29-10-2022

Διαστημικός Ιντάλγκο οδήγησε τον Ολυμπιακό σε νίκη με 3-0 επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ

Ο κουβανογερμανός ακραίος του Ολυμπιακού και MVP της 1ης αγωνιστικής Σαλβαντόρ Ολίβα Ιντάλγκο ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού, αυτή τη φορά στη νίκη επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-0 σετ στο δεύτερο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής.

Ο Ολυμπιακός πήρε τα δύο πρώτα σετ πιο εύκολα απ΄ότι αναμενόταν και στο 3ο σετ όταν πιέστηκε έβγαλε φοβερή ισχύ στην επίθεση και στο σερβίς και πήρε την καθαρή νίκη έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ιντάλγκο με 19 πόντους έχοντας 15/18 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό αποτελεσματικότητας 83% με 3 άσσους και 1 μπλοκ.

Ο Φοίνικας είχε αργή υποδοχή και η επίθεση του κινήθηκε σε χαμηλά ποσοστά.

Ο Φοίνικας μπήκε στον αγώνα από το 3ο σετ όπου είχε πολλές ευκαιρίες να το κατακτήσει όταν προηγήθηκε 24-22 με το μπλοκ του Τζούριτς αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 24-24 με δύο πόντους του Στερν. Ο Κουμεντάκης και ο Τζούριτς έχασαν τα σερβίς (25-25) και ο Ιντάγλκο έκανε το 26-25 και το 27-26. Ο Φοίνικας προσπέρασε με μπλοκ του Χαραλαμπίδη 29-28 και ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 από τους πόντους από το χαμένο σερβίς του Κλίνκενμπεργ και τους 2 άσσους του Ιντάλγκο έκανε το 31-29 εν μέσω αποθέωσης και πήρε τη σπουδαία νίκη.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά και αποφασισμένοι να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο τους όπως και έκαναν. Ξέφυγαν 14-10 με Ιντάλγκο, Κουμεντάκη και με σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Λινάρδου εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-13. Το σετ έκλεισε με το επιβλητικό 25-15 χάρις τον άσσο του Ιντάλγκο.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Φοίνικα να πιέζεται στο σερβίς και να μη μπορεί να οργανώσει το παιχνίδι του απέναντι στον Ολυμπιακό που έπαιζε πολύ γρήγορα πάνω στο φιλέ. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο σετ με προβάδισμα 4-0 από το σερβίς του Παγιένκ ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του Κουμεντάκη από τα 9 μέτρα να εκτοξεύσει τη διαφορά στο 13-7. Κάπου εκεί ισορρόπησε ο Φοίνικας και το σετ έκλεισε με δύο λάθος επιθέσεις των συριανών.

Ο Φοίνικας στάθηκε καλύτερα στο 3ο σετ, προηγήθηκε 15-13 με τον Τζούριτς αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 προσπέρασε 17-16. Ο Φοίνικας απάντησε με το δικό του σερί 4-0 χάρις το μπλοκ του Χαραλαμπίδη για το 21-18. Ο Κουμεντάκης και ο Ιντάλγκο κράτησαν τον Ολυμπιακό στο σετ και οΣτερν με δύο επιθέσεις ισοφάρισε 24-24 σβήνοντας το μεγάλο πλεονέκτημα του Φοίνικα και ο Ιντάλγκο έδωσε πανηγυρικό τόνο με δύο άσσους που έκριναν το σετ με 31-19 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-15

2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-16, 25-18

3ο σετ: 3-8, 14-16, 18-21, 31-29

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 3 άσσοι, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-18, 31-29) σε 84΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 6π. (4/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 18 (14/27επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (10/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 75%υπ., 25%αρ.), Τράβιτσα 2 (1/1επ., 1 άσσος), Λινάρδος 5 (4/6επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/18επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 43%υπ., 38%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 61%υπ., 39%αρ.), Χανδρινός.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 13π. (13/27επ.), Παπαλεξίου 3 (3/7επ.), Κλίνκενμπεργκ 7 (5/10επ., 2 άσσοι), Γαλιώτος 1 (1/3επ.), Τζούριτς 8 (4/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Φρομ 5 (5/20επ., 41%υπ., 32%αρ.) / Κωνσταντινίδης λ. (50%υπ., 50%αρ.), Χαραλαμπίδης 3 (3 μπλοκ), Μανωλάκης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Ξεκινήσαμε με καλή συγκέντρωση, με καλή τακτική, αλλά στο τρίτο σετ κάτι συνέβη, χάσαμε αυτή τη συγκέντρωση, μερικές φορές στο σερβίς και στο μπλοκ. Ξέρουμε, ότι η Σύρος είναι πολύ δυνατή ομάδα, οπότε ήταν δύσκολο να κερδίσουμε το τρίτο σετ, αλλά θέλω να δω γιατί συνέβη αυτό στο τρίτο σετ».

Ο Ιταλός πασαδόρος του Ολυμπιακού Ντράγκαν Τράβιτσα είπε: «Είμαι χαρούμενος, γιατί κερδίσαμε 3-0 και ήταν ωραίο που το πετύχαμε εδώ, με τον κόσμο μας, που ήρθε να μας δει. Παίξαμε πολύ καλά και στα δύο πρώτα σετ, στο τρίτο κάναμε κάποια λάθη, τα οποία παραλίγο να πληρώσουμε, όμως επιστρέψαμε, μείναμε ψύχραιμοι, ο Σάλβα (σ.σ. Ιντάλγκο) έκανε τη… δουλειά του και κερδίσαμε».

Ο προπονητής του Φοίνικα Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Ο Ολυμπιακός δεν σου δίνει δεύτερη ευκαιρία. Όταν έχει την ευκαιρία στο 3ο σετ να μειώσεις στον πόντο και να προχωρήσεις, πρέπει να το κάνεις. Έπρεπε να είμαστε λίγο πιο σκληροί σε αυτό το κομμάτι. Θεωρώ ότι μας πίεσε πάρα πολύ ο Ολυμπιακός με το σέρβις. Είχαμε αρκετά προβλήματα. Στις ψηλές μπάλες παρότι προσπαθήσαμε αυτή την εβδομάδα και ξέραμε ότι έτσι θα πάει το παιχνίδι, δεν καταφέραμε να είμαστε αποτελεσματικοί. Κάποια στιγμή είχαμε πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, οπότε θεωρώ ότι ήρθε φυσιολογικά το αποτέλεσμα. Στο 3ο σετ είναι από τα σετ που πρέπει να κερδίζουμε και εκεί έδειχνε ο Ολυμπιακός ότι το θέλει περισσότερο. Ξέραμε ότι θα υπήρχε μεγάλη πίεση, ο Ολυμπιακός είναι κορυφαία ομάδα, με μεγάλους παίκτες, προσπαθήσαμε να το κάνουμε, δεν το καταφέραμε. Στο τρίτο που το καταφέραμε και θεωρώ ότι το αποτέλεσμα ήταν με το μέρος μας, τα δύο πολύ καλά σέρβις του Ιντάλγκο είδατε πώς “έγραψαν”».