15-10-2022

Φιλική νίκη του Παναθηναϊκού επί της Κηφισιάς με 3-1 σετ πριν την Σπάρτακ

Ο Παναθηναϊκός μετά την ευρωπαϊκή νίκη στο Challenge Cup, έδωσε ένα φιλικό ματς με την Κηφισιά ενόψει της ρεβάνς με τη Σπάρτακ στο ΟΑΚΑ (19/10, 18:30).

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 σετ στο Ζηρίνειο σε ένα δυνατό φιλικό κόντρα σε έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιέζοντας με το σερβίς του και έχοντας αποτελεσματικό μπλοκ προηγήθηκε 12-5 αλλά η Κηφισιά κατάφερε να μειώσει σε 13-11. Ο ΠΑΟ εκμεταλλεύτηκε λάθη του αντιπάλου και έκανε το 19-14. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 23-21 αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 (25-22).

Αμφίρροπο ήταν το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που πήραν διαφορά τριών πόντων 14-11. Η Κηφισιά έμεινε μπροστά μέχρι το 22-19, όμως με τον Πετρέα στο σερβίς ο Παναθηναϊκός έτρεξε εντυπωσιακό σερί 6-0 παίρνοντας το σετ με 25-22 (2-0).

Δυνατές «μάχες» στο φιλέ έγιναν και στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι τα μισά της διαδρομής 14-14. Η Κηφισιά πίεσε την υποδοχή των πράσινων και 22-19. Το «τριφύλλι» προσπάθησε να επιστρέψει όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 (25-22).

Στο τέταρτο σετ οι ομάδες βρέθηκαν μαζί στο 11-11, ο Παναθηναϊκός όμως «πάτησε γκάζι» και πήρε διαφορά ασφαλείας κλείνοντας το σετ με 25-15.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 22-25, 25-22, 15-25).