17-12-2022

O ΠΑΟΚ ξέσπασε στον Άθλο Ορεστιάδας και με νίκη 3-0 έμεινε κορυφή

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα και με άνετη νίκη επί του Άθλου Ορεστιάδας συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος μαζί με τον Ολυμπιακό, έχουν από 21 βαθμούς. Δύο ημέρες μετά από τον αποκλεισμό του στο Τσάλεντζ Καπ έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και πήρε την 7η νίκη στη Volley League.

Από τον ΠΑΟΚ απουσίασε ο Κόστα που τραυματίστηκε στη ρεβάνς με τη Μακάμπι αλλά επέστρεψε ο Γιόρνα. Ο Δικέφαλος με πίεση στο σερβίς, γρήγορη ανάπτυξη και καλό μπλοκ προηγήθηκε 12-7. Ο Βαν Ντε Ντρις με 2 επιθέσεις και ένα μπλοκ και ο Ράπτης με επίθεση εκτόξευσαν τη διαφορά στο 18-11. Ο Άθλος προσπάθησε με Αλγκούλ και Γκένοφ αλλά ο Γουόλς με άσσο έκλεισε το σετ 25-16.

Το ίδιο δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ και στο 2ο σετ με το σερβίς του Γιόρνα. αλλά και τις επιθέσεις του ίδιου και του Βαν ντε Ντρις για το 7-4. Ο Άθλος απάντησε και ισοφάρισε 8-8 με τον άσσο του Γκλαντσόουν και την επίθεση του Αλγκούλ. Οι ακρίτες το πάλεψαν μέχρι το 12-12 αλλά το λάθος του Κάιο και το «δίποντο» Ράπτη με επίθεση και μπλοκ αλλά και η επίθεση του Βαν ντε Ντρις έκαναν σερί 4-0 για το 16-12. Ο Ράπτης από το σερβίς και ο Βουλκίδης από το κέντρο έκλεισαν το σετ 25-17.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο ΠΑΟΚ στο 3ο σετ με γρήγορο προβάδισμα 7-2. Με τα δύο μπλοκ του Ράπτη το σκορ έγινε 10-3 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε γρήγορα το ματς και με επίθεση του Μούχλια και μπλοκ του Βαν ντε Ντρις στον Ριζόπουλο έκλεισε το σετ 25-13 και μαζί και ο αγώνας με 25-13.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-16

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-17

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-13

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Άθλου προήλθαν από 1 άσσο, 27 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-13) σε 66΄

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 5 (4/7 επ., 1 άσσος, 80% υπ. - 20% άριστες), Γουόλς 2 (1 άσσος, 1 μπλοΚ), Βουλκίδης 5 (5/5 επ.), Τακουρίδης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ράπτς 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (12/23 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Μιχελάκης (λ, 80% υπ. - 80% άριστες), Μούχλιας 3 (3/5 επ.).

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Κάιο 3 (3/10 επ.), Κασαμπαλής 2 (2/4 επ.), Αλγκούλ 6 (6/9 επ.), Ριζόπουλος 3 (3/9 επ., 60% υπ. - 53% άριστες), Γκένοφ 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 33% άριστες) / Βελούδης (λ, 50% υπ. - 35% άριστες), Τσιουτσιουλούδης 1 (1/1 επ.), Τσολακίδης, Μποζίδης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: «Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια διότι υπάρχουν πολλοί και δύσκολοι αγώνες. Είχαμε πρόβλημα με τον Γιόρνα. Τώρα έχουμε πρόβλημα και με τον Κόστα. Στον κρίσιμο αγώνα με τη Μακάμπι είχαμε ατυχίες και δεν πήραμε αυτό που θέλαμε. Θέλαμε να καλύψουμε αυτή την ήττα από τη Μακάμπι με μία καλή εμφάνιση και τα καταφέραμε. Θέλω να συγχαρώ και τις δύο ομάδες. Εχουμε μπροστά μας το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Είμαι ισόβαθμοί με τον Ολυμπιακό. Δεν κρύβω πως θέλουμε να πάρουμε ότι καλύτερο για να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται με το τέλος του Α γύρου στο πρωτάθλημα. Με τη Μακάμπι είχαμε την ευκαιρία μας στο 1ο ματς να ισοφαρίσουμε 2-2 σετ και πάμε το ματς στο τάι μπρέικ. Ενα από τα κλειδιά που έκριναν την πρόκριση ήταν και αυτό το διαιτητικό λάθος που έγινε στο φινάλε του 4ου σετ στον πρώτο αγώνα με τη Μακάμπι».

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Ηλίας Κρεούζης είπε: «Είπαμε πως παίζουμε με την πιο φορμαρισμένη ομάδα στο πρωτάθλημα, θεωρώ πως ο ΠΑΟΚ έχει βρει το ρυθμό του, παίζει καλύτερα από τους υπόλοιπους 2-3 διεκδικητές του τίτλου και αν συνεχίσει έτσι θα θέσει πολύ γερές βάσεις για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Εμείς ξέραμε ότι είναι πολύ δύσκολο το έργο μας, έχουμε την Τετάρτη ένα πολύ σημαντικό εντός έδρας ματς με τον Μίλωνα και όπως έχουμε πει θέλουμε να πάρουμε βαθμούς στα παιχνίδια στην έδρα μας. Για αυτό βλέποντας ότι δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε πολλά πράγματα από το ματς, ξεκουράσαμε κάποιους παίκτες που έπρεπε γιατί είναι αρκετά δύσκολο και για εμάς. Και εκεί κρίθηκε πιο εύκολα το παιχνίδι. Γενικά δεν είμαστε καθόλου ευχαριστημένοι, γιατί σήμερα δεν παίξαμε καθόλου σωστά. Θεωρώ ότι κρίθηκαν πάρα πολλά στο α’ σετ γιατί δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε το σέρβις μας, κάναμε πάρα πολλά λάθη, 9 χαμένα σέρβις, κάτι που δεν το έχουμε ξανακάνει. Είπαμε θα ρισκάρουμε σήμερα λίγο παραπάνω στο σέρβις, δεν μας βγήκε, όταν ρισκάρεις κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις! Χάσαμε τελείως το ρυθμό μας γιατί δεν είχαμε σέρβις, δεν μπορούσαμε να παίξουμε και από εκεί τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για εμάς».