26-11-2022

O ΠΑΟΚ προσγείωσε τον Μίλωνα με εντυπωσιακό 3-0 σετ

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στο Μίλωνα και με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε με 3-0 σετ σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. O δικέφαλος σημείωσε την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 15 βαθμούς, ενώ ο Μίλων γνώρισε την 3η του ήττα και έμεινε στους 10 βαθμούς.

Με πρωταγωνιστές τους Βαν ντε Ντρις, Ράπτη, αλάνθαστη υποδοχή και πίεση στο σερβίς ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε χωρίς να δώσει δικαίωμα για αντίδραση στον Μίλωνα. Ο Βαν ντε Ντρις είχε 67% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και κόπηκε ελάχιστε φορές σημειώνοντας συνολικά 22 πόντους. Ο Γιόρνα σήκωσε την υποδοχή μαζί με τον Κοκκινάκη αλλά ο πρώτος υστέρησε επιθετικά. Καλός σε επίθεση και σερβίς και ο Ράπτης.

Αντίθετα, ο Μίλωνας στη μεγάλη σάλα του PAOK Sports Arena έχασε τα πατήματα του και μόνο ο Γιορντάνοφ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων σημειώνοντας 19 πόντους.

Στο καθοριστικό 1ο σετ ο Μίλων προηγήθηκε 9-8 με δύο μπλοκ από Ανδρεάδη, Γιορντάνοφ αλλά μετά από χαμένο σερβίς του Χερ, δύο άσσου του Βουλκίδη και λάθη των νεοσμυρνιωτών ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 για το 12-9. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το 22-18 όταν ο Μίλων ξαναμπήκε και πάλι με τον Γιορντάνοφ. Μετά από σερί 3-0 χάρις το σόου Γιορντάνοφ ισοφάρισε 22-22 αλλά δεν έκανε την ανατροπή. Ο Βαν ντε Ντρις με επίθεση και ο Ράπτης με κόντρα επίθεση έκαναν το 24-22, ο Γιορντάνοφ μείωσε 24-23 και ο Ράπτης με μπλοκ άουτ από τα χέρια του Μπράιαν έκανε το 25-23 και έκανε το 1-0.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά με προβάδισμα 4-0 χάρις το σερβίς του Ράπτη που απέφερε και 2 άσσους. Ο Μίλων προσπάθησε να μειώσει και το κατάφερε να μειώσει σε 16-14 με τον άσσο του Ανδρεάδη και τους πόντους από Μολίνα, Γιορντάνοφ. Ο ΠΑΟΚ όμως με τον σούπερ Ράπτη σε μπλοκ και επίθεση και τον αήττητο Βαν ντε Ντρις έκανε σερί 3-0 για το 19-14. Κάπου εκεί τελείωσε και ο αγώνας. Ο Μίλων δεν απάντησε και ο ΠΑΟΚ έτρεξε άνετα το σκορ μέχτι το 25-18 που διαμορφώθηκε από τον Ράπτη για το 2-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 4-1 και 10-4 με τον Βαν ντε Ντρις. Ο Μίλων μείωσε 12-9 με τον άσσο του Χερ και δύο προσωπικούς πόντους του Ανδρεάδη αλλά ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 3-0 ξέφυγε 15-9 και αργότερα με νέο σερί 4-0 άνοιξε τη διαφορά στο 19-10. Ο αγώνας τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Νανόπουλου 25-15 και 3-0 σετ.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-23

2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-16, 25-18

3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-13, 25-15

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 5 άσσοι, 36 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-18, 25-15) σε 73΄

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 1π. (1/20επ., 68%υπ., 58%αρ.), Κόστα 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (1/4επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 14 (10/18επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 25%υπ., 12%αρ.), Βαν ντε Ντρις 22 (18/27επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 67%υπ., 56%αρ.), Γάτσης, Τακουρίδης.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 5π. (3/8επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/10επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 19 (17/34επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 8 (8/17επ., 47%υπ., 16%αρ.), Εφραιμίδης  3 (3/10επ., 38%υπ., 38%αρ.), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός (λ. - 55%π., 45%αρ.), Θεοδόσης, Δημητούλης, Νανόπουλος 3 (2/10επ., 62%υπ., 23%αρ.), Στράτος.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόνσκι δήλωσε: «Παίξαμε καλά, κάναμε ένα καλό παιχνίδι, σοβαρό και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Ευχαριστώ τους φιλάθλους που ήρθαν σήμερα να βοηθήσουν. Κάναμε αυτό που θέλαμε, αν και στο πρώτο και δεύτερο σετ δεν ήταν τόσο εύκολα, γιατί ο Μίλωνας έχει καλή ομάδα, δεν μπορείς να παίξεις αν δεν είσαι σοβαρός. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είχαμε καλό μπλοκ και transition, ο Μίλωνας δεν ήταν τόσο καλός στο μπλοκ. Κάναμε προπόνηση όλη την εβδομάδα. Έρχεται πολύ δύσκολη περίοδος, πρέπει να ξεχάσουμε τις προπονήσεις, θα έχουμε συνεχόμενους δύσκολους αγώνες, θα δώσουμε έμφαση στην τακτική».

O προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρας δήλωσες: «Σήμερα τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ, έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Όλοι πια μας υπολογίζουν και δίνουν τα πάντα, είναι προετοιμασμένοι για μας, κάτι που μας δίνει αξία, αλλά είναι δύσκολο το έργο. Στο πρώτο σετ κρατήσαμε τον ΠΑΟΚ σε χαμηλά ποσοστά, αλλά η μετάβαση στην επίθεση δεν ήταν καλή, μετά επέβαλλαν τον ρυθμό τους και δίκαια ήρθε η νίκη για τον ΠΑΟΚ. Το πρωτάθλημα είναι καταπληκτικό, είχα να δω ένα τέτοιο εδώ και 20 χρόνια, δεν είναι πλέον δύο ταχυτήτων, τα αποτελέσματα είναι πολύ απρόβλεπτα, κι αυτό κάνει το βόλεϊ να μπαίνει πεισσότερο στα σπίτια όλων. Είναι πια δημοφιλές και εμείς σαν Μίλωνας είμαστε μέρος αυτής της διαιδικασίας».