10-11-2022

Oλυμπιακός Σ.Φ.Π.: Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους "16" του Challenge Cup

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους «16» του CEV Challenge Cup έκανε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε με 3-1 σετ (17-25, 25-16, 24-26, 19-25) της Κομάρνο στη Σλοβακία, στην πρώτη «μάχη» των «32» της διοργάνωσης, με πρωταγωνιστή τον Στερν, με 20 πόντους (14 ο Ιντάλγκο, από 10 Λινάρδος και Παγένκ).

Στο πρώτο τους ευρωπαϊκό ματς για φέτος, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν, ήταν ανώτεροι από τους Σλοβάκους και πανηγύρισαν μία σημαντική «καθαρή» νίκη στο Κομάρνο, με… φόντο την πρόκριση στον επόμενο γύρο του θεσμού.

Την άλλη Τετάρτη (16/11, 19:00), η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι θα υποδεχθεί την Κομάρνο στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στον επαναληπτικό της φάσης των «32» του CEV Challenge Cup και χρειάζεται μόλις δύο σετ, για να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τους «16».

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-2, με καρφί του Κουμεντάκη, με τον Λινάρδο να «χτυπάει» για το 10-6. Ο Ιντάλγκο, με άσσο, κράτησε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων (10-14), με τον Κουμεντάκη να κερδίζει δύο σερί πόντους, για το +6 (12-18) του Θρύλου. Με τρομερό καρφί του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 22-17, ενώ με ωραία κομπίνα του Ιντάλγκο, έκαναν το 23-17. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με πρώτο χρόνο του Παγένκ, έφτασε σε σετ μπολ (17-24), ενώ μετά από άουτ επίθεση των Σλοβάκων, κατέκτησε το πρώτο σετ, με 25-17 (0-1).

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-0, με τον Παγένκ, με τον Στερν να καρφώνει εντυπωσιακά, για το 8-7. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφαρίστηκαν (9-9), η Κομάρνο κάρφωσε άουτ (9-10), όμως ο Παγένκ έκανε το 13-11. Η Κομάρνο πέρασε μπροστά (14-13), ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 15-15, όμως ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 18-15, με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Ιντάλγκο, ο Θρύλος μείωσε σε 21-16, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1, με 25-16.

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 1-0 και 2-1, με Στερν και Παγένκ, αντίστοιχα, ενώ ο Ιντάλγκο κάρφωσε εξαιρετικά, για το +3 (7-10). Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός «έγραψε» το 11-8, ο Ιντάλγκο έκανε το 15-13, όμως η Κομάρνο αντέδρασε και πέρασε μπροστά (18-16). Ο Δαλακούρας μείωσε σε 18-17, οι Σλοβάκοι έφτασαν ξανά στο +2 (20-18), με τον Στερν να επιτίθεται σωστά, για το 20-19. Ιντάλγκο και Στερν ισοφάρισαν σε 23-23 και 24-24, αντίστοιχα, με τον Δαλακούρα να δίνει προβάδισμα (24-25) στον Θρύλο. Έτσι, με επίθεση του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 26-24 και το 2-1 σετ.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (4-2), όμως ο Λινάρδος μείωσε σε 4-3 και ισοφάρισε σε 4-4, με μπλοκ. Με μπλοκ του Παγένκ, ο Θρύλος προσπέρασε (7-8), ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Δαλακούρας έκανε το 16-13, με τον Λινάρδο, με άσσο, να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (15-19). Με άσσο του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 21-16, ενώ ο διεθνής διαγώνιος «έπιασε» δύο ακόμα εξαιρετικά σερβίς, για το 23-16 και το 24-16. Με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 3-1 σετ, κάνοντας το 25-19!

Τα σετ (1-3): 17-25, 25-16, 24-26, 19-25

Η διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 12-16, 17-21, 17-25

2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-15, 25-16

3ο σετ: 5-8, 15-16, 21-20, 24-26

4ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι της Κομάρνο προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-16, 24-26, 19-25) σε 118'

ΚΟΜΑΡΝΟ (Γκάμπριελ Τσότσολακ): Κόχουτ 8 (3/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κασπερκέβιτς 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σζάρεκ 21 (18/36 επ., 3 άσσοι), Μακούχα 5 (5/9 επ.), Σάντα 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ. - 19% άριστες), Όγκουρτσακ 10 (7/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 28% άριστες) / Πάτι (λ, 32% υπ. - 14% άριστες), Σζαζβάι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Πάγενκ 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ), Στερν 20 (15/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες), Τράβιτσα, Λινάρδος 9 (4/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (13/28 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 51% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 33% υπ. - 27% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός, Δαλακούρας 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι είπε: «Το καλό είναι, ότι κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, βελτιώσαμε την επίθεση από υποδοχή, το side out. Ενώ στην αρχή δεν ξεκινήσαμε καλά, μετά το διορθώσαμε. Είναι επίσης σημαντικό, που βελτιώσαμε το σερβίς μας, ειδικά στο τέταρτο σετ. Είμαι ικανοποιημένος και πολύ χαρούμενος, επειδή ήταν μία πολύ σημαντική νίκη. Πράγματι, ήταν πολύ σημαντικό το τρίτο σετ, η ομάδα έδειξε χαρακτήρα στους κρίσιμους πόντους και το πήραμε. Πρέπει να το ξεχάσουμε το σημερινό παιχνίδι, να έχουμε σωστή συμπεριφορά στο επόμενο».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Ανέστης Δαλακούρας δήλωσε: «Ήταν το πρώτο ευρωπαϊκό μας παιχνίδι και είναι μια σειρά από πολλά συνεχόμενα ματς, τώρα η ομάδα θα βρει την αγωνιστική της ταυτότητα και το ρυθμό της και δείχνουμε, ότι και στις δύσκολες στιγμές, μπορούμε να ανατρέψουμε καταστάσεις και να δείξουμε χαρακτήρα. Στο σημερινό ματς, ανεβάσαμε κατά τη διάρκεια τη συγκέντρωση μας, πιέσαμε στο σερβίς, έτσι πήγε και καλύτερα το μπλοκ. Το επόμενο θα είναι δύσκολο παιχνίδι, έδειξαν ότι παίζουν καλά, όμως θα μπούμε συγκεντρωμένα».

Το λίμπερο του Ολυμπιακού Δημήτρης Τζιάβρας δήλωσε: «Πιεστήκαμε λίγο στο δεύτερο σετ, αλλά παρόλα αυτά, μετά καταφέραμε και ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι στο σερβίς και φύγαμε από εδώ με την καθαρή νίκη. Θα είμαστε σίγουρα πιο έτοιμοι στον επόμενο αγώνα, είναι και στην έδρα μας, θα διαβάσουμε τον αντίπαλο. Το γήπεδο ήταν χαμηλοτάβανο, μας επηρέασε λίγο, αλλά παρόλα αυτά, βρήκαμε τη λύση».

Από το Γραφείο Τύπου του Τ.Α.Α. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.