27-11-2022

Ο Πήγασος πήρε με 3-2 το σούπερ ντέρμπι των νεοφώτιστων με τον Αριστοτέλη Σκύδρας

Ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε με 3-2 σετ το μεγάλο ντέρμπι των νεοφώτιστων με τον Αριστοτέλη Σκύδρας στο γυμναστήριο των Καλυβίων και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα της Volley League. Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο Κουβανός Μέντεζ του Αριστοτέλη Σκύδρας ως MVP Βίκος Cola της 2ης αγωνιστικής.

Με πρωταγωνιστή τον Μπαρέτο Πένα, τον Μαυροβονιώτη να κρατάει υποδοχή, τον Αρμενάκη να σκεπάζει το φιλέ και τον Μίλη να δίνει λύσεις στο τάι μπρέικ ο Πήγασος πήρε το δίποντο.

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα, βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ και έκανε αντεπίθεση διαρκείας οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί έκανε κακό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ και κράτησε τον πολύτιμο βαθμό που τον φέρνει ισόβαθμο με τον ΟΦΗ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μόλις -2 βαθμούς από τον Πήγασο και τον Άθλο Ορεστιάδας που έχουν 5. Από τον Αριστοτέλη κορυφαίοι ήταν οι Σαντοβάλ και Φλόρες.

Οι δύο ομάδες έδειξαν δύο πρόσωπα και οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Στα δύο πρώτα σετ ο Πήγασος ήταν κυρίαρχος στον αγώνα με επίθεση 50% αποτελεσματικότητα, αδιαπέραστο μπλοκ (από 5 πόντους σε κάθε σετ) και λίγα λάθη. Αντίθετα ο Αριστοτέλης σε αυτό το διάστημα παρότι είχε καλή υποδοχή είχε πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, το σερβίς δεν πίεζε και τα εύκολα κόστισαν ακριβά.

Στο 1ο σετ  ο Πήγασος με πρωταγωνιστή τον Μαυροβουνιώτη προηγήθηκε 8-3. Ο Αριστοτέλης μείωσε τη διαφορά στον πόντο με τον Φλόρες (11-12) αλλά τα δύο μπλοκ του Αρμενάκη και ο πόντος του Κανέλλου έδωσαν και πάλι προβάδισμα με 17-14 για τον Πήγασο. Χωρίς λάθη και με τους Αρμενάκη, Μαυροβουνιώτη, Μίλη να είναι ανίκητοι στο φιλέ ο Πήγασος έκανε το 25-20 για το 1-0 σετ.

Ακριβώς ίδια εικόνα είχε ο αγώνας και στο 2ο σετ. Ο Πήγασος με σερί 3-0 από το μπλοκ και τις επιθέσεις των Μίλη, Μαυροβουνιώτη ξέφυγε 9-4. Ο Αριστοτέλης δεν είχε απαντήσει, η διαφορά άνοιξε και ο Πήγασος με την υπογραφή του Κεσεσίδη πήρε άνετα το 2ο σετ με 25-17 για το 2-0 σετ.

Το ματς έγινε ντέρμπι στο 3ο σετ όταν ο Αριστοτέλης κατάφερε να οργανωθεί και να βγει πιο γρήγορα στο φιλέ με τους Κουβανούς του και ειδικά τους Σαντοβάλ και Φλόρες που κυριολεκτικά μεταμορφώθηκαν. Στο 8-8 ο Αριστοτέλης έκανε σερί 3-0 με τους Φλόρες, Σαντοβάλ για το 11-8. Παρά την πίεση του Πηγάσου ο Αριστοτέλης συντήρησε με νύχια και με δόντια τη διαφορά και έκλεισε το σετ 25-22 με πόντο του Φλόρες για το 1-2 σετ. Εντυπωσιακός ήταν ο Αριστοτέλης στο 4ο σετ. Πιο απελευθερωμένος και χωρίς να έχει σχέση με την ομάδα των δύο πρώτων σετ έβγαλε μεγάλη ισχύ στο φιλέ με τους Μέντεζ, Σαντοβάλ και προηγήθηκε 6-1 βάζοντας δύσκολα στον Πήγασο. Εντυπωσιακό ήταν και το φινάλε του 4ου σετ που ολοκληρώθηκε με δύο άσσους το Μέντεζ για το 25-17 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ όμως ο Πήγασος ξαναπέρασε στην αντεπίθεση. Με πρωταγωνιστή τον Μίλη που πήρε τους τρεις πρώτους πόντους από επίθεση (2) και μπλοκ ο Πήγασος προηγήθηκε 3-1. Ο Κομητούδης με επίθεση και το μπλοκ του Αρμενάκη στον Σαρικεΐσογλου έκαναν το 5-2 για τον Πήγασο. Ο Αριστοτέλης έκανε την τελευταία αντεπίθεση στο 4-7. Με τον Φλόρες να μειώνει με επίθεση 5-7 και τον Σαντοβάλ να κερδίζει δύο άσσους ο Αριστοτέλης ισοφάρισε 7-7. Η απάντηση του Πηγάσου ήρθε από τους Μπαρέτο, Μπαρέτο που με πολύτιμο σερί 3-0 ξέφυγε 10-7 και κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ακολούθησαν διαδοχικά λάθη από τους γηπεδούχους και ο Κανέλλος έκλεισε το 5ο σετ με 15-8 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βένος, Χανός, Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 20-25

2ο σετ: 4-8, 12-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 25-22

4o σετ: 8-2, 16-10, 21-16, 25-17

5ο σετ: 2-5, 7-10, 8-12, 8-15

*Οι πόντοι του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλης Σκύδρας προήλθαν: 6 άσσοι, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 0 άσσοι, 52 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 17-25, 25-22, 25-17, 08-15) σε 142΄

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 21π. (16/38επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Τζάκσον Φλόρες 19 (17/33επ., 2 μπλοκ, 70%υπ., 50%αρ.), Σαντοβάλ 18 (11/16επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Προύσαλης 1 (1/2επ.), Τσέλιος 10 (9/19επ., 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (6/21επ., 40%υπ., 10%αρ.) / Συναδινός (λ. - 66%υπ., 34%αρ.), Παπαγεωργίου 1 (1/1επ.), Παν.Σδραυκάκης, Βλαχόπουλος, Παλαιολόγος 2 (1/2επ., 1 μπλοκ).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδόρου): Κομητούδης 1π. (1/4επ.), Μπαρέτο Πένα 15 (14/21, 1 μπλοκ, 35%υπ., 19%αρ.), Μαυροβουνιώτης 13 (11/30επ., 2 μπλοκ, 87%υπ., 60%αρ.), Μίλης 16 (12/32επ., 4 μπλοκ), Αρμενάκης 11 (3/8επ., 8 μπλοκ), Κανέλλος 9 (9/14επ.) / Μπουράκης λ. (59%υπ., 38%αρ.), Τσιράκης (λ), Γραμμενούδης, Σακόγλου 1 (1/2επ.), Κεσεσίδης 1 (1/1επ.).

Ο προπονητής του του Αριστοτέλη Σκύδρας Παναγιώτης Σδραυκάκης τόνισε: «Το παιχνίδι ήταν δύσκολο και για τις δύο ομάδες. Μπράβο στους αθλητές που συμμετείχαν. Στα δύο πρώτα σετ δεν μπήκαμε στο παιχνίδι. Ίσως από εκνευρισμό και πίεση δεν τελειώναμε τις επιθέσεις. Στη συνέχεια αρχίσαμε να βελτιωνόμαστε και φτάσαμε στο πέμπτο σετ. Στο τάι μπρέικ γύρισε στο 7-8 και έληξε 2-3. Αν αναλογιστούμε τις δυσκολίες που είχαμε, να διαχειριστούμε τα προβλήματα υγείας τις τελευταίες δύο εβδομάδες μπορούμε να δικαιολογηθούμε, αλλά δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες. Έπρεπε να νικήσουμε αυτό το παιχνίδι αλλά δεν τα καταφέραμε».

Ο Κουβανός διαγώνιος του Αριστοτέλη Σκύδρας Μέντεζ δήλωσε: «Καταφέραμε να γυρίσουμε από το δεύτερο σετ και μετά το παιχνίδι και φτάσαμε κοντά στη νίκη. Πρέπει να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε και να μαθαίνουμε από τα λάθη μας».

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Ηρακλής Θεοδώρου δήλωσε: «Είναι μια σημαντική νίκη σε έναν αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς, μέσα στην έδρα του. Δοκιμαστήκαμε σήμερα, αν και ξεκινήσαμε τακτικά πολύ καλά το παιχνίδι με δύο σχετικά εύκολα σετ. Περιμέναμε ότι θα βγάλει αντίδραση ο αντίπαλος, μας πίεσε πολύ στο σερβίς και στον πρώτο χρόνο. Δυσκολευτήκαμε, αλλά τελικά πεισμώσαμε και κατακτήσαμε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη η οποία μας δίνει το δικαίωμα να κοιτάξουμε το μέλλον καλύτερα. Να θυμηθούμε ότι η ομάδα μας ξεκίνησε με πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα και ανέκαμψε. Είμαστε ομάδα που δουλεύει αρκετά, τώρα πλέον έχουμε δέσει και με τον ξένο που έχει έρθει. Θεωρώ ότι από εδώ και πέρα ότι θα βάλουμε δύσκολα στους αντιπάλους μας, η ομάδα έχει μέταλο και θα παλέψουμε τον κάθε πόντο και το κάθε παιχνίδι για τη νίκη».

Ο αρχηγός του Πήγασου Πολίχνης Αργύρης Μαυροβουνιώτης είπε: « Ήταν ένα έντονο ματς, σίγουρα είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ένα ντέρμπι. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, καταφέραμε πήραμε τη νίκη, ήμασταν προετοιμασμένοι ότι το ματς μπορεί να καταλήξει και μετά πέντε σετ. Δείξαμε μπορώ να πω δύο πρόσωπα. Το ένα πρόσωπο των δύο πρώτων σετ που τα κατακτήσαμε κάνοντας το δικό μας παιχνίδι. Στα επόμενα δύο σετ η ομάδα της Σκύδρας ήταν πολύ καλή και μας πίεσε στο σερβίς, εμείς από την άλλη δεν ήμασταν τόσο αποτελεσματικοί στην επίθεση και πήγε δύο- δύο αλλά στο ται μπρεικ βρήκαμε ξανά τον εαυτό μας και καταφέραμε και το κατακτήσαμε».