21-12-2022

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ και αναδείχτηκε πρωταθλητής «χειμώνα»

Ο Ολυμπιακός νίκησε δίκαια 3-1 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κορυφής της 9ης αγωνιστικής και αναδείχτηκε πρωταθλητής «χειμώνα» στο πρωτάθλημα Volley League 2022-23 εξασφαλίζοντας ξεκάθαρο προβάδισμα 3 βαθμών.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας πρωταγωνιστή τον Ραφαήλ Κουμεντάκη αλλά και τους Στερν, Παγιένκ νίκησε τον ΠΑΟΚ καθαρά σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που όμως ανέβασε ρυθμούς στο 3ο και στο 4ο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ.

Ο ΠΑΟΚ με την είσοδο του Σωτηρίου στη θέση του Ράπτη από την αρχή του 3ου σετ ισορρόπησε την υποδοχή του και κατάφερε να πάρει τους σίγουρους πόντους από την «αλλαγή» και με όπλο το μπλοκ να εξασφαλίσει διαφορά 2-3 πόντων που του έδωσαν και το σετ. Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος σε όλα τα ποιοτικά στοιχεία και ειδικά σε υποδοχή και αποτελεσματικότητα επίθεσης αλλά και στην άμυνα. Από τον ΠΑΟΚ απουσίασε ο τραυματίας Κόστα.

Ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβίς έβγαλε νοκ άουτ την υποδοχή του ΠΑΟΚ και έτσι όλη η ανάπτυξη του Δικεφάλου ήταν προβληματική και είτε οδηγούνταν σε λάθη είτε πάνω στο μπλοκ του Ολυμπιακού. Με δύο μπλοκ του Κουμεντάκη και πόντο του Παγιένκ και λάθος του Κοκκινάκη έγινε σερί 4-0 για το 6-2. Στο 13-9  με το σερβίς του Παγιένκ και τον άσσο που πήρε ο Ολυμπιακός πήρε νέα ώθηση για νέο σερί 3-0 που εκτόξευσε τη διαφορά στο 16-9. Με δύο μπλοκ των Γιόρνα, Βαν ντε Ντρις ο ΠΑΟΚ απλά μείωσε 21-7 και το σετ έκλεισε άνετα για τον Ολυμπιακό με 25-21.

Με τον ίδιο ρυθμό και πάντα με μπροστάρη τον Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-3 και με τον άσσο του Κουμεντάκη 8-4. Οταν ήρθε η ώρα του Ιντάλγκο έγινε πραγματικό πάρτυ. Με σερί 8-0 και 3 συνολικά άσσους εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-8 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του Ολυμπιακού που έκλεισε το σετ με τον Στερν 25-14 αλλά προηγουμένως ο Τακουρίδης πρόλαβε να πάρεις τρεις σερί πόντους και να γεμίσει το σετ.

Με την είσοδο του Σωτηρίου στη θέση του Ράπτη ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε στην υποδοχή, πίεσε στο σερβίς και πέρασε στην αντεπίθεση στο 3ο σετ. Με σερί 3-0 από τον άσσο του Γιόρνα και τα δύο μπλοκ του Βουλκίδη ο ΠΑΟΚ οικοδόμησε την πρώτη διαφορά με +3 (9-6). Πάλι με τον Γιόρνα πήρε καθοριστικούς πόντους για το 18-13. Με τον Τράβιτσα μείωσε ο Ολυμπιακός 19-21 αλλά ο Βαν ντε Ντρις με τη βοήθεια και του βίντεο τσεκ έκανε το 24-21. Ο Σωτηρίου έχασε το σερβίς (22-24) και ο Παπαγγελόπουλος έπιασε τον Γιόρνα στο μπλοκ (23-24) αλλά ο Βαν ντε Ντρις τελείωσε δύσκολη επίθεση για το 23-25 και το 1-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρότι μπήκε στον αγώνα είχε πάλι προβλήματα στην ανάπτυξη και λίγες επιλογές στο σκοράρισμα. Ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά με προβάδισμα 5-0 και 7-1 αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε 7-6 με δικό του σερί 5-0. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ μέχρι το 10-10. Ο Στερν και ο Κουμεντάκης με επίθεση και μπλοκ έδωσαν πολύτιμο προβάδισμα 13-10. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 18-18 με τον Βαν ντε Ντρις. Τη διαφορά έκαναν πάλι ο Κουμεντάκης με τον Στερν οι οποίοι έδωσαν προβάδισμα 23-20 και με το χαμένο σερβίς του Ράπτη ο Ολυμπιακός έκανε το 25-22 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Τόλιος, Αρβανίτης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-9, 25-14

3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 23-25

4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 47 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων'.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-14, 23-25, 25-22) σε 110΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 9π. (5/10επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 19 (18/36επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (11/23επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι, 71%υπ., 57%αρ.), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Λινάρδος 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 17 (12/32επ., 5 άσσοι, 47%υπ., 33%αρ.) / Τζιάβρας 52%υπ., 42%αρ.), Παπαγγελόπουλος 1 (1 μπλοκ), Χανδρινός, Πετσιάς.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 12π. (8/23επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54%υπ., 46%αρ.), Γουόλς, Βουλκίδης 6 (4/9επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (7/9επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 4 (4/10επ., 21%υπ., 14%αρ.), Βαν ντε Ντρις 16 (11/45επ., 5 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 64%υπ., 36%υπ.), Ηλίας, Σωτηρίου 5 (5/13επ., 42%υπ., 23%αρ.), Μπούτος.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Χαιρόμαστε για το τρίποντο αλλά δεν χαίρομαι τόσο από το επίπεδο του βόλεϊ που παίξαμε στο τρίτο και τέταρτο σετ. Τώρα θα ξεκουραστούμε για 2-3 μέρες γιατί έχουμε παίξει πολλά παιχνίδια, έχουμε ταξιδέψει αρκετά και κλείνουμε τον πρώτο γύρο στη πρώτη θέση. Συμβαίνει να μην έχεις την ίδια απόδοση σε όλο το παιχνίδι. Δεν είχαμε ενέργεια και κινούμασταν με το κίνητρο που είχαμε για να νικήσουμε».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Δημοσθένης Λινάρδος είπε: «Θέλω να ευχαριστήσω αρχικά τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε σε μία αγωνιστική που έγινε καθημερινή και απόγευμα. Είμαι χαρούμενος που κερδίσαμε με αυτό το τρόπο. Όπως είπε κια ο κόουτς είμαστε κουρασμένοι όχι μόνο σωματικά, αλλα και εγκεφαλικά. Έχουμε δώσει πολλούς αγώνες. Μου αρέσει το βόλεϊ που έχει παίξει ο ΠΑΟΚ φέτος και σήμερα ήταν ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Καλά Χριστούγεννα σε όλο το κόσμο με υγεία».

Ο προπονητής του Π.Α.Ο.Κ. Γιόσκο Μιλένκοσκι δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Παίξαμε κόντρα στη καλύτερη ομάδα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα και ήταν ένα ντέρμπι. Όμως όπως παίξαμε στα δύο πρώτα σετ, δεν έχω δει χειρότερη απόδοση από ομάδα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Παίξαμε πολύ άσχημα. Δεν ξέρω γιατί, ίσως το άγχος, ίσως η κούραση, ίσως η απουσία του Κόστα. Στο τρίτο σετ επανήλθαμε αλλά στο τέταρτο ο Ολυμπιακός μας πίεσε στο σερβίς και είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή». Για το αν θα αντικαταστήσουν τον τραυματία Κόστα: «Δεν ξέρουμε ακόμα. Τις επόμενες μέρες θα έχουμε ξεκάθαρη εικόνα αλλά ακόμα δεν γνωρίζουμε».

Ο κεντρικός του Π.Α.Ο.Κ. Γιάννης Τακουρίδης τόνισε: «Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλό βόλεϊ, ειδικά στα δύο πρώτα σετ. Μας πίεσε στο σερβίς και έπαιξαν αρκετά γρήγορα. Δεν είμαι ποτέ ευχαριστημένος όταν χάνουμε. Πρέπει να μάθουμε από την κακή εμφάνιση των δύο πρώτων σετ γιατί με αυτή την εικόνα που δείξαμε δεν κάνεις πρωταθλητισμό. Με την εικόνα των άλλων δύο κάνεις. Είμαστε όμως στο σωστό δρόμο και όλα θα κριθούν στο τέλος με τα πλέι οφ. Ζητώ συγγνώμη για την εμφάνιση στα δύο σετ».