01-03-2022

Ήττα από την Χάλκμπανκ με 3-2 σετ και αποκλεισμός για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έδωσε μια φοβερή μάχη απέναντι στη Χάλκμπανκ και ήταν η μοναδική ευρωπαϊκή ομάδα που της πήρε σετ φέτος. Παρά την ήττα τους με 3-2 σετ οι «πράσινοι» έδειξαν ότι επέστρεψαν για τα καλά στην Ευρώπη και εκεί είναι μόνιμα η θέση τους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο σετ καθώς δεν του βγήκαν οι πρώτες φάσεις με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 0-4.

Ωστόσο το «τριφύλλι» αφυπνίστηκε γρήγορα και κατάφερε και έφερε το ματς στα ίσα με μπλοκ και επιθέσεις κάνοντας το 6-6.

Η Χαλκμπανκ κατάφερε και πήρε εκ νέου το προβάδισμα λίγο μετά τα μισά του σετ με 12-15 και 13-16 αντίστοιχα. Η συνέχεια βρήκε ακόμα πιο πίσω τον Παναθηναϊκός το σκορ με 14-21 ωστόσο με μια σπουδαία αντεπίθεση έκανε το 19-21. Τελικά το σετ κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 19-25.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν με ίσους όρους στον αγωνιστικό χώρο και το σκορ ήταν 5-5 στην αρχή του.

Ο ΠΑΟ κατάφερε και ήταν μπροστά στο σκορ λίγο μετά τα μισά του σετ με 14-12 ωστόσο η τουρκική ομάδα είχε απαντήσεις και κατάφερε και πήρε και πάλι προβάδισμα με 17-18 και τελικά κατέκτησε το σετ με 22-25.

Η συνέχεια άνηκε στον Παναθηναϊκό αφού κατάφερε και πήρε το τρίτο σετ έπειτα από μια συγκλονιστική μάχη με 30-28 και αυτό ήταν το πρώτο σετ που έχασε η Χαλκμπανκ στη διοργάνωση.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και στο τέταρτο σετ και το κατέκτησαν με άνεση αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 21-13 και εν συνεχεία με 25-17. Το τάι μπρέικ ήταν επίσης συγκλονιστικό και τελικά βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 18-20.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 13-16, 14-21, 19-25 2ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25 3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 30-28 40 σετ: 8-7, 16-12, 21-13, 25-17 5ο σετ: 5-4, 10-8, 11-12, 18-20 Τα σετ: 19-25, 22-25, 30-28, 25-17, 18-20 σε 140΄.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων και της Χάλκμπανκ προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 15 (12/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.-41% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 8 (7/10 επ., 50% υπ.-42% άριστες), Βαν ντε Ντρις 19 (14/37 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 5 (5/10 επ.) / Γκαράς (λ, 45% υπ.-24% άριστες), Μπάσης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 10 (9/23 επ., 1 άσσος, 23% υπ.-15% άριστες).

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Τανέρ Ατίκ): Κεσκίν 3 (3 μπλοκ), Βίγκρας 16 (10/15 επ., 1 άσσοι, 5 μπλοκ), Μπρούνο 12 (12/18 επ., 53% υπ.-40% άριστες), Καράσου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 15 (14/24 επ., 1 άσσο), Γκουλμέζογλου 12 (8/19 επ., 4 μπλοκ, 46% υπ.-29% άριστες) / Ντονέ (λ, 60% υπ.-43% άριστες), Εργκιούλ (λ), Εκτσί 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Βουτσίτσεβιτς 12 (12/26 επ.), Αϊντίν 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Μπαϊράμ 3 (1/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ.-29% άριστες).

Σε δήλωση του ο τεχνικός Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε ότι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε Για εμάς που ασχολούμαστε πιο στενά με το βόλεϊ, οι λεπτομέρειες που είδαμε κυρίως στα δύο πρώτα σετ σήμερας μας δείχνουν ότι η Χάλκμπανκ είναι μία ομάδα υψηλού επιπέδου. Οι ενέργειές τους ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ ήταν τέτοιες που δε μπορούσαμε να τους αντιμετωπίσουμε. Δίκαια είναι αήττητη και φτάνει στον τελικό.

Εμείς προσπαθήσαμε μέχρι το τέλος να διεκδικήσουμε το παιχνίδι. Αυτό κάνουμε πάντα. Δεν έχει νόημα να κάνουμε απολογισμό. Αυτός ο ημιτελικός είναι η αρχή αυτού που θέλουμε να φτιάξουμε. Τώρα αρχίζουμε. Δεν είναι το τέλος είναι η αρχή».

Για την αποθεωση από τον κόσμο: «Αισθάνθηκα αμήχανα! Τόσοι άνθρωποι να φωνάζουν το όνομά μου. Τους ευχαριστούμε. Είμαστε ένα από τα αγαπημένα τμήματα. Μας έχουν αγαπήσει για τον αγώνα που δίνουμε. Όχι από τους τίτλους και τις μεγάλες νίκες που έχουμε φέρει. Ξέρουν ότι σε κάθε παιχνίδι θα δώσουμε την ψυχή μας. Αυτή η σχέση με τον κόσμο είναι σχέση αγάπης που πηγάζει από τη μαχητικότητα του τμήματος ότι μόνο φέτος αλλά και τα προηγούμενα χρόνια, τα δύσκολα χρόνια με νίκες, με ήττες. Ο κόσμος ξέρει ότι η ομάδα θα κάνει αυτό που πρέπει

Για τους υπόλοιπους στόχους της χρονιάς: «Οι τίτλοι τα τελευταία χρόνια είναι σκοπός. Έχουμε 3 διοργανώσεις μπροστά μας και ποτέ δεν είναι εύκολο αφού οι αντίπαλοί μας είναι καλές ομάδες. Πιστεύουμε ότι ο Παναθηναϊκός είναι μία ομάδα πρωταθλητισμού και σε κάθε διοργάνωση θα διεκδικούμε τον τίτλο».

Σε ότι αφορά τον προπονητή της Χαλκμπανκ δήλωσε «Είμαστε ικανοποιημένοι από τα δύο πρώτα σετ και παίξαμε στα στάνταρ που θέλαμε. Δυστυχώς μετά το 2-0 οι παίκτες μου έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους. Χάσαμε το τρίτο σετ οριακά και μετά ήρθε το 2-2 και καταφέραμε να πάρουμε το ματς στο τάι μπρέικ. Είμαστε μια ομάδα που έχει την εμπειρία από τελικούς και  θα διεκδικήσουμε το τρόπαιο»

Τέλος, ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κουβανός Ερνάντεζ τόνισε «Νικήσαμε και φτάσαμε δίκαια στον τελικό που θέλουμε να πάρουμε και τον τίτλο. Η ατμόσφαιρα ήταν φοβερή σήμερα στο γήπεδο, ήταν φανταστικό αυτό που ζήσαμε  και για αυτό τους χειροκροτήσαμε και εμείς , όπως και αυτοί».

Επιπλέον ο Άξελ Γιάκομπσεν είπε υχαριστούμε τον κόσμο του Παναθηναϊκού, ήταν φανταστικοί και έμειναν δίπλα μας παρόλο που χάσαμε τα δύο πρώτα σετ. Κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε, αλλά η Χαλκμπανκ είναι μια ομάδα πολύ δυνατή , με καλούς και έμπειρους παίκτες. Εμείς συνεχίζουμε γιατί έχουμε ακόμα πολλούς στόχους μπροστά μας».

Πηγή: pao1908.com