16-11-2022

Παναθηναϊκός Α.Ο.: Προκρίθηκε στην Τσεχία και βλέπει τη νορβηγική Μπέργκεν

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πολυπόθητη πρόκριση για την επόμενη φάση του Challenge Cup καθώς είχε την ουσία κόντρα στην Οντολένα και επικράτησε στην Τσεχία με 3-1 σετ. Στη φάση των "16"  θα αντιμετωπίσει τη νορβηγική Μπέργκεν.
Οι «πράσινοι» ήταν ουσιαστικοί απέναντι στην Οντολένα και κατάφεραν και τελείωσαν την υπόθεση πρόκριση για την επόμενη φάση. Στο δρόμο τους θα είναι η νορβηγική Μπέργκεν που νίκησε δύο φορές τη Μπάνια Λούκα από τη Βοσνία με 3-0.

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν μια δυναμική στην έδρα τους και δυσκόλεψαν σε κάποια σημεία τους «πράσινους» καθώς πήραν προβάδισμα με 1-0 στα σετ ενώ παράλληλα ήταν μπροστά στο σκορ με 19-18 ενώ τα σετ ήταν 1-1.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν παρουσιάστηκε έτοιμος. Κρατούσε μια υποτυπώδη επαφή με το σκορ μέχρι το 13-8 ωστόσο έμεινε ακόμα πιο πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα να χάσει εύκολα με 25-15 κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως στο δεύτερο σετ και οι «πράσινοι» μπήκαν στις…ανάγκες του παιχνιδιού . Δυσκολεύτηκαν και πάλι και ήταν μαζί με τον αντίπαλο μέχρι το 19-19 όμως στους κρίσιμους πόντους οι «τριφυλλοφόροι» έδειξαν ψυχή και χαρακτήρα και τελικά το κατέκτησαν με 21-25 και ισοφάρησαν σε 1-1 σετ.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ η Οντολένα κατάφερε και είχε το προβάδισμα στην αρχή με 7-5 και κατόπιν με 13-9.  Η πρόκριση πάντως εξασφαλίστηκε σε λίγους πόντους όταν οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με 18-17 το οποίο μετατράπηκε σε 18-21 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στους επόμενους πόντους οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί και κατέκτησαν το σετ με 21-25 μην αφήνοντας περιθώρια αμφισβήτησης από την Οντολένα.

Αναφορικά με το τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός καθάρισε το ματς και το σετ με 19-25 και έγραψε το τελικό 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 1-3 (25-15, 21-25, 21-25, 19-25) σε 102'

*Οι πόντοι της Οντολένα προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΝΤΟΛΕΝΑ ΒΟΝΤΑ (Μάρτσιν Κρις): Κάρμοντι 2 (2/6 επ.), Χλάντικ 23 (22/28 επ., 1 άσσος), Σουλτς 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 18% άριστες), Τσάνσι 1 (1 άσσο), Σβόμποντα 9 (6/15 επ., 2 άσσο1, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 18% άριστες), Φεράρο 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ) / Γιέζεκ (λ, 63% υπ. - 50% άριστες), Χάντραβα (λ), Σεβαλιέ 1 (1/6 επ., 41% υπ.-29% άριστες), Τόμαν 4 (3/10 επ., 1 άσσος), Χόρακ 2 (2/2 επ.) Γιατσνίτσκι, Τσούκουρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 8 (5/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ.-25% άριστες), Πετρέας 7 (2/6 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (2/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (10/13 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 9 (9/17 επ., 43% υπ.-14% άριστες), Ερνάντεζ 17 (15/30 επ., 2 άσσοι) / Κωστόπουλος (λ, 50% υπ.-38% άριστες), Σερεμέτης, Γεωργίου, Μπάσης 2 (2/3 επ.), Μάρκου 3 (3/6 επ.).

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε «Ήταν μια δύσκολη νίκη σήμερα που συνοδεύτηκε με την πρόκριση μας στην επόμενη φάση. Όπως όλοι οι αγώνες στην Ευρώπη είναι δύσκολοι έτσι και αυτός είχε τα δικά του χαρακτηριστικά που πρέπει να ανεβάσεις ταχύτητες αν θέλεις να νικήσεις.  Στο πρώτο σετ μας πιεσαν πολύ και δεν μπήκαμε καλά στο ματς. Παρόλα αυτά στη συνέχεια κάναμε αρκετά καλά χρονικά διαστήματα και περάσαμε στην επόμενη φάση που επίσης θα είναι δύσκολο το έργο μας. Έχουμε να αντιμετωπίσουμε τον παράγοντα κούραση από τους αγώνες και τα ταξίδια ωστόσο το μυαλό μας βρίσκεται από τώρα στο σαββατιάτικο ματς στην Ορεστιάδα».

Από το Γραφείο Τύπου του Παναθηναϊκός Α.Ο.