16-11-2022

Π.Α.Ο.Κ.: Πέρασε χαλαρά στους "16" του Challenge Cup μέσω Μοντάνα

Νίκη - πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στην Βουλγαρία, ο οποίος επικράτησε της Μοντάνα με 3-1 σετ στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «32» του CEV Challenge Cup. Σε συνδυασμό με τη νίκη που είχε σημειώσει και στον πρώτο αγώνα στο PAOK Sports Arena προκρίθηκε άνετα στους "16". Ο δικέφαλος θα μάθει τον αντίπαλο του την Πέμπτη 17/11 όπου παίζουν τη ρεβάνς τους Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Καζίνσμπάρτσικα (Ουγγαρία). Η Μακάμπι νίκησε εκτός έδρας στον πρώτο αγώνα 3-1 σετ και στην έδρα της χρειάζεται δύο σετ για την πρόκριση. Εφόσον προκριθεί θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα των "16".

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ράπτη, Βουλκίδη, Βαν Ντεν Ντρις, Γιόρνα, Κόστα, Ουόλς και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Καλύτερα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, έχοντας από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα, 6-8, το οποίο επέκτεινε στα μέσα του σετ, 11-16. Με επιθετικά «όπλα» τους Βαν Ντεν Ντρις και Ράπτη, οι οποίοι κινήθηκαν κοντά στο 70% στην αποτελεσματικότητα, ο Δικέφαλος έλεγχε πλήρως τον πρώτο σετ 15-21. Δίχως να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, ο ΠΑΟΚ έκανε με 20-25 το 0-1.

Σε ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο σετ, με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, 6-8, το οποίο επέκτεινε και πάλι στα μέσα, 11-16. Στην συνέχεια ο Δικέφαλος με καλή δική του επίθεση (62%) και κακή των Βούλγαρων (38%), ανέβασε περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς σε κομβικό σημείο, 14-21. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να κάνει με 16-25 το 0-2, παίρνοντας από νωρίς την πρόκριση για τους «16».

Στο τρίτο σετ, και με τον στόχο της πρόκρισης να έχει επιτευχθεί, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Ο Δικέφαλος ο οποίος έμεινε χαμηλά στην υποδοχή του (33%), βρέθηκε πίσω στα μέσα του σετ, 16-13. Στην συνέχεια αντέδρασε μειώνοντας σε πρώτη φάση, 21-20, και ισοφαρίζοντας στο τέλος, 23-23, ωστόσο με 2-0 σερί των Βουλγάρων. έγινε το 1-2 με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι. Με πίεση στο σερβίς και καλά ποσοστά στην επίθεση (57%), ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική διαφορά στα μέσα του σετ, 8-16. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μειώνοντας σε 17-21, ωστόσο με Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις να παίζουν στο 60%, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-3 με 20-25.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, είναι το Σάββατο 19 Νοεμβρίου και ώρα 19:00, εντός έδρας, απέναντι στον Αριστοτέλη Σκύδρας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Διαιτητές: Νίκολα Κόζιτς, Βιάτσεσλαβ Προζόροφ