12-10-2022

Π.Α.Ο.Κ.: Ιδανικό ξεκίνημα με ευρωπαϊκή νίκη και "μισή" πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ έχασε το 1ο σετ αλλά νίκησε με 3-1 σετ την ελβετική Νάιφελς στον πρώτο αγώνα της προκριματικής φάσης του Τσάλεντζ Καπ ανδρών που έγινε στο PAOK Sports Arena στη Θεσσαλονίκη και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ρεβάνς θα γίνει στις 19 Οκτωβρίου στις 19:00 στην Ελβετία και ο ΠΑΟΚ χρειάζεται δύο σετ για να προκριθεί στην επόμενη φάση. Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ ο Βαν ντε Ντρις με 20 πόντους και ο Ράπτης με 16 πόντους.

Από τη Νάιφελς μόνο ο Ροπόνεν έπιασε διψήφιο αριθμό πόντων (11), ενώ στο 3ο σετ έπαθε διάστρεμα και αποχώρησε υποβασταζόμενος ο Ίλια Γκολτρίν. Αντικαταστάθηκε με τον Τούνερ.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ αν και ξεκίνησε καλύτερα (10-6), από το 11-8 και μετά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από το σερβίς της Νάιφελς η οποία προσπέρασε με 11-12, 13-15 και μετέτρεψε το 17-18 σε 17-21 με μπλοκ και άουτ του Βαν Ντεν Ντρις, χωρίς ο Δικέφαλος να μπορέσει να επιστρέψει.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά στο αρχικό 3-6, ισοφαρίζοντας με άσους του Βαν Ντεν Ντρις και στην επόμενη περιστροφή με τα σερβίς του Βέλγου μπόρεσε να ξεφύγει με 15-11 (από 12-11) φτάνοντας εύκολα στην ισοφάριση.

Οι Ελβετοί πλέον δεν μπορούσαν να έχουν την ίδια πίεση στο σερβίς και με τον Βαν Ντεν Ντρις να είναι αποτελεσματικός πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο τρίτο σετ (4-4, 7-4, 12-8) χωρίς ποτέ να απειληθεί από τους Ελβετούς οι οποίοι προς το τέλος του σετ έχασαν και τον Ισραηλινό ακραίο Ίλια Γκόλντριν ο οποίος σε προσπάθεια για μπλοκ στραβοπάτησε.

Μέχρι το 6-6 του 4ου σετ υπήρχε η αίσθηση του ντέρμπι, αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ έτρεξε το πρώτο καλό σερί (9-6) για να φτάσει στο 13-8 (απίθανη άμυνα Κοκκινάκη και επίθεση Βαν Ντεν Ντρις) με τη διαφορά να πηγαίνει στο +11 (20-9) με τα σερβίς του Ράπτη και το ματς να τελειώνει χωρίς απρόοπτα.

Διαιτητές: Μιτσέφσκι (Βόρεια Μακεδονία), Ζότοβιτς (Σερβία).

1ο σετ: 8-6, 14-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-25, 25-15
4ο σετ: 8-6, 16-9, 21-22, 25-13

Τα σετ: 20-25, 25-20, 25-15, 25-13

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 12 άσσους, 40 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Νάφελς προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-33% άριστες), Κόστα 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 2 (2 άσσοι), Βουλκίδης 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 16 (8/19 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 20 (15/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ,71% υπ.-38% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης 1 (1 άσσος), Μπούτος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΝΑΪΦΕΛΣ (Ματίας Χάφνερ): Μπίλερ 5 (5/15 επ., 47% υπ.-37% άριστες), Γκλόντριν 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ.-25% άριστες), Ποντλέσνι 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Νικόλοφ 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Μεχία 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Ροπόνεν 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ) / Κουνγκ (λ, 41% υπ.-29% άριστες), Γκίγκλι, Σουές 1 (1/7 επ., 60% υπ.-60% άριστες), Τούνερ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Λίενχαρντ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Άεμπλι.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: «Ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι μας, οι παίκτες έπαιζαν υπό πίεση και ήθελαν να αποδείξουν πράγματα. Περιμέναμε μια εύκολη νίκη, ήμασταν σε καλή φόρμα. Στο πρώτο σετ δεν αποδώσαμε όπως πρέπει, έπειτα ανεβάσαμε ρυθμό και νικήσαμε. Υπάρχουν πολύ καλές ομάδες στη διοργάνωση και πρέπει και εμείς να το αποδείξουμε, ότι είμαστε μιας από αυτές. Παίξαμε σε υψηλό επίπεδο, επιβεβαιώσαμε πως είμαστε το φαβορί».