15-11-2022

Άερο Οντολένα Βόντα (Tσεχία) - Παναθηναϊκός (Β αγώνας 32 Τσάλεντζ Καπ, 16/11, 19:00)

O Παναθηναϊκός ταξιδεύει στην Τσεχία για την πρόκριση στη φάση των "16" του Τσάλεντζ Καπ ανδρών κόντρα στην Άερο Οντολένα Βόντα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στον πρώτο αγώνα στο Μαρούσι νίκησε με 3-0 σετ και κρατά στα χέρια της την κατάσταση. Ο αγώνας θα αρχίσει στις 19:00 το απόγευμα της Τετάρτης 16/11 ώρα Ελλάδος.

Ο Παναθηναϊκός προκρίνεται με νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με 3-2 σετ. Εάν ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 σετ η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ των 15 πόντων.

O Φερνάντο Ερνάντεζ είπε για τον αγώνα στην Τσεχία: "Η ήττα από το Μίλωνα μας δίδαξε πολλά. Όλες οι ομάδες μπορούν να είναι ανταγωνιστικές και έχουν το σεβασμό μας. Πάμε στην Τσεχία με μοναδικό στόχο να πάρουμε την πρόκριση"

Διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Ισπανός Χουάν Αντόνιο Έρτσε Αλβάρεζ και ο Βούλγαρος Βάνια Παρβάνοβα