13-04-2022

Ζωντανός για τον τίτλο ο Φοίνικας ΟΝΕΧ, νίκησε 3-0 την Κηφισιά

Ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ επέστρεψε στις νίκες και με το 3-0 σετ επί της Κηφισιάς σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική, διατήρησε τις ελπίδες του για τον τίτλο. Η ομάδα της Σύρου προσπέρασε και πάλι στην 3η θέση της βαθμολογίας και με 23 βαθμούς βρίσκεται στο -5 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και στο -3 από τον Ολυμπιακό. Τις τρεις στροφές που απομένουν ο Φοίνικας έχει να δώσει αγώνες με τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, τον ΠΑΟΚ στη Σύρο και τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι την τελευταία αγωνιστική.

Η Κηφισιά παρά τις απουσίες ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ και βρίσκοντας πόντους από τους Κωστόπουλο και Κωτσάκη προηγήθηκε 5-2. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ με τον Στερν στο σεβρίς και μπλοκ του Τζούριτς ισοφάρισε 5-5, όμως η αθηναϊκή ομάδα «απάντησε» άμεσα και βρίσκοντας πόντους από το μπλοκ πήρε ξανά «αέρα» τριών πόντων 9-6.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση πίεσαν την υποδοχή των «κυανόλευκων» παίρνοντας συνεχόμενους πόντους. Έτσι, μετά από άουτ επίθεση του Λινάρδου μπήκαν σε «θέση οδηγού» για πρώτη φορά στο σετ 12-11. Με νέο «κηφισιώτικο» λάθος, αυτή τη φορά από τον Αμπράο και διαδοχικά μπλοκ από τους Τζούριτς και Ιερεζουέλο οι «πειρατές» πήραν σημαντικό προβάδισμα 17-13.

Οι γηπεδούχοι με άσο του Ιερεζουέλο προηγήθηκαν 21-15, όμως η Κηφισιά με τον Παπαδόπουλο στο σερβίς έτρεξε σερί 4-0 μειώνοντας 21-19. Μάλιστα στην καλύτερη φάση του σετ ο Κωστόπουλος με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε την Κηφισιά σε απόσταση «αναπνοής» 22-21. Ο Στέρν με επίθεση έδωσε διπλό σετ μπολ στον Φοίνικα 24-22, και τελικά ο Φοίνικας το κατέκτησε 25-22 μετά από επαφή στο φιλέ του Κωστόπουλου.

Ο Φοίνικας στο δεύτερο σετ πήρε από νωρίς μικρό προβάδισμα δύο πόντων 6-4 και 8-6. Μίχαλι και Κωστόπουλος έδωσαν κρίσιμους πόντους στην Κηφισιά, η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει 10-10 με κερδισμένομπλοκ άουτ του Κωτσάκη.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 14-14. Οι γηπεδούχοι μετά από εύκολο λάθος του Μίχαλι στην επίθεση πήγαν στο +2, 16-14. Στην εξέλιξη του σετ τα μπλοκ του Τζούριτς σε Αμπράο και Κωστόπουλο και η κόντρα του Μιχάλοβιτς έφεραν Φοίνικα στο 22-15. Η ομάδα της Σύρου έμεινε μπροστά και πήρε το σετ 25-18 μετά «κηφισιώτικο» λάθος στο σερβίς.

Στο τρίτο σετ του αγώνα ο Τζούριτς κέρδισε «μάχες» στο φιλέ βάζοντας τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ 6-4. Η Κηφισιά με άσο του Λινάρδου αρχικά ισοφάρισε 6-6, ενώ λίγο αργότερα μετά από λάθος του Στερν προσπέρασε 8-7. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει καλό ρυθμό και με μπλοκ του Μίχαλι ανέβασε τη διαφορά στο 10-8. Ο Φοίνικας όμως βρήκε πάλι πόντους από το μπλοκ και με σερί 3-0 ανέκτησε τα «ηνία» κάνοντας το 11-10.

Το σετ συνέχισε να είναι αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Φοίνικας εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη των φιλοξενούμενων κατάφερε να προηγηθεί 18-16 μετά από άστοχη επίθεση του Μίχαλι. Καθοριστικός για την έκβαση του σετ ήταν ο Παπαγγελόπουλος ο οποίος από τη θέση του σερβίς «πλήγωσε» την πρώην ομάδα δίνοντας στον Φοίνικα 6 ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι 24-18. Τελικά ο Φοίνικας έκλεισε το σετ 25-19 με τον Μιχάλοβιτς.

Διαιτητές: Πρέντζας, Νικάκης. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Μπαρμπούνης, Βρούτσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-15, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-15, 25-18

3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-19

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ  προήλθαν: 5 άσσοι, 27 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 7 μπλοκ, 27 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-18, 25-19) σε 76΄

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 6π. (4/17επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 5 (2/3επ., 2 μπλοκ, 75%υπ., 62%αρ.), Τζούριτς 8 (3/10επ., 5 μπλοκ), Στερν 14 (12/25επ., 2 μπλοκ, 78%υπ., 22%αρ.), Παπαδόπουλος Παναγιώτης 3 (2/7επ., 1 άσσος, 53%υπ., 32%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 75%υπ., 62%αρ.), Καρασαβίδης (λ. - 33%υπ.), Παπαγγελόπουλος 1 (1 άσσος), Καπετανίδης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 2π. (1/1 επ., 1 άσσος), Αμπράο 2 (2/9επ., 25%υπ., 25%αρ.), Λινάρδος 5 (3/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχάλι 9 (5/11επ., 4 μπλοκ), Κωστόπουλος 9 (7/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 39%αρ.), Κωτσάκης 9 (8/19επ., 1 μπλοκ, 54%υπ., 21%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 54%υπ., 15%αρ.), Σωνάκης (λ), Σπηλιώτης.

O προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Γιόσκο Μιλενκόνσκι δήλωσε: «Παίξαμε χωρίς τον Ανδρέα Φράγκο λόγω ίωσης. Χρειαζόμαστε τη νίκη και για την ουσία και για την ψυχολογία. Μαθηματικές ελπίδες υπάρχουν για τον τίτλο. Οι τρεις βαθμοί είναι πολύ σημαντικοί γιατί μας φέρνουν και πάλι στην 3η θέση. Ετοιμαζόμαστε για την αναμέτρηση με τον Μίλωνα που θα είναι και αυτή δύσκολη. Εχουν απομείνει τρεις αγώνες. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο. Θα τα δώσουμε όλα. Ελπίζω να έχουμε ελπίδες στο τελευταίο ματς με τον Παναθηναϊκό για να παλέψουμε για τον τίτλο».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός μετά το τέλος του αγώνα με τον Φοίνικα δήλωσε: « Η ομάδα παρά τις απουσίες των Μαρκς, Κασαμπαλη και Παλαιολόγου προσπάθησε πολύ. Ήμασταν ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια όλων των σετ, όμως μας στοίχησαν κάποια λάθη. Οι παίκτες του αναγκάζονται να παίζουν σε διαφορετικές θέσεις προκειμένου να καλύψουν τις απουσίες. Παρά την ήττα έμεινα ικανοποιημένος από την προσπάθεια που κάναμε στο γήπεδο».

Β΄ΦΆΣΗ - Α΄ΓΥΡΟΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-6

Volley League  - Β φάση

7η αγωνιστική - Τετάρτη 13 Απριλίου 2022

Αγίου Θωμά, Μαρούσι 17:00 (Live Streaming sdna.gr): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (25-18, 25-21, 25-16)

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μυλωνάκης. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Κατερλή, Αρβανίτης. Γραμματεία: Μπίτσικα.

Mελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 18:00 (EΡΤ Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 (25-19, 22-25, 25-16, 25-16)

Διαιτητές: Μουλά Λεμονιά, Μιχαήλογλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Τσίτσικας Νικ, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Δημήτρης Βικέλας, Ερμούπολη, Σύρος, 19:00 (Live Streaming ESAP TV): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-22, 25-18, 25-19)

ΤΕΛΙΚΗ - Β΄ ΦΑΣΗ - ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΞΙ ΠΡΩΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΦΑΣΗΣ

Οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 1 μέχρι 6 στην Α΄φάση, θα αγωνιστούν σε μίνι-πρωτάθλημα δύο (2) γύρων, σε αγώνες εντός και εκτός έδρας, μεταφέροντας το 50% της μεταξύ τους διαφοράς στη βαθμολογίας που έχει προκύψει από την κανονική περίοδο. Η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας της Β΄φάσης θα στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδας 2021-22 χωρίς αγώνες πλέι άουτ. Ο Ο.Φ.Η. μετά τους αγώνες πλέι άουτ πήρε την 7η θέση και ο Φίλιππος Βέροιας πάει στα μπαράζ με την 3η ομάδα της Pre League.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ΦΑΣΗΣ 2021-22
1η αγωνιστική - 25-26 Φεβρουαρίου 2η αγωνιστική - 4-6 Μαρτίου
3η αγωνιστική - 12 Μαρτίου
4η αγωνιστική - 19 Μαρτίου
5η αγωνιστική - 25-28 Μαρτίου
25/2: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0  6/3, 18:00: Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 12/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 19/3: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-2 25/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0
26/2: Παναθηναϊκός Α.Ο. - A.O.N.Σ.Μίλων 3-1 5/3, 17:00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 14/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 19/3: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 26/3: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0
26/2: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 3-1
4/3, 19:15: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 13/3, Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 21/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 28/3: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Π.Α.Ο.Κ. 1-3
6η αγωνιστική - 8 Απριλίου
7η αγωνιστική - 13 Απριλίου
8η αγωνιστική - 17 Απριλίου
9η αγωνιστική - 21 Απριλίου
10η αγωνιστική - 27 Απριλίου
8/4: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 13/4: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 17/4, 18:00 (ESAP TV): Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. 21/4, 17:00 (ESAP TV):Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 27/4, 19:15 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
8/4: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 13/4: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 17/4, 19:00 (EΡΤ Sports): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 21/4, 17:00(ESAP TV): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Π.Α.Ο.Κ. 27/4, 19:15 (sdna.gr): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ
8/4: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 13/4: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 17/4, 21:30 (ESAP TV): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 21/4, 17:00 (EΡT Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 27/4, 19:15 (ESAP TV): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων