08-04-2022

Ο Παναθηναϊκός άφησε σετ στη Νέα Σμύρνη αλλά πήρε το τρίποντο, 3-1 τον Μίλωνα

Ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός λαχτάρισε αλλά νίκησε τον μαχητικό Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη με 3-1 σετ και οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας μετά την 6η αγωνιστική της Β΄φάσης του πρωταθλήματος Volley League. Τέσσερις στροφές πριν την ανάδειξη του πρωταθλητή ο Παναθηναϊκός έπιασε τους 25 βαθμούς, έναντι 23 του Ολυμπιακού, 21 του ΠΑΟΚ και 20 του Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Πρωτοψάλτης  με 19 πόντους και ο Βαν ντε Ντρις με 21 πόντους ο πρώτος σκόρερ. Ο Μίλωνας πάλεψε όλα τα σετ και μάλιστα στο 1ο σετ παρότι ήταν πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει 24-24 αλλά το σετ να κατακτήσουν οι πράσινοι με επίθεση του Βαν ντε Ντρις και κόντρα επίθεση του Γιάκομπσεν.

Ο Μίλωνας ισοφάρισε 1-1 σετ με κορυφαίους τους Καϊσλασάλο και Μπράιαν και πάλεψε πολύ σε μπλοκ άμυνα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στα δύο πρώτα σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες πόντο πόντο. Στο 1ο σετ έγινε ράλι μέχρι το 16-16 καθώς ο Μίλωνας κρατούσε υποδοχή και είχε πολύ καλό μπλοκ - άμυνα. Οι πράσινοι με επίθεση του Βαν ντε Ντρις και κόντρα επίθεση του Πρωτοψάλτη προηγήθηκε 18-16 Ο Μίλωνας απάντησε με τον Καϊσλασάλο και τον Χανδρινό και ισοφάρισε 20-20. Το χαμένο σερβίς του Ματσίει η επίθεση του Βαν ντε Ντρις και το μπλοκ του Ανδρεόπουλου στον Καίσλασάλο έδωσαν στον Παναθηναϊκό πολύτιμο σερί 3-0 για το 23-20. Με δύο λάθη από Βαν ντε Ντρις και Ράπτη και επίθεση του Καϊσλασάλο ο Μίλωνας ισοφάρισε 24-24 και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με επίθεση του Βαν ντε Ντρις και κόντρα επίθεση του Γιάκομπσεν που έκανε το 26-24 για το 1-0.

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ μόνο που αυτή τη φορά από το 16-16 ο Καϊσλασάλο ήταν αυτός με σερί 3-0 έδωσε αέρα στην ομάδα του με 19-16. Ο Παναθηναϊκός δεν επανήλθε και ο Μίλωνας με μπλοκ του Ούρτσεβιτς και λάθη των φιλοξενουμένων πήρε το 2ο σετ 25-22 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μπροστά στις περιπέτειες απώλειας βαθμού ή βαθμών ο Παναθηναϊκός πίεσε στο σερβίς με τον Πρωτοψάλτη ο οποίος με 3 άσσους έδωσε προβάδισμα 17-9 και έτσι μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το 3ο σετ.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο όπου ο Πανααθηναϊκός έχοντας τον Μπάση στη θέση του Ρανγκέλ πίεσε κι άλλο σερβίς και μπλοκ. Ο Μπάσης με άσσο έκανε το 7-5 και με τον Πρωτοψάλτη το 11-8. Ο Μίλωνας πάλι με τον Καϊσλασάλο επανήλθε, ισοφάρισε και με σερί 3-0 πέρασε και μπροστά 15-13. Ο Ανδρεόπουλος και ο Πρωτοψάλτης έκαναν τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό ενώ και με δύο λάθη του Καϊσλασάλο ο Παναθηναϊκός έκανε κρίσιμο σερί 5-0 και προηγήθηκε 21-17. Ο Μίλωνας το πάλεψε αλλά ο Ανδρεόπουλος έκλεισε τον αγώνα με 25-22 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεράνιος. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 24-26
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-22
3ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 15-25
4ο σετ: 6-8, 16-15, 17-21, 22-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 3 άσσοι, 9 μπλοκ, 48 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 12 μπλοκ, 46 επιθέσεις, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 25-22, 15-25, 22-25) σε 116΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 6π. (4/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 38%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 9 (6/19επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 68%υπ., 41%αρ.), Μπράιαν 13 (10/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Καϊσλασάλο 26 (24/56επ., 2 μπλοκ), Ματσιέι 5 (4/7επ., 1 μπλοκ) / Χανδρινός Άρης (λ. - 73%υπ., 41%αρ.0, Λάππας, Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 19π. (14/25επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Γιάκομπσεν 1 (1/2επ.), Ρανγκέλ 2 (0/7επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 13 (9/27επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 59%υπ., 27%αρ.), Βαν ντε Ντρις 21 (16/39επ., 5 μπλοκ), Στάλεκαρ 6 (4/11επ., 2 μπλοκ, 75%υπ., 50%αρ.) / Γκαράς 9λ. - 60%υπ., 37%αρ.), Συναδινός (λ), Μπάσης 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: "Συγχαρητήρια στους αθλητές μου. Ημασταν καταπληκτικοί σήμερα. Οπως είναι καλοπροαίρετος ξέρει τι έχει κάνει αυτή η ομάδα. Για μένα είναι σα να κερδίσαμε. Παίζαμε απέναντι στον Παναθηναϊκό που ήθελε καθαρή νίκη πάση θυσία. Εχουμε βάλει πολύ γερές βάσεις. Του χρόνου θα γίνουν μεγαλύτερες και του χρόνου θα παίρνουμε και τα αποτελέσματα που θέλουμε. Εχουμε καταφέρει πολλά. Δεν σας κρύβω πως θα θέλαμε μία νίκη ή έναν βαθμό απέναντι στις ομάδες της πρώτης τετράδας. Θα το παλέψουμε μέχρι το τέλος".

Ο ακραίος του Μίλωνα Σπύρος Χανδρινός είπε: "Μας μένει μία πικρή γεύση γιατί χασαμε αλλά σε όλα τα ματς φτάνουμε κοντά και είμαστε ανταγωνιστικοί. Είμαστε κοντά σε όλα τα ματς. Εχουμε υπομονή και συνεχίζουμε. Ο Παναθηναϊκός έχει μπλοκ και σερβίς, το φέραμε στα μέτρα μας και παλέψαμε μέχρι το τέλος".

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: "Ο Μιλωνας δεν είναι καθόλου εύκολος αντίπαλος ειδικά στο γήπεδο του. Ηταν ένα ματς όπως το περιμέναμε, με μεγάλη διάρκεια και θα έχει άμυνες, κόντρα επιθέσεις που δεν θα έχει ένα άμεσο τελείωμα. Πάντα μία νίκη είναι ένα καλό αποτέλεσμα. Οταν βάζαμε δυναμικά στοιχεία στο παιχνίδι μας κάναμε τη διαφορά. Εχουμε ακόμα τέσσερις τελικούς. Αυτό είναι και προχωράμε".

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος είπε: "Είναι σημαντικοί αυτοί οι τρεις βαθμοί. Μας διατηρούν στην πρώτη θέση. Πέρυσι εδώ χάσαμε 3-1. Μαζί με το Ζηρίνειο είναι μία δύσκολη έδρα. Με τον ΠΑΟΚ δεν θα έλεγα πως είναι πρόωρος τελικός. Πάμε για τέσσερις νίκες στα τέσσερα ματς που απομένουν για να πάρουμε το πρωτάθλημα χωρίς να κοιτάμε τα άλλα αποτελέσματα".

Volley League  - Β φάση - 6η αγωνιστική

6η αγωνιστική - Παρασκευή 8 Απριλίου 2022

Ζηρίνειο, Κηφισιά, 18:00 (Live Streaming ESAP TV): Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (16-25, 11-25, 19-25)
Διαιτητές: Αβραμίδης, Φραγκάκης. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Κατερλή, Γεωργιάδης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.
Δ.Βικέλας, Ερμούπολη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 (16-25, 23-25, 25-22, 19-25)
Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεροθόδωρος. Διαιτητές: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Συρίγος, Παπαγιαννόπουλος. Γραμματεία: Πιρπινιά.
Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 20:00 (Live Streaming ESAP TV): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 (24-26, 25-22, 15-25, 22-25)

ΤΕΛΙΚΗ - Β΄ ΦΑΣΗ - ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΞΙ ΠΡΩΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΦΑΣΗΣ

Οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 1 μέχρι 6 στην Α΄φάση, θα αγωνιστούν σε μίνι-πρωτάθλημα δύο (2) γύρων, σε αγώνες εντός και εκτός έδρας, μεταφέροντας το 50% της μεταξύ τους διαφοράς στη βαθμολογίας που έχει προκύψει από την κανονική περίοδο. Η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας της Β΄φάσης θα στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδας 2021-22 χωρίς αγώνες πλέι άουτ. Ο Ο.Φ.Η. μετά τους αγώνες πλέι άουτ πήρε την 7η θέση και ο Φίλιππος Βέροιας πάει στα μπαράζ με την 3η ομάδα της Pre League.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ΦΑΣΗΣ 2021-22
1η αγωνιστική - 25-26 Φεβρουαρίου 2η αγωνιστική - 4-6 Μαρτίου
3η αγωνιστική - 12 Μαρτίου
4η αγωνιστική - 19 Μαρτίου
5η αγωνιστική - 25-28 Μαρτίου
25/2: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0  6/3, 18:00: Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 12/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 19/3: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-2 25/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0
26/2: Παναθηναϊκός Α.Ο. - A.O.N.Σ.Μίλων 3-1 5/3, 17:00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 14/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 19/3: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 26/3: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0
26/2: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 3-1
4/3, 19:15: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 13/3, Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 21/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 28/3: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Π.Α.Ο.Κ. 1-3
6η αγωνιστική - 8 Απριλίου
7η αγωνιστική - 13 Απριλίου
8η αγωνιστική - 16 Απριλίου
9η αγωνιστική - 20 Απριλίου
10η αγωνιστική - 27 Απριλίου
8/4: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 13/4, 19:00 (ESAP TV):Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
8/4: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 13/4, 18:00 (EΡΤ Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Π.Α.Ο.Κ. Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ
8/4: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 13/4, 17:00 (sdna.gr): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων