-8 με δύο πόντους του Ίλιτς. Σε συνδυασμό και με το γεγονός ότι οι ασπρόμαυροι μπήκαν πολύ μουδιασμένα στον αγώνα το έργο τους έγινε ακόμα πιο εύκολο.

Αιφνιαδιασμός

Με το μπλοκ των Σέρβων να δουλεύει καλά και τους ασπρόμαυρους να έχουν προβλήματα στην επίθεση η Ραντνίτσκι ξέφυγε 8-12 στο 1ο σετ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με επίθεση του Ποτότσνικ και μπλοκ του Παντακίδη σε 10-12 αλλά πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 11-13. Με μπλοκ του Χαραλαμπίδη οι γηπεδούχοι μείωσαν στον  πόντο στο 13-14 αλλά επίθεση του Βούλοβιτς και άσος του Τσίροβιτς διαμόρφωσαν το 13-16 και το 13-17 αναγκάζοντας τον Αριστείδη Γιαμακίδη να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Νικηφορίδη αντί του Μίλκοφ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους Σέρβους να εκμεταλλεύονται τα πολλά λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ και να ξεφεύγουν στο σκορ με 14-20 με άσο του Μπλαγκόγιεβιτς. Κάπου εκεί οι ασπρόμαυροι παράτησαν το σετ δίνοντας την ευκαιρία στη Ραντνίτσκι να προηγηθεί με 0-1 (17-25).

Οι αλλαγές της ισοφάρισης

Με τους Στίγγα και Νικηφορίδη που είχαν μπει αλλαγή από το πρώτο σετ να ξεκινάνε βασικοί στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-1. Ο Δικέφαλος πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-5 και συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι και το 13-10. Με αντεπίθεση διαρκείας όμως οι Σέρβοι μείωσαν σε 14-13. Ο Τζελάτης με επίθεση διαμόρφωσε το 16-15 και έδωσε  μικρή ανάσα στους γηπεδούχους. Οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 20-18 αλλά οι Σέρβοι που εκμεταλλευόμενοι την νωθρή εμφάνιση των γηπεδούχων ισοφάρισαν σε 20-20 με άσο του Γιοβάνοβιτς.

Στην επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς για το 21-20, ο Νικηφορίδης απάντησε με άσο για το 22-20 για να ακολουθήσουν δύο μπλοκ από τους Στίγγα, Ποτότσνικ στον Ίλιτς και τον Βούλοβιτς  για το 24-20. Το τελικό 25-21 έγραψε ο Τζελάτης.

Το προβάδισμα

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 12-14 με επίθεση του Ίλιτς αλλά ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Τζελάτη που ήταν μόνος του μια ομάδα έκανε το 16-15. Ο Μίλκοφ που εντωμεταξύ είχε περάσει στο παρκέ στη θέση του Ποτότσνικ ισοφάρισε σε 17-17, και μείωσε στη συνέχεια σε 18-19. Ο Τζελάτης μείωσε σε 19-20 αλλά ο Ίλιτς απάντησε για το 19-21. Οι Σέρβοι συνέχισαν να κρατάνε το προβάδισμα μέχρι και το 20-22. Ο Νικηφορίδης μείωσε σε 21-22, και λάθος των Σέρβων έφερε το 22-22. Ο Τσίροβιτς με επίθεση έκανε το 22-23 , ο Παντακίδης έφερε το σετ στα ίσια στο 23-23 και ο Τζελάτης διαμόρφωσε το 24-23. Το τελικό 25-23 διαμορφώθηκε με λάθος επίθεση του Τσίροβιτς.

Καλή ψυχολογία και φινάλε θρίλερ

Ο ΠΑΟΚ έδειξε τις πραγματικές του δυνατοτήτες στο τέταρτο σετ. Με ανεβασμένη την ψυχολογία μετά το 8-7 και το 12-11 άρχισε να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας . Με μπλοκ του Ντάμποβιτς ο Δικέφαλος ξέφυγε με 16-13, και 17-13 με άσο του Παντακίδη. Οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 21-19 αλλά η προσπάθεια τους δεν είχε συνέχεια με τους ασπρόμαυρους να ξεφεύγουν με 23-19 και 24-20. Με τον Βούλοβιτς να ρισκάρει από τη γραμμή του σερβίς οι Σέρβοι έτρεξαν  ένα σερί 0-4 για το  24-24. Λάθος σερβίς του Βούλοβιτς και μπλοκ του Ντάμποβιτς , Στίγγα στον ίδιο παίκτη διαμόρφωσε το 26-24 και το τελικό 3-1.

Τα σετ: 3-1 (17-25, 25-21, 25-23, 26-24)

ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 7 (2/5 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ποτότσνικ 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 33% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μίλκοφ 10 (9/17 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 17% άριστες), Ντάμποβιτς 6 (2/2 επ., 4 μπλοκ), Τζελάτης 19 (19/44 επ.), Μπαμπαλιούτας -λ (70% υπ. - 50% άριστες) / Νικηφορίδης 0 (8/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 32% άριστες), Στίγγας 6 (2/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ)
Ράντνιτσκι (Μάτιτς): Τσίροβιτς 12 (10/26 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 43% άριστες), Στεβάνοβιτς 8 (3/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ίλιτς Ογ. 18 (18/39 επ.), Γιοβάνοβιτς 2, Μπλαγκόγεβιτς 10 (6/12 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βούλοβιτς 16 (13/30 επ, 3 μπλοκ, 38% υπ. - 29% άριστες), Πάντελιτς -λ (79% υπ. - 57% άριστες) / Πρότιτς -λ (67% υπ. - 33% άριστες), Πρέμοβιτς 1, Ίλιτς Μ.

Βρίσκεστε εδώ: Champions League Ευρωπαϊκά κύπελλα Ιστορική πρόκριση του ΠΑΟΚ στην 8αδα